BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

03.01.2018 09:05  Komentarze giełdowe
Początek roku, przy braku sesji na krajowym rynku, przyniósł mocne wzrosty na globalnych rynkach, co może być dziś czynnikiem wspierającym sentyment na warszawskiej giełdzie. Solidną zwyżkę zanotowały wczoraj indeksy amerykańskie, jeszcze lepiej zachowały się rynki wschodzące, których zbiorczy indeks, MSCI EM, wzrósł (w walucie lokalnej) o ok. 1,4%.

Korzystnym czynnikiem dla EM było dynamiczne osłabienie USD (co jednocześnie było niekorzystne dla indeksów eurolandu, które wyłamały się od globalnych tendencji zwyżkowych).  Początek nowego roku przyniósł także porcję solidnych danych makro – przemysłowe PMI dla Polski za grudzień (55 pkt. vs. 54,7 pkt. w konsensusie) jest najwyższe od lutego 2015 r., a bliskie bądź równe odczytom wstępnym okazały się finalne odczyty ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec czy ogółem dla strefy euro.
 
Zauważalne umocnienie PLN zarówno do EUR, jak i USD, od początku roku, może stanowić pewne wyzwanie dla sentymentu względem krajowym eksporterów, których nie brakuje w indeksach mWIG40 i sWIG80. Z konkretnych informacji ze spółek, uwagę przykuwać mogą wczorajsze raporty miesięczne CCC i LPP (za grudzień).

W przypadku pierwszej ze spółek, dynamika przychodów ze sprzedaży w samym grudniu, w ujęciu r/r, okazała się wyraźnie wyższa niż dla danych za cały 2017 r. (41,9% r/r vs. 31,6% r/r), a dla LPP „tylko” lekko wyższa (ok. 18% r/r vs. ok. 17% r/r), przy czym spółka pokazała solidną marżę brutto na sprzedaży (ok. 56%, tj. o 20 p.p. więcej niż przed rokiem, przy czym wyniki grudnia 2016 r. uwzględniają jednorazową operację hurtowej sprzedaży zapasów starej kolekcji – nie uwzględniając tegoż, grudniowa dynamika przychodów ze sprzedaży wyniosłaby ok. 21% r/r  a marża brutto na sprzedaży wzrosłaby o ok. 5 p.p. r/r).

Zaskakującą (raczej negatywnie) informacją może być wzmianka o zaprzestaniu przez LPP publikacji miesięcznych informacji nt. zrealizowanej sprzedaży i marży (począwszy od stycznia br.), a zastąpić je mają raporty kwartalne (co spółka motywuje standardem w branży w Europie oraz kwestią porównywalności danych w świetle jednorazowych czynników wpływających na miesięczną sprzedaż). 
 
Z pozostałych istotnych informacji ze spółek: BORYSZEW i jego spółka zależna, IMPEXMETAL, poinformowały o zaległościach podatkowych spółki ZM SILESIA w VAT za 2012 r. w kwocie ok. 29 mln zł (wynik kontroli w spółce ZM SILESIA; IMEXMETAL ma 100% udziałów w spółce, a BORYSZEW ma pośrednio 61,11% udziału poprzez taki właśnie udział w IMPEXMETALU). W związku z tym, BORYSZEW poinformował o odwołaniu prognozy finansowej na 2017 r. BENEFIT SYSTEMS wycofał wniosek z UOKiK w sprawie przejęcia kontroli nad Calypso Fitness. POLWAX poinformował o uzgodnieniu istotnych warunków kontraktu na dostawę zniczy na 2018 r.  ze spółką Jeronimo Martins Polska (kwota ok. 70 mln zł, tj. o 1 mln zł więcej niż w 2017 r.).
 
W kalendarium dzisiejszej sesji uwagę przykuwa m.in. wstępny odczyt inflacji konsumenckiej z krajowej gospodarki za grudzień, odczyt przemysłowego ISM dla Stanów Zjednoczonych za grudzień oraz publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FED (godziny wieczorne czasu polskiego). 
 
Więcej informacji w załączniku
 

Notowania sWIG80
Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda