BM Alior Bank - Raport Rynkowy

13.03.2018 10:35  Komentarze giełdowe
Informacje gospodarcze

Z kraju:

Celem jest osiąganie w długim okresie stabilnego wzrostu PKB w Polsce w przedziale 4-5% rocznie - poinformował J. Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.
 
Wzrost produkcji budowlano-montażowej w I kw. 2018 r. wyniesie w Polsce ok. 30%, co pozwala zakładać, że tempo wzrostu inwestycji będzie duże - powiedział J. Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.
 
Deficyt w handlu zagranicznym po styczniu 2018 r. wyniósł w Polsce 0,5 mld euro - podał w poniedziałek GUS.
 
Przyszły zasób siły roboczej jest największym krajowym ryzykiem dla marcowej projekcji NBP, gdyż ciężko ocenić efekt obniżenia wieku emerytalnego oraz zmian strukturalnych na rynku pracy - wynika z marcowego Raportu o inflacji. Zdaniem
ekonomistów, dynamika wynagrodzeń będzie wyższa od dynamiki wydajności pracy.
 
W horyzoncie projekcji NBP, czyli do końca 2020 r., na polski rynek pracy będzie najprawdopodobniej napływało 200-300 tys. Ukraińców rocznie - powiedział na konferencji prasowej J. Kotłowski, wicedyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.
 
Około 60% polskiego eksportu w niewielkim stopniu jest uzależnione od kształtowania się kursu walutowego - napisano w raporcie NBP. Zdaniem ekonomistów, kurs walutowy oddziałuje m.in. na sekcje towarowe: rolnictwo, rybactwo, produkty spożywcze, meble i lampy, miedź i paliwa mineralne.
 
Zmiana poziomu stóp procentowych w pełni przenosi się na oprocentowanie depozytów gospodarstw domowych - wynika z raportu NBP. Zdaniem ekonomistów, oprocentowanie depozytów przedsiębiorstw dostosowuje się do
zmian stopy rynku pieniężnego w ok. 85%.
 
Zmiana poziomu stóp proc. szybciej wpływa na dynamikę PKB niż na inflację bazową i CPI - wynika z raportu "Mechanizm  transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Stan wiedzy w 2017 roku".
 
Ze świata:

Dziś o 13:30 w USA opublikowana zostanie inflacja konsumencka CPI za luty.
 
Więcej informacji w załączniku
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda