BM BPH: rynek akcji

14.04.2014 09:07  Komentarze giełdowe
Fatalna czwartkowa nowojorska sesja oraz wcale nie lepsza piątkowa w Tokio w oczywisty sposób wpłynęły na bardzo słabe nastroje wśród polskich inwestorów. Przełożyło się to na aż jednoprocentowy spadek na indeksie WIG20 na samym otwarciu notowań przy Książęcej.

Po kilku minutach handlu akcjami strona popytowa próbował odzyskiwać utracone pole na parkiecie co zmniejszyło spadki o kilkanaście punktów ale niestety wraz z upływem czasu to niedźwiedzie coraz śmielej „hasały” w Warszawie. Najmocniej ich obecność odczuwali akcjonariusze JSW, których akcje spadały nawet prawie siedem procent. Wyjątkowo złe nastroje panowały także na giełdach zachodnioeuropejskich, na których indeksy były nawet na prawie dwuprocentowym minusie.

Wyższa niż rynkowe oczekiwania inflacja w cenach producenta w Stanach Zjednoczonych zbytnio nie wstrząsnęła parkietami i nadal utrzymywał się negatywny sentyment do zakupów akcji. Dopiero lepszy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan za kwiecień wsparł stronę popytową i ostatecznie WIG20 zakończył dzień tylko na sześciopunktowym minusie (2 464 pkt) z obrotami przekraczającymi poziom 620 milionów złotych.

Z dużych spółek najlepiej poradziły sobie walory Lotosu, których ceny wzrosły o półtora procent. Piątkowe spadki na głównych parkietach (SP500 i DAX kontynuując południowy kurs straciły odpowiednio 0,95% i 1,47%) stawiają w niekorzystnym położeniu chętnych do zakupów na Książęcej, choć już zieleń (fakt że bladawa) na dzisiejszej sesji azjatyckiej może powstrzymywać podażowe tendencje. W kalendarium praktycznie jedynie dane o marcowej sprzedaży detalicznej w Stanach – okolice 14:30 przypuszczalnie ożywią nieco rynek.

Technika

Wskazania czwartkowej formacji okazały się wiarygodne ale ostatecznie na Książęcej zagościły jedynie lekkie spadki – indeks szerokiego rynku zakończył piątkowe zmagania 0,27% poniżej czwartkowych poziomów. Wymowę obranego kierunku częściowo neutralizuje również graficzny obraz rozgrywki; biały korpus wskazuje na popytowe akcenty. W efekcie minima z początku tygodnia (skądinąd broniące dostępu do zakresu wzrostowej luki z końca marca), pozostały nienaruszone a tym samym w szerszym kontekście sytuacja rynkowa nie uległa zasadniczym zmianom.

Wyzwaniem dla byków będzie aktualnie wyrysowana w piątek spadkowa luka, stanowiąca najbliższą strefę oporu. Wyżej, podwójny kwietniowy szczyt przypomina póki co o podażowej przewadze. W szerszym kontekście rynkową flautę podkreśla penetrujący ultra niskie poziomy średnioterminowy ADX – wymowa wskazań oscylatora siły trendu sugeruje brak pomysłu na rynek w obu obozach. Pomocne nie są również szybkie indykatory – RSI póki co kopiuje płaskawą korektę jaka przetacza się przez rynek. /tc/

PZU
PZU rozważa przesunięcie terminu zwołania Walnego Zgromadzenia na czerwiec ze względu na rozmowy z KNF dotyczące emisji długu przez spółkę - poinformowało w piątek PAP źródło zbliżone do spółki.

ALIOR
Alior Bank wyemitował dwuletnie obligacje o wartości nominalnej 180 mln zł.

ENEA
Enea Wytwarzanie i GDF Suez Energy Services International znalazły się na "krótkiej liście" chętnych do zakupu udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białymstoku.

CYFROWY POLSAT
Cyfrowy Polsat zawarł z konsorcjum banków umowę kredytu terminowego do maksymalnej kwoty 2,5 mld zł i kredytu rewolwingowego do 0,5 mld zł, przeznaczonych m.in. na refinansowanie długu. Cyfrowy Polsat liczy, że pozwoli to na finalizację przejęcia Metelem w 2Q.

TVN
Akcjonariusze TVN na WZ zdecydowali o skupie w celu umorzenia do 34 mln akcji własnych stanowiących nie więcej niż 10% kapitału zakładowego, za nie więcej niż 500 mln zł.
Pierwszy etap przewidzianego na lata 2014-2015 skupu akcji własnych TVN wystartuje do końca czerwca, kiedy to spółka zamierza skupić pierwszą transzę akcji. Druga transza skupu przewidziana na ten rok zostanie zrealizowana do końca listopada.
TVN podtrzymuje prognozę średniego jednocyfrowego wzrostu reklamy TV w 2014 roku. Założenia spółki potwierdza sytuacja na rynku w pierwszych miesiącach tego roku - powiedział w rozmowie z PAP M. Tellenbach, prezes TVN.

NETIA
Sądzimy, że w średnim terminie Netia jest zdolna utrzymać wypłatę dywidendy na poziomie tegorocznym, czyli rzędu około 146 mln zł, nawet z potencjałem do wzrostu o kilka groszy na akcję. Myślę, że dla naszych akcjonariuszy to komunikat satysfakcjonujący - M. Godlewski, prezes Netii.

Wielton
Producent przyczep Wielton obserwuje na początku roku bardzo duże ożywienie na krajowym rynku. Spółka chce wypłacić akcjonariuszom za 2013 rok dywidendę, która może sięgnąć nawet całości wypracowanego zysku - wiceprezes Wieltonu, T. Sniatała. Spółka zamierza w drugiej połowie kwietnia lub w maju podać prognozę wyników.
BM BPH Spółka w 2013 r. wypracowała 26 mln zł zysku netto. Przeznaczenie całego zysku netto na dywidendę przy obecnych  cenach oznaczałoby yield brutto na poziomie ~6,8%./js/

PANI TERESA
Rada Nadzorcza spółki Pani Teresa Medica pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu, w którym rekomenduje on Walnemu Zgromadzeniu wypłatę 1,2 zł dywidendy na akcję z zysku za 2013 rok.
BM BPH Propozycja RN oznacza yield brutto na poziomie 8,1%./js/

ATM
Fisterra, podmiot kontrolowany przez Innova Capital, ogłosił wezwanie na 100% akcji ATM SA oferując 12,4 zł za sztukę - poinformował pośredniczący w wezwaniu Unicredit CAIB.

SOLAR
Powrót Solara do dawnych zysków będzie trudny. Zdaniem zarządu osiągnięcie 50 mln zł zysku netto wymagałoby wzrostu obrotów. Te w I kwartale zmalały.

ASSECO CE
Asseco Central Europe zawarł umowę o wartości 11,45 mln euro netto.

POLMED
Zarząd Polmedu rekomenduje wypłatę 4 groszy dywidendy na akcję z zysku za 2013 rok.
BM BPH Propozycja zarządu implikuje yield na poziomie 1,5%.

MENNICA
Spółka zależna Mennicy Polskiej kupiła 11,1 mln akcji Netii, które stanowią 3,19% w kapitale zakładowym tej spółki, za łączną cenę ponad 59,6 mln zł.

LIVECHAT SOFTWARE
Livechat Software szacuje, że w ciągu 3 - 5 lat może zdobyć pozycję lidera usług live chat. Spółka już w tym roku może zostać liderem rynku pod względem liczby klientów. Livechat jest spokojny o wykonanie prognoz za 2013 r. Cały ubiegłoroczny zysk trafi na dywidendę. W bieżącym roku obrotowym spółka może wprowadzić nowy, droższy abonament.

... więcej informacji w załączniku

BM BPH

kk

Notowania ALIOR
Notowania AssecoSEE
Notowania ATM
Notowania CYFRPLSAT
Notowania ENEA
Notowania LIVECHAT
Notowania MENNICA
Notowania NETIA
Notowania PZU
Notowania SOLAR
Notowania TERESA
Notowania TVN
Notowania Wielton
Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda