Jesteś w: Strona główna » Giełda » Wiadomości giełdowe » Komentarze giełdowe

BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

13.10.2017 09:15  Komentarze giełdowe
Sytuacja rynkowa

Wczorajszy dzień przyniósł lekką korektę krajowego rynku, po pięciu z rzędu wzrostowych sesjach. Dobrą passę z ostatnich dni kontynuował sektor bankowy, korektę wcześniejszych mocnych wzrostów zaliczyły spółki paliwowe (LOTOS, PKN ORLEN), a na szerokim rynku wyróżnił się BUDIMEX, po publikacji pozytywnie odebranych wyników na poziomie netto za III kw. br. (kurs wzrósł o 6,41%). W otoczeniu zewnętrznym sytuacja stabilna, na giełdach zachodnioeuropejskich brak większych zmian, a w Stanach Zjednoczonych lekka korekta. Na rynkach bazowych, głównie w Stanach Zjednoczonych, cały czas utrzymuje się niska zmienność. 
 
We wczorajszych godzinach wieczornych GRUPA KĘTY przekazała informację o aktualizacji planu inwestycyjnego na lata 2017 – 2020, która zakłada zwiększenie CAPEX-ów w Segmencie Wyrobów Wyciskanych oraz  w Segmencie Opakowań Giętkich (szczegóły w Wybranych komunikatach ze spółek). Jak podano, ma to związek z obecnym wysokim wykorzystaniem mocy produkcyjnych oraz korzystnymi perspektywami wzrostu sprzedaży.

Spółka szacuje, iż zmiany w planie inwestycyjnym poskutkują – tyczy się to prognozowanych wyników na rok 2020 – zwiększeniem (względem projekcji finansowej na 2020 r. opublikowanej w lutym br.) przychodów ze sprzedaży o 100 mln zł, tj. o 3,1%, wzrostem EBITDA o 8 mln zł, tj. o 1,6%, wzrostem EBIT o 1 mln zł, tj. o 0,3% oraz spadkiem skonsolidowanego zysku netto o 2 mln zł, tj. o 0,8%. Jak podano, na jedynie niewielki wzrost zysku operacyjnego oraz na lekki spadek zysku netto w projekcji na 2020 r. wpływ ma niepełne zakładane wykorzystanie mocy produkcyjnych w głównym projekcie, tj. (planowanej) nowej linii produkcyjnej w Segmencie Opakowań Giętkich (planowane jedynie 40% wykorzystania, przy czym zakłada się, że już 2 lata później, w 2022 r., wykorzystywane będzie 100% mocy) oraz (dot. spadku zysku netto) wzrost planowanego zadłużenia (co powinno zwiększyć koszty finansowe; spółka planuje w całości finansować wspomniane inwestycje środkami zewnętrznymi – wobec tego nie powinno to prawdopodobnie wpłynąć na politykę dywidendową).
 
W kalendarium dzisiejszej sesji uwagę przykuwają m.in. dane o dynamice sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych oraz odczyty inflacyjne z gospodarki niemieckiej i amerykańskiej za wrzesień (w przypadku Niemiec poranny finalny odczyt CPI nie zaskoczył, okazał się zgodny z odczytem wstępnym). W przypadku Stanów Zjednoczonych, konsensus rynkowy zakłada skokowy wzrost dynamiki CPI w ujęciu r/r względem sierpnia, przy czym prawdopodobnie byłby to jedynie przejściowy efekt, związany m.in. z wpływem huraganów na ceny benzyn. Większa uwaga wobec tego skierowana może być na odczyt dynamiki cen wyłączającej kategorię żywności i energii – tutaj zakłada się lekki wzrost do 1,8% r/r we wrześniu (poprzednie cztery miesiące z rzędu wskazywały na wzrost inflacji bazowej o 1,7% r/r). /Paweł Szewczyk/
 
Więcej informacji w załączniku
 
 

Notowania WIG
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda