BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

07.12.2017 09:20  Komentarze giełdowe
Sytuacja rynkowa

Wczorajszy spadek indeksu WIG o nieco ponad 0,5% wpisał się w zachowanie rynków w otoczeniu zewnętrznym – najpierw dość mocna zniżka na rynkach azjatyckich, później umiarkowane spadki na rynkach europejskich. Obroty na krajowym rynku były podwyższone, co stanowi pewien czynnik ryzyka (zauważalnie wyższe obroty na spadkowej, środowej sesji, niż na wzrostowych sesjach z dwóch pierwszych dni tygodnia). W Stanach Zjednoczonych z kolei sesja bez większej historii, główne indeksy zanotowały niewielkie zmiany.
 
Udaną sesję zanotował wczoraj sektor energetyczny (WIG-Energia: +0,81%). W trakcie sesji poinformowano o uchwaleniu przez Sejm ustawy o rynku mocy.
 
Według pierwszych szacunków rynek mocy miałby kosztować ok. 4 mld zł rocznie. Ustawa pełni formę osłonową dla inwestycji w przedłużenie żywotności najstarszych bloków energetycznych. Najstarszy średni wiek aktywów z dużych grup energetycznych ma Tauron i to ta spółka wskazywana była jako największy beneficjent wprowadzenia rynku mocy. Czy szacunki te się potwierdzą, będzie zależało od faktycznie wylicytowanych ofert w przetargach, z których pierwszy mieć będzie miejsce dopiero w grudniu 2018 roku.

Warto zwrócić uwagę, że pierwsze efekty finansowe widoczne będą dopiero za 3 lata, a do tego czasu ceny energii w hurcie nadal mogą pozostawać pod presją. Ceny prądu w Polsce mimo stagnacji czy nawet spadków w ostatnich latach, nadal należą do najwyższych w Europie (OZE spychające ceny w dół nadal mają mniejszy udział w miksie energetycznym niż w większości państw Europy Zachodniej), w przyszłym roku dojdzie także do pełnej integracji z PSE wybudowanego kosztem 5 mld zł nowego wysokosprawnego bloku o mocy 1075 MW w Elektrowni Kozienice (do którego węgiel dostarczać będzie Bogdanka).
 
Wczoraj po sesji JSW poinformował o przywróceniu zawieszonych w 2015 r. świadczeń pracowniczych (szczegóły w Wybranych komunikatach ze spółek), co jest efektem zawarcia porozumienia z organizacjami związkowymi.
 
W dzisiejszym kalendarium m.in. dane o dynamice PKB w strefie euro w III kw. br. (trzeci szacunek). 
 
Więcej informacji w załączniku
 
 

Notowania WIG
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda