BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

08.01.2018 09:03  Komentarze giełdowe
Sytuacja rynkowa

Po bardzo mocnej czwartkowej sesji na krajowym rynku, piątek przyniósł już uspokojenie nastrojów. WIG20 delikatnie się skorygował, na wyróżnienie zasługuje zaś dobre zachowanie segmentu małych spółek (sWIG80 wzrósł o ponad 0,9%).

Sektorowo, drugi dzień z rzędu mocno wzrosła energetyka (WIG-Energia: +2,8%), co być może jest efektem rotacji do sektora, który w IV kw. zeszłego roku wykazywał znaczną relatywną słabość do szerokiego rynku. Na rynkach bazowych (Stany Zjednoczone, Niemcy) w piątek kontynuacja hossy, co na Wall Street oznacza nowe rekordy.
 
Byczy sentyment na giełdzie amerykańskiej nie został zmącony rozczarowującymi oficjalnymi danymi z amerykańskiego rynku pracy (saldo nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym: +148 tys. vs. +190 tys. w konsensusie), pomimo dobrego czwartkowego raportu ADP. Słabszy od konsensusu okazał się także odczyt ISM dla sektora usług. Niewykluczone, że nieco słabsze odczyty są związane z efektami wyjątkowo mocnej zimy, która nawiedziła wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.
 
Opublikowany w piątek raport o wynikach sektora bankowego w ujęciu narastającym za listopad wykazuje niewielkie osłabienie o 2,1% licząc r/r na poziomie netto. Mimo ponad 12% wzrostu wyniku odsetkowego oraz blisko 10% wzrostu z wyniku z tytułu opłat i prowizji wynik z działalności bankowej był już tylko o 3,8% wyższy w ujęciu rocznym. Wyższe koszty działania banków (wzrost o 4%) oraz wyższy poziom odpisów osłabił wynik z działalności operacyjnej przybliżając do poziomu ubiegłorocznego (wzrost zaledwie o 0,2%).

Natomiast większe należności podatkowe ostatecznie wpłynęły na spadek wyniku netto w ujęciu rocznym. Niewykluczone, że na większych należnościach podatkowych zaważyła formuła podatku od aktywów finansowych, a dokładniej niższego udziału wyłączonej spod opodatkowania części aktywów (obligacji skarbowych) do części podlegającej opodatkowaniu.
 
W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na odczyty ze strefy euro o sprzedaży detalicznej oraz wskaźnikach nastrojów, w tym Sentix (wskaźnik nastrojów inwestycyjnych). Poranny raport o nowych zamówieniach w niemieckim przemyśle wykazuje mocną dynamikę roczną (+8,7%) wspierając lepsze oczekiwania przed jutrzejszym raportem o dynamice produkcji przemysłowej. 

Więcej informacji w załączniku

 

Notowania sWIG80
Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda