BM BPH: rynek akcji

13.03.2014 09:13  Komentarze giełdowe
Pesymistyczne nastroje po zakończeniu sesji w Azji spowodowane słabymi danymi z Chin i zniżki na otwarciu na głównych parkietach europejskich przełożyły się również na spadkowy początek sesji przy Książęcej. Po udanym zakończeniu wtorkowej sesji, środowy handel w Warszawie rozpoczął się od minusów na głównych indeksach.

Na otwarciu WIG zniżkował o 0,40%, a WIG20 o 0,46% do poziomu 2 389 pkt. W głównej mierze odpowiadały za to walory PZU, które po zaprezentowaniu gorszego wyniku finansowego za 4Q ub. roku zanotowały 3% spadek w pierwszej fazie sesji. Równolegle z PZU czwartą już sesję zniżkowały akcje KGHM z powodu spadających cen miedzi na światowych rynkach.

Nastroje polskich inwestorów nie poprawiły się po publikacji danych o produkcji przemysłowej w strefie euro, które okazały się gorsze od konsensusu rynkowego. W kolejnych godzinach handlu strona popytowa próbowała bronić indeksu blue chips przed głębszą przeceną na przekór indeksom w Europie, które notowały ponad jednoprocentowe spadki. Jednak popołudniowa część sesji przyniosła już zdecydowaną dominację podaży.

Skala zniżek sprowadziła indeks WIG20 do dziennego minimum na poziomie 2 350 pkt(-1,99%). W końcowej fazie sesji po tak gwałtownej przecenie przyszło kilkunastopunktowe odreagowanie na indeksie i niepogłębianie spadków. WIG20 zakończył środową sesje na poziomie 2 369 pkt ( spadek 1,31%) przy obrotach wynoszących ponad 1,4 mld zł.

Technika

Środowa sesja przyniosła kolejny, mocny akcent ze strony podaży. Po starcie z kolejną spadkową luką presja sprzedających doprowadziła – przy całkowicie biernej postawie przeciwnej strony rynku – do przebicia zeszłotygodniowych minimów i dopiero w okolicach 50 500 pkt pojawiły się popytowe akcenty.

Ostatecznie, zwieńczeniem dnia było wyrysowania na indeksie szerokiego rynku kolejnej czarnej świecy o negatywnej wymowie. W tym kontekście jedyną pozytywną przesłanką może być skośne, średnioterminowe wsparcie wyznaczone przez styczniowe minima, przy czym sugestia odbicia – biorąc po uwagę dwa poprzednie przypadki – powinna wiązać się z nakreśleniem białego korpusu.

Szybkie oscylatory konsekwentnie podążają na południe, kluczowy RSI dzieli jeszcze kilka punktów od horyzontalnego wsparcia. Perspektywę odreagowania oddalają również pro-podażowe wskazania średnioterminowego ADX./tc/

JSW
Zarząd JSW nie będzie rekomendować wypłaty dywidendy za 2013 rok - podała spółka.
BM BPH Konsolidacja wśród spółek wydobywczych na polskim rynku jest zjawiskiem oczekiwanym raczej powszechnie. I to właśnie JSW jest wymieniany jako kandydat do zakupów na rynku, a poza tym spółka w listopadzie ub. roku podpisała list intencyjny z Kompanią Węglową dotyczący potencjalnego nabycia części przedsiębiorstwa KWK Knurów-Szczygłowice. To właśnie potencjalne nabycie ww. kopalni zarząd podaje jako zawieszenie polityki dywidendowej i nie powinna to być większa niespodzianka dla rynku, który po części zakładał taką możliwość./js/

PGE
Zarząd PGE rekomenduje wypłatę 2,057 mld zł dywidendy, czyli 1,1 zł na akcję - podała spółka.
BM BPH Dywidenda w kwocie 1,1 zł/akcję oznaczałaby stopę dywidendy na poziomie 5,9%.

KRUK
1) Kruk chce wejść na nowy rynek w drugiej połowie tego roku. Ekspansja prawdopodobnie odbędzie się poprzez budowę organizacji od podstaw na jednym z analizowanych rynków, czyli w Turcji, Hiszpanii lub w Niemczech. Kruk podtrzymuje też, że liczy na wysokie kilkanaście proc. wzrostu wyników w 2014 roku.
2) Spółka opublikowała wyniki za 2013 r.
BM BPH Przychody ze sprzedaży w IV wyniosły 103,35 mln zł i były o 5,6% wyższe niż przed rokiem oraz o 10,7% wyższe niż oczekiwania. Na poziomie zysku operacyjnego spółka osiągnęła spadek marży z 40,8% do 33,7%, co łącznie przełożyło się na spadek zysku operacyjnego o 12,9% r/r do 34,81 mln zł, przy czym rynek oczekiwał spadku EBIT do 30 mln zł. Marża netto obniżyła się o 10,7 p.p. do 17%, co pociągnęło spadek zysku netto o 35% r/r do 17,61 mln zł. Także w tym przypadku rynek oczekiwał mocniejszego spadku wyniku do 16,5 mln zł. Roczne przychody ze sprzedaży wzrosły o 18,3% r/r do 405,61 mln zł. Zysk operacyjny wzrósł o 11,9% r/r do 152,95 mln zł, a zysk netto zwiększył się o 1/5 r/r do 97,63 mln zł. Spółka osiągnęła roczny ujemny przepływ operacyjny w kwocie 37,18 mln zł wobec ujemnego 54,49 mln zł zanotowanego w 2012 r. /tk/

ORANGE
ZWZ Orange Polska zwołane na 10 kwietnia zdecyduje o wypłacie 0,5 zł dywidendy na akcję z zysku za 2013 r. Proponowany dzień ustalenia prawa do dywidendy to 26 czerwca, a dzień wypłaty 10 lipca.
BM BPH Zgodnie z zapowiedziami i oczekiwaniami rynku - 0,5 zł dywidendy to kwota deklarowana już wcześniej przez zarząd. Yield brutto=4,9%. /tc/

HAWE
Przychody grupy Hawe zarówno w 2014, jak i w 2015 roku przekroczą poziom 300 mln zł. W ciągu 2-3 tygodni grupa będzie formalnie gotowa do rozpoczęcia procesu wniesienia Hawe Telekom do Mediatela - poinformował K. Witoń, prezes Hawe

EKO EXPORT
Eko Export, spółka specjalizująca się w pozyskiwaniu i sprzedaży mikrosfery, planuje wydać 12,7 mln zł na budowę nowego zakładu produkcyjnego w Bielsku-Białej - poinformowała spółka w komunikacie. Ma on być uruchomiony na początku 2016 roku.

BUDIMEX
Zarząd Budimeksu rekomenduje przeznaczenie na dywidendę z zysku za 2013 r. 302,53 mln zł, co oznacza wypłatę w wysokości 11,85 zł na akcję - podała spółka. Rekomendacja zarządu jest nieznacznie wyższa od konsensusu rynkowego, który wg. PAP kształtował się na poziomie 11,56 zł.
BM BPH Dywidenda w kwocie 0,5 zł/akcję oznaczałaby stopę dywidendy na poziomie 9,5%.

IDEA TFI
Idea TFI szacuje, że do osiągnięcia progu rentowności potrzebuje przyrostu aktywów o 200-250 mln zł. Liczy, że jest to możliwe w tym roku - poinformowali przedstawiciele spółki na spotkaniu prasowym.

ACE
ACE planuje zwiększyć wolumen sprzedaży w 2014 r. o 5-6%, liczy na niewielki wzrost przychodów i marży EBITDA - poinformował Raul Serrano, dyrektor finansowy spółki. Dodał, że ACE wciąż rozważa akwizycje, jednak chce się skupić na rozwoju organicznym.

NOWA GALA
Nowa strategia grupy Ceramiki Nowej Gali na lata 2014-16 przewiduje, że sprzedaż w tym okresie będzie rosła o 5% rocznie, a na koniec 2016 r. marża EBITDA wzrośnie do około 17%. W okresie obowiązywania strategii nakłady inwestycyjne mają wynieść 45 mln zł. Spółka chce przeznaczać na dywidendę min. 30% skonsolidowanego zysku, ale nie więcej niż 0,1 zł na akcję.

MOSTOSTAL PŁOCK
Mostostal Płock zakłada, że w tym roku uda się spółce powrócić do dodatnich wyników, choć nie należy raczej oczekiwać, że będą one wysokie.

Kofola
Kofola przeszła do drugiego etapu negocjacji ws. zakupu największego słoweńskiego producenta wody mineralnej, firmy Radenska - podaj dziennik Mlada Fronta Dnes.

Pelion
Termin przeprowadzenia oferty akcji Polskiej Grupy Farmaceutycznej z grupy Peliona będzie uzależniony od nastrojów na rynku i terminu zatwierdzenia prospektu emisyjnego, który zostanie złożony lada dzień w KNF - mówi J. Dauenhauer, wiceprezes Pelionu. Gdyby założyć, że PGF jest warta 800-900 mln zł, to przy sprzedaży 33% jej akcji wartość oferty mogłaby sięgnąć 260-300 mln zł. Zebrane środki miałyby pójść na rozwój części hurtowej. /PARKIET/

TELE-POLSKA
Cena emisyjna akcji serii E w ofercie publicznej Tele-Polska Holding została ustalona na 2,15 zł - podała spółka.

...więcej informacji w załączniku

BM BPH

kk

Notowania ACE
Notowania BUDIMEX
Notowania EKOEXPORT
Notowania HAWE
Notowania IDEATFI
Notowania JSW
Notowania Kofola
Notowania KRUK
Notowania MOSTALPLC
Notowania NOWAGALA
Notowania Pelion
Notowania PGE
Notowania TPH
Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda