BM BPH: rynek akcji

05.02.2014 08:58  Komentarze giełdowe
Mocna przecena na Wall Street i Tokio miały swoje odzwierciedlenie na warszawskim parkiecie. Na otwarciu wtorkowych notowań WIG20 stracił 1,37 % (2 337 pkt) a WIG 1,15 %. Pierwsze minuty przyniosły dalsze pogłębienie spadków w konsekwencji, czego indeks największych spółek zanotował sesyjne minimum na poziomie 2 334 pkt.

Zmobilizowało to stronę popytową, która od tego momentu powoli ale systematycznie zaczęła odrabiać straty. Jeszcze przed południem inwestorzy poznali dane dotyczące inflacji producenckiej w Eurolandzie. Zbliżone do prognoz zostały w zasadzie zignorowane przez rynki. Na półmetku notowań największa przecena dotknęła akcji KGHM, które traciły prawie 3%. Druga część notowań przebiegała dość spokojnie, indeks największych spółek poruszał się w trendzie bocznym.

Wzrostowe otwarcie giełdy na Wall Street pozytywnie wpłynęło na warszawski parkiet, co pozwoliło ustanowić maksimum sesyjne na poziomie 2 372 pkt. Sama końcowa faza notowań przyniosła pogorszenie nastrojów i ostatecznie WIG20 zakończył dzień na minusie ( 2 353 pkt) z obrotami przekraczającymi poziom 600 milionów złotych. Środa na GPW może przynieść dalszą odbudowę nastrojów popytowych. Sprzyja chwilowa poprawa sentymentu wokół emerging markets zobrazowana solidnym odreagowaniem na złotym. Przysłużyły się również nieco słabsze dane z USA, które mogą determinować część rynku do gry pod możliwość przerwy w redukcji QE.

Technika

Zgodnie ze wskazaniami ADX, który ewidentnie sugeruje brak momentum kupujący przerwali szturm trwający 2,5 dnia. Jednocześnie na wykresie WIG pojawiła się luka bessy, która nieco burzy układ generowanych w przeciągu ostatnich dni luk hossy. Wydaje się jednak, że wsparcie w rejonie ostatnich lokalnych dołków powinno spełnić swoją rolę kilkakrotnie prezentowaną w ostatnim czasie. Nieco negatywnych przesłanek wkradło się we wskazania RSI – oscylator przerwał wzrosty nie pokonując ostatnich lokalnych maksimów. To pogarsza nieco perspektywy kupujących i umacnia pozycję oscylatora w obrębie neutralnych wskazań.

TAURON
Komisja Europejska potwierdziła dofinansowanie projektu budowy kotła na biomasę w należącej do grupy Tauron elektrowni Jaworzno III. Kocioł ma mieć moc 50 MW, inwestycja jest szacowana na ponad 280 mln zł, unijne dofinansowanie to prawie 40 mln zł.

PULAWY
Spółka jest o krok od podpisania umowy na zakup części biznesu Ciechu - dowiedziała się "Rz". Pod koniec zeszłego roku rynek obiegła informacja, że negocjacje utknęły w martwym punkcie, bo spółki miały odmienne oczekiwania, co do ceny transakcji. Teraz różnice te są już minimalne, a wartość akwizycji przekroczy prawdopodobnie pół miliarda złotych. /Rzeczpospolita/

CEZ, MOL
Moody's wydał rating A2 dla obligacji o wartości 470 mln euro oferowanych przez CEZ, zamiennych na akcje firmy MOL. Perspektywa ratingu jest negatywna.

INTEGER
Spółka zwyciężyła w przetargu organizowanym przez kolumbijskiego narodowego operatora pocztowego i do końca 2014 r. zainstaluje w tym krajów 100 paczkomatów.

AGORA
Agora za rok chce mieć ok. 30 tys. płatnych subskrybentów serwisów internetowych związanych z "Gazetą Wyborczą". W ciągu kilku lat, spółka chce aby minimum 10% ogółu odwiedzających jej serwisy decydowało się na wykupienie płatnego dostępu.

MIRBUD
Przychody grupy Mirbud w 2013 r. zbliżyły się do poziomu 900 mln zł, a zysk netto był istotnie wyższy niż w 2012 r. Obecny portfel zamówień ma wartość 1,1 mld zł, w tym ponad 800 mln zł na 2014 r., co daje szansę na przekroczenie w bieżącym roku 1 md zł przychodów. Rentowność grupy ma wzrosnąć w porównaniu z 2013 r.
Mirbud rozważa emisję obligacji o wartości do 50 mln zł, które mają pomóc w zmianie struktury finansowania grupy. Decyzja w tej sprawie zapadnie do końca 1Q Zadłużenie grupy w 2013 r. mogło nieznacznie wzrosnąć, a cel na 2014 r. to utrzymanie poziomu długu.

CORMAY
"Na działających prototypach BlueBoksa prowadzimy badania referencyjne, które mają potwierdzić jego skuteczność. Wyniki są dobre" - prezes spółki T. Tuora. Sprzedaż BlueBoksa może ruszyć w drugiej połowie 2015 r.

INTERSPORT
Intersport, którego sprzedaż spadła w ubiegłym roku o prawie 6% do ok. 220 mln zł, zakłada, że w tym roku przychody będą porównywalne r/r. Spółka stawia przede wszystkim na sprzedaż produktów całorocznych, by jak najmniej uzależniać wyniki od nieprzewidywalnej zimy - poinformował w rozmowie z PAP A. Mikołajko, prezes Intersport Polska.

IPOPEMA
Ipopema i Unicredit CA IB wyruszają do Rumunii. Obaj brokerzy liczą na profity z rozpoczynającej się prywatyzacji dużych państwowych spółek.

JHM DEVELOPMENT
Grupa JHM Development planuje sprzedać w 2014 r. ponad 200 mieszkań, co ma pozwolić spółce na zdecydowaną poprawę wyników. Spółka rozważa możliwość przeprowadzenia niewielkiej akwizycji. Jej koszt nie przekroczy 10 mln zł.

IMPEL
Oferta konsorcjum w składzie: Impel Security (lider), SMT Software, EBS i ITM Poland za 214,02 mln zł brutto okazała się najtańsza w przetargu na usługę eksploatacji i rozwoju Systemu Dozoru Elektronicznego. Budżet zamawiającego na realizację zamówienia to 431,39 mln zł.

IFCAPITAL
NWZ Investment Friends Capital zdecydowało o zwiększeniu wartości nominalnej jednej akcji z 1 zł do 6 zł - poinformowała spółka w uchwałach z wtorkowego walnego.

ATLANTIS
NWZ spółki Atlantis zdecydowało o zwiększeniu wartości nominalną jednej akcji z 0,35 zł do 3,5 zł.

... więcej informacji w załączniku

BM BPH

kk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda