BM Alior Bank - Raport Rynkowy

15.02.2019 14:38  Komentarze giełdowe
BM Alior Bank - Raport Rynkowy Informacje gospodarcze

Z kraju:

Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2018 roku wzrósł o 4,9% r/r wobec wzrostu na poziomie 5,1% r/r w III kw. - wynika z flash szacunku GUS. K/k PKB wzrósł o 0,5%.
 
W IV kw. 2018 r. nieco osłabiło się tempo wzrostu popytu inwestycyjnego - poinformowała w czwartek Maria Jeznach, dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS.
 
W I kw. 2019 resort finansów spodziewa się tempa wzrostu PKB Polski, wskazującego na "miękkie spowolnienie" - poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Dane GUS za IV kw. nie są dla MF zaskoczeniem - dodała.
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju spodziewa się, że w I kwartale 2019 r. wzrost PKB wyniesie w Polsce nieco ponad 4% - poinformował, cytowany w komunikacie, szef resortu Jerzy Kwieciński.
 
I kwartale 2019 r. odnotowano pogorszenie koniunktury w gospodarce polskiej - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Autorzy raportu zaznaczają, że w kolejnych kwartałach nie należy spodziewać się poprawy
koniunktury.
 
BGK w styczniu 2019 r. wypłacił 1,4 mld zł z perspektywy 2014-20, a sumaryczna kwota z tej perspektywy wzrosła do 96,4 mld zł - podał BGK w komunikacie.
 
13 lutego Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uplasował emisję 4-letnich obligacji o łącznej wartości 2 mld zł przy popycie przekraczającym 2,4 mld zł - poinformował bank w komunikacie.
 
Ze świata:
 
Dziś o 11:0 w strefie euro opublikowany zostanie handel zagraniczny za grudzień.
Dziś o 15:15 w USA opublikowana zostanie produkcja przemysłowa za styczeń.
Dziś o 16:00 w USA opublikowany zostanie Raport Uniwersytetu Michigan.
 
Ostatnia sesja
 
Amerykańskie dane osłabiły dolara, złoty odzyskał nieco strat W czwartek rozczarowanie głownie amerykańskim wynikiem sprzedaży detalicznej za grudzień przyćmiło pozytywny wydźwięk osiągniętego w Kongresie porozumienia budżetowego, przynosząc odreagowane dolara. Szansą na zmianę układu sił przede wszystkim EUR-USD stał się również brak zaskoczeń wynikami dynamiki PKB za 4q 2018 w strefie euro (odczyt pokrył się ze wstępnymi publikacjami) oraz w Niemczech. Tym samym para powróciła w końcówce sesji w granice 1,1299. Słabość dolara na wczorajszej sesji wykorzystał złoty, który umocnił się zarówno do euro jak i dolara. Krajowej walucie sprzyjały również odczyty dynamiki PKB za 4q br. w Polsce, która wyniosła 4,9% r/r wobec oczekiwań zakotwiczonych na poziomie 4,8% r/r. Rozczarowanie amerykańskimi danymi stanowiło wczoraj również impuls do umocnienia długu na rynkach bazowych. W ślad za nimi oraz na fali dobrych krajowych odczynów makro umocniły się również rodzime dziesięciolatki, których rentowność na końcu sesji
dotarła w granice 2,693%.

Zobacz także: Komentarz-poranny-15.02.2019
 
Dzisiejsza sesja 
 
Inflacja w Polsce 0,9% r/r W piątek na rynku panuje umiarkowana awersja do ryzyka za sprawą wczorajszych słabych danych z USA oraz ze względu na brak pozytywnych informacji z frontu negocjacji handlowych i niepewności czy wynegocjowane między Demokratami a Republikanami porozumienie budżetowe zostanie poparte przez prezydenta USA. W Europie z kolei brytyjski pat nie pozwala na mocniejsze odreagowanie euro, co przekłada się o poranku na lekkie umocnienie dolara, które jednocześnie ciąży złotemu. Co więcej krajową walutę ograniczać mogą poranne dane o inflacji CPI w Polsce, która wyniosła zaledwie 0,9% r/r, oddalając jeszcze bardziej widmo podwyżek stóp procentowych. W kontekście reszty dnia istotne dziś w kalendarium mogą okazać się jeszcze dane o amerykańskiejprodukcji przemysłowej za styczeń oraz Indeks Uniwersytetu Michigan.
 
BM Alior Bank 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Jak budować portfel inwestycyjny na lata? Przegląd różnych klas aktywów   #5 Śniadanie Inwestorów: KBJ SA
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda