BM Alior Bank :Raport Rynek Akcji

16.05.2018 09:03  Komentarze giełdowe
Sytuacja rynkowa

Po poniedziałkowym zatrzymaniu zeszłotygodniowych wzrostów na WIG i WIG20, wtorek przyniósł już realizację zysków, co odczuły spółki z WIG20 i mWIG40 – indeksy te zanotowały zniżkę, odpowiednio, 1,9% i 1,8%. Sentymentu nie wspierał lepszy od oczekiwań wstępny odczyt krajowej dynamiki PKB za I kw. 2018 r., który wskazał na przyspieszenie rocznej dynamiki względem IV kw. 2017 r. (+5,1% rdr vs. +4,9% rdr w IV kw.), przy oczekiwaniach lekkiego spowolnienia (konsensus zakładał +4,8% rdr).

Otoczenie zewnętrzne sprzyjało bowiem scenariuszowi realizacji zysków – spadki kontraktów na indeksy amerykańskie zwiastowały słabą sesję na rynku kasowym, dodatkowo mocnemu osłabieniu zarówno do EUR jak i USD uległ złoty, po kilku dniach stabilizacji (EURPLN w okolicach poziomu 4,30, a USDPLN 3,63). Ponadto, generalnie umocnił się dolar, co nie sprzyjało rynkom wschodzącym (natomiast spadek EURUSD wsparł rynki eurolandu, które zanotowały neutralną sesję) oraz rosły rentowności obligacji (rentowności amerykańskich 10-letnich Treasuries na poziomach najwyższych od 2011 r.).
 
Od zamknięcia wczorajszej sesji raporty za I kw. br. przekazały m.in. Agora, Dino, KGHM, PGE, PZU, Vistula.  JSW wstępnie oceniło wpływ wstrząsu w kopalni Zofiówka, na spodziewaną zmianę produkcji węgla – spółka wskazuje na ryzyko obniżenia produkcji węgla w roku bieżącym w maksymalnej wysokości 380 tys. ton. Stanowiłoby to ok. 2,6% wolumenu produkcji węgla przez całą Grupę JSW w 2017 r. (14,5 mln ton). 
 
W kalendarium na dzisiejszą sesję uwagę zwraca m.in. finalny odczyt inflacyjny w strefie euro, a z perspektywy inwestorów krajowych kończące się posiedzenie RPP i decyzje ws. stóp procentowych. O ile nie oczekuje się zmian w ich poziomie, tak też rynek przyglądał się będzie retoryce banku centralnego. Kontrakty terminowe na główne indeksy zachodnioeuropejskie są dziś póki co na lekkich minusach. 
 
Więcej informacji w załączniku
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda