Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU

BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

22.03.2018 09:23  Komentarze giełdowe
Zgodnie z wcześniejszymi szacunkami w USA komitet otwartego rynku dokonał pierwszej w tym roku podwyżki stóp procentowych (o 25 pb), i szóstej od rozpoczęcia cyklu podwyżek w 2015r. Jednocześnie została podtrzymana decyzja o dotychczasowymi limicie redukcji sumy bilansowej FED o 20 mld USD miesięcznie.

Z końcem 2017 członkowie FOMC zapowiadali na 2018 trzy podwyżki, każda o 25 pb, zgodnie z bieżącą wyceną instrumentów pochodnych na stopę procentową prawdopodobieństwo kolejnej jest szacowane na czerwcowym posiedzeniu. Warto zwrócić uwagę, że poziom nominalnych stóp w USA jest wyższy niż w Polsce. Również rentowności obligacji skarbowych do 5 lat do wygaśnięcia są w Polsce niższe od amerykańskich, w przypadku „10latek” krajowy dług oferuje nadal wyższą rentowność od obligacji amerykańskich. 
 
Na głównych rynkach decyzję o podwyżce, z racji wcześniejszych powszechnych oczekiwań, przyjęto dość spokojnie. Większe poruszenie było obserwowane na rynku walutowym, przy czym USD mimo podwyżki stóp osłabił się. W odniesieniu do USA zwracamy uwagę, że dziś prezydent Trump ma ogłosić sankcje handlowe wobec Chin, które zdaniem administracji nielegalnie pozyskują technologie od amerykańskich firm wykorzystując je później w swoich produktach, które eksportują później m.in. do USA.

Może to rodzić obawy o dalszą eskalację konfliktu handlowego na linii USA – Chiny. 
Na krajowym rynku wczorajsza sesja przyniosła mocną zwyżkę na krajowym rynku. Wysokie wzrostowe marobuzu na indeksie WIG powinno przynieść kontynuację zwyżki, co wspierałyby dodatkowo pozytywne dywergencje na szybszych wskaźnikach AT. Zwracamy jednak uwagę na dość istotny i bliski poziom oporu przy podstawie wcześniejszej formacji trójkąta odwróconego ok. 61,8 tys pkt.

Dużym wzięciem cieszyły się zwłaszcza największe spółki, mocne odreagowanie notuje sektor paliwowy, chociaż zmiany cen ropy i produktów rafinacji wskazują na możliwe obniżenie marż rafineryjnych. Niewielkiemu odreagowaniu podlegają również akcje KGHM w reakcji na  odreagowanie cen metalu. Z dzisiejszym dniem notowania miedzi nadal zyskują na wartości co powinno wspierać poprawę sentymentu dla krajowego konglomeratu.
 
W dzisiejszych komunikatach na przód wysuwają się opublikowane rano wynik finansowe spółki CDPROJEKT. Zysk netto w IV kw wyniósł 45,9 mln zł i był wyższy od prognoz rynkowych o ponad 15%, jednocześnie był o ponad 40% niższy w ujęciu rocznym. Przychody na poziomie 123,5 mln zł były o prawie 4% wyższe od prognoz i 25% mniejsze w porównaniu z analogicznym kwartałem 2016. Wyniki całoroczne były o 20% niższe w ujęciu rocznym zarówno na poziomie przychodów (463 mln zł) jak i zysku netto (200,3 mln zł).

Na koniec roku spółka dysponowała gotówką w wysokości prawie 650 mln zł. Swój raport za IV kw oraz cały rok opublikował również Cyfrowy Polsat. Spółka wypracowała w IV kw wynik EBITDA blisko 873 mln zł, czyli zgodnie z prognozami, jednocześnie nieznacznie poniżej wyniku z roku poprzedzającego (+3,3%). Sprzedaż wzrosła do 2,58 mld zł i była również blisko prognoz rynkowym oraz o 1,7% wyżej w ujęciu rocznym. Zysk netto wyniósł 167,1 mln zł i był wyraźnie poniżej prognozy 268 mln zł, ale wynikało to z odpisów ze zmian podatkowych, które obciążyły wynik o 144 mln zł. W ujęciu całorocznym zysk netto sięgnął 981 mln zł i był o 6% niższy r/r (również wpływ odpisów), sprzedaż była lekko powyżej poziomu z 2016 i wyniosła 9,83 mld zł. 
 
W dzisiejszym kalendarium zwracamy przede wszystkim uwagę na odczyty szacunkowych wskaźników PMI dla głównych gospodarek. 
 
Więcej informacji w załączniku
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda