BM BPH: Kolejny dzień przeceny w Warszawie

28.01.2014 08:58  Komentarze giełdowe
Relatywnie duże piątkowe spadki na rynku amerykańskim, a także poranne zniżki na tokijskiej giełdzie w oczywisty sposób wpłynęły na atmosferę wśród warszawskich inwestorów. Samo otwarcie indeksu WIG20 wypadło aż na ponad dwudziestopunktowym minusie.

Pomimo próby odreagowania ostatniej przeceny to cały czas niedźwiedzie kontrolowały przebieg wydarzeń na polskiej giełdzie sprowadzając indeks warszawskich blue chip do poziomu sesyjnego minimum 2 313 pkt. (-1,4%). Najmocniej z dużych spółek traciły akcję BZWBK, JSW, Handlowego i PGNiG po około trzy procent. Niesprzyjający nastrój do zakupów akcji panował także na głównych europejskich giełdach, które także traciły chociaż nie aż tyle co w Polsce.

Godziny południowe przyniosły poprawę sytuacji i strona popytowa wykazała się na tyle dużą aktywnością, aby zniwelować całe poranne spadki osiągając nawet poziom 2 356 pkt na indeksie WIG20. Niestety późnym popołudniem ponownie podaż wsparta nienajlepszymi danymi z rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych zaczęła przeważać i ostatecznie WIG20 zakończył dzień na ponad jednoprocentowym minusie (2 318 pkt) z obrotami przekraczającymi poziom 824 miliony złotych. Z największych spółek najlepiej poradziły sobie akcje Tauronu, Kernela i OrangePl, których ceny wzrosły powyżej jednego procenta.

Czarny korpus z piątku okazał się przytłaczający na starcie tego tygodniowych zmagań byków i niedźwiedzi. Już pierwsze minuty sesji przyniosły pogłębienie spadków a wsparcie z poziomu 50 500 pkt nie zatrzymało naporu sprzedających. Próba powrotu w okolice 50 500 pkt zapewniła jedynie chwilowe odreagowanie a notowania ostatecznie zamknęły się w okolicy 50 000 pkt. Szeroki rynek zbliżył się niebezpiecznie w okolice dołka na 49 753 pkt, co w perspektywie dzisiejszego dnia może przynieść test tego obszaru. Wskaźnikowo wczorajsze spadki nie pozostały bez reakcji.

Szybkie oscylatory podążyły za indeksem, ale RSI nadal utrzymuje się w strefie neutralnej, powyżej swoich ostatnich dołków. Podobnie ADX, nie wykazuje jeszcze tendencji powrotu siły niedźwiedzi i przy spadającym rynku słabnie. We wtorek spodziewać się zatem można testu styczniowego dołka, od którego zależeć będzie dalszy rozwój notowań. Od góry zaporę dla potencjalnych wzrostów stanowi wczorajsza spadkowa luka.

Spółki

PGNIG

Prezes UOKiK zobowiązał PGNiG do zmiany praktyk, które utrudniały liberalizację rynku gazu. Spółka będzie musiała zmienić wzory umów oraz wystąpić do odbiorców z propozycją aneksowania już zawartych kontraktów.
PGNiG Upstream International, spółka zależna PGNiG, otrzymała 50 proc. udziałów w koncesji operatorskiej PL756 na Morzu Norweskim.

PKN ORLEN
Wiele wskazuje na to, że słowacka firma inwestycyjna J&T postanowiła skłonić PKN Orlen do wykupienia mniejszościowych akcjonariuszy Unipetrolu, czeskiej spółki zależnej Orlenu. J&T ma 8% akcji, a wraz z klientami kontroluje 27% kapitału spółki./Puls Biznesu/

ENEA
Enea Trading podpisała umowę ramową na hurtowy zakup gazu od PKN Orlen. Wiosną spółka przedstawi ofertę sprzedaży gazu skierowaną do małych i średnich firm.

GPW
GPW rozpocznie publikację nowych indeksów WIG50 i WIG250 od 24 marca 2014 r. Notowanie indeksów sWIG80 oraz WIG-Plus zostanie zakończone po sesji 21 marca, natomiast mWIG40 będzie obliczany do 31 grudnia 2015 r.

CD PROJEKT
CD Projekt planuje w 2014 r. przeprowadzanie dużych zmian w specjalizującym się w cyfrowej dystrybucji gier serwisie GOG. Zmiany mają pomóc w utrzymaniu przez GOG wysokiej dynamiki poprawy wyników w kolejnych latach. CD Projekt nadal chce rozwijać CDP.pl. Docelowo spółka ta ma uzyskać całkowitą niezależność.

ABC DATA
ABC Data zrealizowała prognozę wyników na 2013 r. - wynika z wypowiedzi prezesa spółki N. Biedrzyckiego. Spółka podtrzymuje politykę dywidendową, zgodnie z którą co najmniej połowa zysku za 2013 r. powinna trafić na wypłatę dla akcjonariuszy.
BM BPH Informacja bez pozytywnej, czy też negatywnej wymowy. Spółka we wrześniu podniosła prognozę na 2013 r. zapowiadając skonsolidowane przychody na poziomie ~4,83 mld zł oraz EBITDA ~80,2 mln zł w całym 2013 roku. Prognoza spółki stoi w linii z konsensusem rynkowym (odpowiednio ~4,85 mld zł i ~81,6 mln zł).

KRUK
Branża windykacyjna dojrzała do tego, by zająć się windykacją kredytów hipotecznych, które banki spisały na straty. "Uważam, że w latach 2014-2015 banki mogłyby wygenerować portfele, za które cena może wynosić 1 mld zł" – P. Krupa, prezes Kruka. Deklaruje jednocześnie, że jest gotów wziąć na bilans 20% tej kwoty i wydać na zakupy ok. 200 mln zł. Nie wyklucza, że jeśli na rynku pojawią się duże pakiety wierzytelności hipotecznych, zaprosi do inwestycji partnerów finansowych./Puls Biznesu/

FARMACOL
W tym roku rynek hurtu farmaceutycznego będzie rosnąć, jednak znacznie wolniej niż w ubiegłym" - ocenia M. Długajczyk, dyrektor finansowy Farmacolu. Według szacunków w 2013 r. rynek wzrósł o 7-8%./Rzeczpospolita/

JW CONSTRUCTION
Możliwa jest restrukturyzacja zadłużenia JW Construction. Spółka nie wyklucza emisji akcji w tym celu. "Rozważam taką opcję. JW Construction ma obecnie dług w obligacjach i jedną z możliwych opcji jest jego zamiana na akcje. W sytuacji gdy akcje spółki na GPW są wyceniane bardzo nisko, taka operacja mogłaby być ciekawą alternatywą. Dla firmy i inwestorów też byłoby to korzystne, bo zeszlibyśmy do śladowego zadłużenia i pozyskalibyśmy renomowanych akcjonariuszy" - powiedział J. Wojciechowski, szef rady nadzorczej i główny akcjonariusz spółki. Konwersja byłaby możliwa po aktualnym kursie giełdowym./Dziennik Gazeta Prawna/

DUON
Duon opublikuje prognozę na 2014 r. wraz z raportem za 2013 r. – poinformował w rozmowie z PAP M. Caliński, prezes spółki. Dodał, że przychody Duonu w 2014 r. wzrosną w tempie dwucyfrowym. Spółka może przeznaczyć ok. 7 mln zł na inwestycje i kilkadziesiąt mln zł na akwizycje.

RAFAKO
Rafako spodziewa się, że kontrakt na budowę bloku w elektrowni Jaworzno zostanie zawarty do 28 lutego.

W INVESTMENTS
W wezwaniu na akcje W Investments ogłoszonym przez W Investments Holdings Limited nie złożono żadnego zapisu.

PEIXIN
Spółka chce wypłacić dywidendę. Podtrzymuje zamiar kolejnej emisji akcji, gdy tylko będzie do tego gotowa i gdy otoczenie będzie sprzyjające./Rzeczpospolita/

EMMERSON
Notowana na NewConnect Grupa Emmerson planuje debiut na głównym rynku. Planuje w związku z tym w lutym złożyć prospekt w KNF./Parkiet/

MEDICALGORITHMICS
Medicalgorithmics 3 lutego 2014 r. przeniesie notowania z NeConnect na główny rynek GPW.

... więcej informacji w załączniku

BM BPH

kk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda