BM BPH: Kontynuacja wzrostów na indeksie WIG20

15.01.2014 09:08  Komentarze giełdowe
Mocna przecena na poniedziałkowej sesji na Wall Street znalazła odzwierciedlenie na warszawskim parkiecie na otwarciu wtorkowych notowań. WIG20 na starcie stracił 0,43% (2 353 pkt) a WIG -0,35%. Silne spadki za Oceanem były spowodowane rozpoczęciem sezonu publikacji wyników finansowych za IV kwartał 2013 r. Inwestorzy obawiali się, że wyniki mogą rozczarować. Niskie otwarcie ożywiło stronę popytową, która systematycznie odrabiała straty.

Jeszcze przed południem udało się wynieść notowania największych spółek „nad kreskę”. Na półmetku notowań WIG20 wynosił 2 369 pkt. Wśród największych spółek pozytywnie wyróżniały się akcje PKO BP, które zyskiwały ponad 2 %, negatywnie akcje Eurocash, które traciły ponad 2 %. Chwile po 13-tej JPMorgan opublikował swój raport za IV kwartał. Zysk przypadający na jedną akcję był wyższy od konsensusu (1,37 USD) i wyniósł 1,40 USD. Jeszcze przed otwarciem giełdy na Wall Street opublikowano lepszy od prognoz odczyt sprzedaży detalicznej w grudniu w USA (0,2% a oczekiwano 0,1%). W efekcie indeks największych spółek poprawił swoje notowania. Wzrostowe otwarcie giełdy za Oceanem pozwoliło ustanowić maksimum sesyjne na poziomie 2 391 pkt. Ostatni fixing przyniósł lekką realizację zysków i ostatecznie WIG20 zamknął się na poziomie 2 377 pkt, co oznaczało wzrost o 0,58%, WIG zyskał 0,32% przy obrotach wynoszących ponad 862 mln złotych.

Kupujący wciąż korzystają ze sprzyjających sygnałów płynących z piątkowej sesji (dywergencja, młot, obrona wsparć). Wtorkowych notowań nie można jednak do końca zapisać na korzyść popytu. Z jednej strony na wykresie pojawiła się biała świeczka, której korpus nie złamał pierwszych wsparć (50 194 pkt). Z drugiej jednak zarówno skośne (linia trendu) jak i poziome (połowa czarnego korpusu z 7 stycznia: 50 829 pkt) opory wyraźnie ostudziły zapędy byków. W rezultacie sytuacja jest patowa. Za wzrostami przemawiają wymienione na początku czynniki, jednakże dominuje trend spadkowy i przy braku większego zdecydowania popytu, może on zostać wznowiony. Zanim zatem będzie można wskazać dalszy kierunek WIG-u warto poczekać na dalsze akcenty w postaci złamania pierwszych wsparć/oporów. Z oscylatorów również na razie płynie niejednoznaczny przekaz – punkty przegięcia na RSI i ADX wskazują możliwość przełamania trendu spadkowego, ale jednocześnie zarówno jeden jak i drugi oscylator znajdywały się w zbliżonym układzie podczas korekty z ostatnich dni grudnia, a początek roku był dobitnie niedźwiedzi.

MBANK    
mBank planuje wypłacić dywidendę z zysku osiągniętego w 2013 r. - poinformował M. Leśny, przewodniczący rady nadzorczej banku.
BM BPH Wg. konsensusu rynkowego bank wypłaci w br. dywidendę w wysokości ~12 zł na akcję, co daje yield brutto na poziomie 2,4%. Zeszłoroczna dywidenda wyniosła 10 zł na akcję.

ROBYG    
We wtorek odbywa się przyspieszona budowa księgi popytu na 14 017 900 akcji Robygu sprzedawane przez Nanette Real Estate Group.

MCI    
MCI Management szacuje, że skonsolidowany zysk netto spółki w 2013 roku wyniósł ok. 189 mln zł, wobec prognozowanych wcześniej ok. 170 mln zł.
BM BPH To o przeszło 11% więcej niż zakładała sierpniowa prognoza wyników fundusz oraz przeszło trzykrotnie więcej niż wynik za 2012 r. Szacunek implikuje ~18,5 mln zł zysku netto grupy w samym 4Q (+5% r/r) oraz p/e’13=3,0x.

RAFAKO    
Rafako złożyło już do instytucji finansowych dokumenty potrzebne do uzyskania gwarancji i liczy, że do końca lutego będzie miało wszystkie dokumenty potrzebne do podpisania umowy na budowę bloku w Jaworznie. Konsorcjum, którego liderem jest Rafako przejęło już plac budowy w Opolu i czeka na rozpoczęcie prac.

CZERWONA TOREBKA    
Czerwona Torebka koncentruje się na działalności handlowej, w tym na rozwoju sieci dyskontowej. Do końca tego roku chce mieć kilkadziesiąt sklepów w nowym formacie, a docelowo zamierza otwierać 100 dyskontów rocznie. Spółka jest zainteresowana kolejnymi przejęciami, przygląda się kilku projektom - poinformował Paweł Ciszek, prezes Czerwonej Torebki.

POLIMEX-MOSTOSTAL    
Konsorcja z udziałem Polimeksu-Mostostalu wypowiedziały kontrakty na budowę odcinków autostrad A1, A4 i odcinka drogi ekspresowej S69. Jako powód odstąpienia od umów Polimex podał nieprzedstawienie w wymaganym terminie zabezpieczenia zapłaty za roboty budowlane w kwocie ponad 2 mld zł.
Polimex-Mostostal nie spodziewa się jednak zagrożenia dla dostarczenia w odpowiednim terminie niezbędnych gwarancji dla projektu budowy bloków w Opolu, po tym jak spółka odstąpiła od umów na budowę odcinków A1, A4 i S69 - poinformował wiceprezes spółki Arkadiusz Kropidłowski.

APATOR    
Apator Powogaz, spółka zależna Apatora, zawarła umowę na dostawę wodomierzy i ciepłomierzy do Rosji w tym roku na kwotę 13,5 mln euro, czyli 56,2 mln zł.

BUDIMEX    
Oferta Budimeksu Budownictwo została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na wykonanie robót zabezpieczających dla wcześniej wykonanych prac na placu budowy drogi ekspresowej S-69 Bielsko-Biała-Żywiec-Zwardoń, odcinek węzeł Mikuszowice - Żywiec - podała GDDKiA.

PBG    
PBG liczy, że postępowania układowe spółki zostanie zamknięte do końca 2014 r. Obecnie wierzytelności spółki wzrosły do około 3 mld zł - poinformowali przedstawiciele PBG.

GRUPA AZOTY    
Grupa Azoty znajduje się wśród czterech zainteresowanych udziałem w prywatyzacji chorwackiej Kompanii Petrokemija - informuje wtorkowy Vecernij List.

TAURON/AZOTY
Grupa Tauron oraz Grupa Azoty zamierzają ponownie przeanalizować możliwość budowy w Kędzierzynie-Koźlu elektrowni poligeneracyjnej, opartej na zgazowaniu węgla. Jeżeli analizy wypadną pomyślnie, możliwe będzie aplikowanie o unijne środki na taki projekt.

OPEN FINANCE
Grupa Open Finance w 2013 roku pośredniczyła w sprzedaży produktów kredytowych i inwestycyjnych o wartości 12,45 mld zł, czyli o 2% mniej niż w 2012 roku.

AMBRA    
Prezes grupy Ambra Robert Ogór poinformował, że sprzedaż w drugim kwartale roku obrotowego 2013/2014 osiągnęła wynik poniżej oczekiwań spółki. Dodał, że dzięki poprawie efektywności oczekuje, że ten okres zakończył się dobrym wynikiem finansowym i pierwsze półrocze zamknęło się najprawdopodobniej pod znakiem rosnących zysków. Ambra spodziewa się, że jej zyski zwiększą się także w drugim półroczu, a w konsekwencji będą wyższe również w ciągu całego roku obrotowego 2013/2014. Wyższa niż przed rokiem powinna być także sprzedaż grupy.

BANKI    
Komisja Nadzoru Finansowego ocenia, że będą banki, które będą mogły przeznaczyć na dywidendę całość wypracowanego zysku w 2013 roku - poinformował Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF.

... więcej informacji w załączniku

BM BPH

kk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda