BM BPH: Niewielkie zmiany na GPW

17.07.2013 08:57  Komentarze giełdowe
Sesja

Symboliczne wzrosty na indeksach w Warszawie rozpoczęły notowania wtorkowej sesji. Indeks WIG20 balansował wokół poziomu 2 300 pkt. w oczekiwaniu na impuls, który mógłby wskazać dalszy kierunek notowań. Pierwsza godzina handlu na Książęcej upłynęła pod znakiem niewielkiej dominacji strony podażowej, dzięki której indeks największych polskich spółek zniżkował do poziomu 2 292,46 pkt.(-0,50%). Liderem spadków były akcje Synthosu, którego notowania spadały po negatywnych rekomendacjach. Uwaga europejskich inwestorów skupiła się na porannych danych dotyczących odczytu inflacji dla strefy Euro i indeksu ZEW z Niemiec. Reakcja giełd w Europie była neutralna na słaby odczyt indeksu. To zachęciło popyt na odrobienie części zniżek w początkowych fazach sesji nie tylko w Warszawie, ale też na najważniejszych parkietach europejskich.

O godz. 14 polscy inwestorzy poznali dane o stanie gospodarki, które nie napawały optymizmem. Choć różniły się one od konsensusu rynkowego nie wpłynęły w istotny sposób na przebieg sesji w Warszawie. Przed otwarciem giełd za oceanem indeks WIG20 zniżkował około 0,20% w stosunku do poniedziałkowego poziomu zamknięcia. Wtorkowa sesja zakończyła się niewielkimi spadkami indeksów: WIG20 -0,12%, WIG -0,14% przy obrotach wynoszących ponad 727 mln zł.

Sytuacja techniczna

W trakcie wtorkowej sesji na wykresie indeksu WIG pojawiła się druga z rzędu świeca, która powinna niepokoić stronę popytową. Wczorajsza świeca ponownie przypomina wymową formację wisielca, tym razem korpus świecy jest czarny, przez co bardziej negatywny. Kurs indeksu dotarł praktycznie do silnego oporu (46 400 pkt), będącego 61,8% zniesieniem Fibonacciego ze spadków z czerwca, co oznacza, że korekcyjne odbicie kursu właśnie wyczerpuje się. Jeśli posiadacze akcji planowali tylko takie odbicie, to jest jego potencjał praktycznie wyczerpał się.

Dodatkowo ostatnie wzrosty kursu indeksu wkomponowują się w kanał (ewentualnie formacja flagi, co potwierdza rozkład obrotów), co oznacza, że zwyżka jest kontrolowana przez stronę podażową, a ta może w końcu zechcieć ponownie spychać rynek. Oscylator RSI zawrócił z krótkoterminowej ścieżki wzrostu, co zapowiada jakąś formę spadku kursu. Z kolei ADX od kilku dni informuje o pojawianiu się równowagi sił rynkowych, a to jest charakterystyczne dla tendencji bocznych. Wynika z tego, że obecne odbicie wyczerpuje potencjał, a następnie można spodziewać się nawet mocniejszego cofnięcia kursu. Z drugiej strony - sytuacja posiadaczy akcji poprawi się, gdy kurs indeksu WIG pokona barierę 46 400 pkt, gdyż otworzy to drogę do testu całego czarnego korpusu z 20 czerwca oraz spadkowej luki cenowej poprzedzającej go.


NORDEA BP


Bank opublikował wyniki finansowe za II kwartał.

BM BPH Wynik zaprezentowane przez spółkę za miniony kwartał są gorsze w ujęciu rocznym. Wynik z tytułu odsetek spadł o 22,3% r/r do 137,3 mln zł. Bank odniósł stratę z tytułu opłat i prowizji w kwocie 0,4 mln zł. Przed rokiem wynik ten wyniósł 29,1 mln zł. W okresie II kwartału koszty administracyjne zwiększyły się o 8,3% r/r do 119,5 mln zł, przy czym koszty osobowe zwiększyły się o 4,3% r/r do 59,1 mln zł.

Spółka odnotowała niższe saldo odpisów na utratę kredytów, które w II kwartale wyniosło 38,1 mln zł, wobec 58,9 mln zanotowanych przed rokiem. Na poziomie netto spółka poniosła stratę w kwocie 11,9 mln zł, wobec straty netto 9,8 mln zł zanotowanej przed rokiem. W minionym półroczu zysk netto zmniejszył się aż o 78,6% r/r i wyniósł 13,8 mln zł. Spółka tłumaczy, że wyniki osiągnięte w II kwartale osiągnięte zostały w otoczeniu trudnej sytuacji makroekonomicznej, która miała negatywny wpływ na popyt na bankowe produkty oraz na jakość portfela kredytowego.

INTEGER

1) Skonsolidowane wyniki Integera w II kw. były mocno obciążone kosztami projektu paczkomatów. Odpowiedzialna za ten segment spółka easyPack osiągnie break even pod koniec 2014 roku – poinformował prezes spółki.

2) Integer prowadzi rozmowy ws. dołączenia kolejnego funduszu private equity do spółki easyPack.

ORBIS

Przychody grupy Orbis, według wstępnych danych, w II kwartale 2013 roku wyniosły 192,1 mln zł, czyli były o 13,3% niższe niż rok wcześniej. W I półroczu 2013 r. przychody spółki wyniosły 316,9 mln zł, o 11,7 % mniej r/r.

ACTION

Niemiecki Federalny Urząd Antymonopolowy wydał decyzję o dopuszczalności koncentracji polegającej na objęciu przez Action udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki Devil GmbH.

WIKANA

Wikana chce wyemitować obligacje serii A i B w ramach programu o łącznej wartości do 33,6 mln zł.

AGROTON

Agroton rozważa zmianę warunków emisji obligacji o wartości 50 mln USD zapadających w 2014 roku z powodu braku dostępu do konta w cypryjskim banku i braku wystarczającego cash flow operacyjnego - podał Agroton w komunikacie.

WILBO

Wilbo, spółka z branży rybnej, szacuje, że wypracowała w I półroczu wyniki zbliżone do I kwartału 2013 r., kiedy zanotowała niewielką stratę operacyjną i stratę netto. Po III kwartale firma może wypracować zysk EBIT, a na koniec roku chce pokazać zysk netto. Zyski powinna zaraportować także w 2014 - poinformowała prezes spółki Bożena Serzycka.

TAURON

1) Tauron zakończył budowę opalanego węglem kamiennym bloku ciepłowniczego o mocy 50 MWe i 106 MWt w Zespole Elektrociepłowni Bielsko-Biała.

2) PGE, KGHM, Tauron i Enea uzgodniły zasadnicze warunki projektu jądrowego. Jest możliwe, że we wrześniu podpisana będzie umowa nabycia udziałów w spółce celowej do budowy i eksploatacji pierwszej elektrowni jądrowej.

... Więcej informacji w załączniku


BM BPH

ad


Notowania ACTION
Notowania AGROTON
Notowania INTEGERPL
Notowania NORDEABP
Notowania ORBIS
Notowania TAURONPE
Notowania WIKANA
Notowania WILBO
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda