BM Alior Bank - Raport Rynkowy

10.01.2019 11:30  Komentarze giełdowe
BM Alior Bank - Raport Rynkowy Informacje gospodarcze

Z kraju:

RPP zadecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na obecnym poziomie (st. ref. 1,5%) a przewodniczący rady zapewniał w mediach, że za czasów obecnej kadencji stopy mogą pozostać niezmienione, a jeśli już miałby być ruch to w stronę obniżki aniżeli zwyżki. Według RPP takie poziomy przyczyniają się do utrzymania gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu i pozwalają zachować równowagę makroekonomiczną.
 
Tempo wzrostu cen w Polsce ma się zwiększyć, ale skala tego wzrostu ma być niższa niż zakładano w listopadowej projekcji. Żyżyński i Kropiwnicki uważają, że dynamika inflacji nie jest wywołana nadmierną akcją kredytową w związku czym nie ma potrzeby podwyższania stóp procentowych. Spadek ceny ropy naftowej oraz niższe ceny energii
elektrycznej spowodują obniżenie prognozy co do inflacji i nie uda się przekroczyć celu inflacyjnego.
 
A. Glapiński powiedział, że możliwe jest również skorzystanie z "niekonwencjonalnych metod" w celu utrzymania dynamiki wzrostu gospodarczego.
 
Jak ocenia RPP, gospodarka ma dobre perspektywy, ale tempo wzrostu PKB może spowolnić w kolejnych kwartałach.
 
Bank Światowy podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 rok do 4% z 3,9% a do 2021 roku tempo wzrostu polskiej gospodarki zwolni do 3,3%.
 
Minister Finansów Teresa Czerwińska poinformowała, że rok 2018 dla Polski zakończył się deficytem, ale był on zdecydowanie poniżej 15 mld zł i tym samym podtrzymała zdanie, że deficyt sektora finansów publicznych wyniósł ok. 0,5% PKB.
 
Dywidendy i wpłaty z zysku do budżetu po listopadzie wyniosły 1.997,673 mln zł, czyli 88,9 proc. planu na 2018 rok - podało Ministerstwo Finansów w operatywnym wykonaniu budżetu.
 
Więcej informacji w załączniku

BM Alior Bank
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda