BM BPH: Mocny akcent na zakończenie sesji

02.05.2013 08:59  Komentarze giełdowe
Rodzimi inwestorzy na wtorkowej sesji oczekiwali wzrostów po dobrym zakończeniu giełd amerykańskich. Jeszcze przed rozpoczęciem sesji rynki na Starym Kontynencie poznały dane dotyczące marcowej sprzedaży detalicznej w Niemczech. Okazała się o 0,3% niższa niż rok wcześniej choć prognozy zakładały, że pozostanie na niezmienionym poziomie.

Na otwarciu notowań w Warszawie indeksy symbolicznie wzrosły ( WIG20 +0,19%, WIG +0,25%), ale już po kwadransie handlu zanurkowały poniżej poniedziałkowego zamknięcia. Pretekstem gwałtownej wyprzedaży mogły być recesyjne dane z Hiszpanii lub słabość strony popytowej. Przed południem inwestorzy poznali wielkość inflacji i bezrobocia w strefie Euro. Inflacja okazała się niższa niż zakładał konsensus rynkowy (+1,2% r/r przy prognozie +1,6% r/r ), zaś poziom bezrobocia rekordowy (12,1% w marcu br. Europejczyków jest bezrobotna). W kolejnych godzinach sesji indeksy na Książęcej nie pogłębiały spadków i jeszcze przed południem rozpoczął się mozolny ruch do góry. Przed otwarciem rynków w USA, WIG20 powrócił powyżej granicy 2 300 pkt, a bohaterami drugiej części sesji były spółki TP S.A. i Kernel, które przewodziły zwyżkom. Mocnym akcentem zakończył sesję WIG, który wzrósł o 0,64% przy obrotach 827 mln zł, a WIG20 zakończył notowania 0,69% zwyżką.

Wtorkową sesję kupujący mogą uznać za przełomową. Na wykresie indeksu WIG pojawiła się świeca z białym korpusem oraz zamknięciem na maksimach dziennych, które pokonały spadkową lukę cenową z 18 kwietnia. Podaż próbowała zniwelować determinację strony popytowej, gdyż w godzinach przedpołudniowych testowano cenową lukę wzrostową pomiędzy sesjami 25 i 26 kwietnia, co wyglądało groźnie dla całego odbicia kursu trwającego od ubiegłego tygodnia. Kupujący zyskali po wtorkowej sesji jeszcze jeden argument w postaci pokonanej średniej ruchomej SK-15, co realnie otwiera drogę indeksowi do testowania maksimów z 11 kwietnia, znajdujących się na 45 688 pkt. Ich przełamanie oznaczałoby dopiero zakończenie czteromiesięcznej korekty spadkowej. Zwyżkę kursu WIG będzie w dalszym ciągu wspierać pozytywna dywergencja pomiędzy wskazaniami RSI i kursem, jednak strona popytowa będzie musiała znaleźć dodatkowe argumenty, gdyż potencjał wspomnianej dywergencji może niedługo się wyczerpać. Wtorkowy wzrost kursu miał miejsce w połączeniu ze wzrostem obrotu, co umacnia wzrostową wymowę sesji.

PKN ORLEN

Trybunał Arbitrażowy oddalił w całości roszczenia PKN Orlen wobec Yukos International ws. zapłaty przez Yukos International 250 milionów USD wraz z odsetkami oraz kosztami postępowania jako część ceny za akcje AB Mazeikiu Nafta.

GPW

Spółka jest w stanie w kolejnych kwartałach utrzymać przychody i dyscyplinę kosztową z pierwszego kwartału, ale prezes GPW Adam Maciejewski ocenia, że koszty mogą jednak rosnąć, gdyż giełda chce realizować nowe projekty i wprowadzać nowe produkty.

LOTOS

Wyniki Lotosu za pierwszy kwartał 2013 roku mogą być gorsze od oczekiwań rynkowych – poinformował wiceprezes spółki Mariusz Machajewski.

K2INTERNET

K2 Internet w 2013 roku chce poprawić wyniki w ujęciu rok do roku. Celem minimum jest wypracowanie 60 mln zł przychodów ze sprzedaży - powiedział Janusz Żebrowski, prezes K2 Internet. Dodał, że we wrześniu break-even powinna osiągnąć spółka zależna Oktawave.

MIRACULUM

Miraculum spodziewa się, że już w II kwartale wypracuje dodatni wynik netto i dodatni cash flow. Zarząd spodziewa się, że marża brutto w II kwartale wzrośnie do 50% z 45,3% w I kwartale.

NTT SYSTEM

Walne zgromadzenie NTT System zdecydowało o wypłacie 3 gr dywidendy. Łącznie na dywidendę trafi 1,64 mln zł.

BM BPH - Stopa dywidendy wynosi 3,8%.

KOPEX

Zarząd Kopeksu rekomenduje wypłatę na dywidendę kwoty 7,4 mln zł tj. 0,10 zł na jedną akcję.

BM BPH - Rekomendowana przez zarząd dywidenda w kwocie 0,1 zł na akcję oznacza stopę dywidendy na poziomie 0,9%.

...Więcej informacji w załączniku

BM BPH

ps


Notowania GPW
Notowania K2INTERNT
Notowania KOPEX
Notowania LOTOS
Notowania MIRACULUM
Notowania NTTSYSTEM
Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda