BM Alior Bank - Raport Rynkowy

12.06.2019 10:39  Komentarze giełdowe
BM Alior Bank - Raport Rynkowy Informacje gospodarcze

W kraju:

Deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego po kwietniu 2019 r. wyniósł 0,2 mld euro - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Udział Niemiec w polskim eksporcie w okresie styczeń-kwiecień wyniósł 27,1 proc. wobec 28,2 proc. w tym samym okresie 2018 r., a w imporcie spadł o 0,5 pkt. proc. i stanowił 22,4 proc. - podał GUS.
 
W maju dynamika cen żywności w Polsce będzie na poziomie z kwietnia - ocenia w raporcie analitycznym Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
 
Na koniec maja 2019 r. poziom krajowego długu rynkowego wyniósł 648,1 mld zł wobec 627,1 mld zł na koniec 2018 r. - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.
 
W wyniku konsolidacji zarządzania płynnością sektora publicznego na koniec maja 2019 r. zgromadzono środki w wysokości 61,7 mld zł, z czego 50,7 mld zł w depozytach terminowych oraz 11,0 mld zł w depozytach typu O/N - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.
 
Na koniec maja 2019 r. średnia zapadalność długu krajowego wyniosła 4,55 wobec 4,49 na koniec 2018 r., a długu ogółem - wyniosła 5,06 vs. 4,98 na koniec 2018 r. - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.
 
Wzrost PKB Polski w 2020 r. wyniesie 3,7 proc., a średnioroczna inflacja 2,5 proc. - wynika z założeń do projektu budżetu państwa na 2020 r., opublikowanych we wtorek przez Centrum Informacyjne Rządu.
 
Ze świata:

Dziś o 14:30 w USA opublikowana zostanie inflacja CPI za maj.

Zobacz także: Niższa od prognoz CPI zdejmuje presję z RPP, złoty pod wpływem czynników global
 
Państwa UE uzgodniły we wtorek, że uruchomienie procedury nadmiernego deficytu wobec Włoch z powodu wysokiego zadłużenia tego kraju jest uzasadnione - powiedziało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli.

Komentarz
 
EUR-USD i pary złotowe z szansą na trwalszą zmianę kierunków
 
We wtorek kolejna fala krytyki polityki monetarnej Fed przez prezydenta USA oraz mocne słowa wobec braku w jego opinii konstruktywnej postawy Chin w negocjacjach handlowych zapewniały zmienność na rynkach finansowych. Brak
istotnych danych oraz wyraźnych sygnałów eskalacji konfliktu handlowego z Chinami przed zbliżającym się szczytem G20 w Japonii zapewnił finalnie apetyt na ryzyko. Sesja zakończyła się wzrostami na rynnach akcji również w regionie
EM.
 
Powyższe sprzyjało wczoraj złotemu, który dodatkowo zyskiwał na wzroście EURUSD. Co ciekawe ostatnie wzrosty EUR-USD zapewniły złamanie skośnego oporu w postaci górnego ograniczenia dziewięciomiesięcznego kanału spadkowego oraz wyjście powyżej lokalnego maksimum na 1,1325, co z technicznego punktu widzenia daje potencjał do utrwalenia północnego kierunku pary. Zmianę kierunku w szerszej perspektywie sugeruje również wykres USD-PLN, który
wyłamał się dołem z dziewięciomiesięcznego kanału wzrostowego, a MACD przeszedł na ujemną stronę skali. EUR-PLN z kolei nadal pozostaje w szerokiej konsolidacji, jednak MACD po przejściu do wartości ujemnych również sugeruje
możliwość pogłębienia spadków. Tym samym przy utrzymaniu się tendencji na EUR-USD i trwalszego osłabienia dolara, złoty ma szansę na umocnienie w obu głównych parach.
 
Na długu z kolei utrzymujące się ryzyko eskalacji wojen handlowych na świecie wraz ze wzrostem oczekiwań wobec zmian ścieżki polityki monetarnej Fed sprzyja wysokim wycenom zarówno na rynkach bazowych jaki w kraju, choć wczorajszy apetyt na ryzyko lekko skorygował ostatnie spadki rentowności.
 
Dzisiejsze notowania powinny pozostać pod wpływem dotychczasowych dobrychnastrojów na świecie, a potencjalne popołudniowe niższe od prognoz wyniki majowej inflacji CPI w USA mogą wciąż ciążyć dolarowi, pomagając jednocześnie
walutom w regionie EM i złotemu, podobnie jak wycenom obligacji. 
 
 

 
BM Alior Bank 
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
#BIZNESwDRODZE, odcinek 8, Piotr Babieno, Bloober Team SA   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #39
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda