BM BPH: rynek akcji

15.04.2014 09:03  Komentarze giełdowe
Pogorszenie nastrojów wśród inwestorów, jakie zapanowało na rynkach kapitałowych było spowodowane obawami o sytuację polityczną na linii Ukraina-Rosja. Przy braku stabilizacji w tym rejonie i piątkowej przecenie na giełdach za Oceanem, GPW jak i główne parkiety europejskie  zareagowały słabym otwarciem poniedziałkowej sesji. Główne indeksy warszawskiej giełdy rozpoczęły od 0,60% spadku.

Również europejskie parkiety traciły: niemiecki DAX 0,60%, francuski CAC i brytyjski FTSE 0,40%. W trakcie pierwszej godziny handlu na warszawskim parkiecie podaż zmusiła stronę popytową do obrony 2 450 pkt na indeksie WIG20. Obrona wsparcia okazała się skuteczna, jednak po opublikowaniu wcale nieporywających danych o produkcji przemysłowej ze strefy euro presja sprzedających wzrosła. Przed południem kolejne 20 punktów spadku na indeksie blue chips doprowadziła do zanotowania dziennego minimum na poziomie 2 428 pkt (-1,20%).

Większość blue chips traciła za wyjątkiem JSW, którego wzrost jednak nie przekraczał dwóch procent. Popołudniowa część sesji przebiegała pod znakiem mozolnego odrabiania porannych zniżek. Paliwem dla popytu stały się dobre dane dotyczące sprzedaży detalicznej w marcu w USA i raport finansowy Citigroup za 1Q. Niestety, na godzinę przed zakończeniem sesji do głosu ponownie doszła podaż. Jednym dynamicznym ruchem zniosła całą popołudniową zwyżkę. Fixing przyniósł lekką poprawę nastrojów i WIG20 zakończył poniedziałkową sesję na poziomie 2 440 pkt (-0,95%), indeks szerokiego rynku spadł o 1,10% przy obrotach wynoszących ponad 611 mln zł.

Wtorek z bogatym kalendarium; niemiecki ZEW oraz popołudniowe dane ze Stanów zepchną w cień skądinąd ważny odczyt CPI nad Wisłą. Co do kierunku; poniedziałkowa poprawa nastrojów za Oceanem (SP500: +0,82%) może co prawda powstrzymywać dalsze podażowe zakusy na Książęcej ale już dalszy wzrost napięcia na wschodzie Ukrainy nie będzie sprzyjał atmosferze.

Technika

Na Książęcej przewaga podaży. Zwieńczone białym korpusem piątkowe wysiłki kupujących okazały się wyjątkowo nietrwałe; już start poniedziałkowej rozgrywki wskazywał na niedźwiedzią przewagę. Ostateczny obraz sesji potwierdził słabość popytu – wyrysowana w układzie kresek czarna świeca przebiła zeszłotygodniowe minima, na dodatek niwelując zakres niewielkiej luki wzrostowej z 28.03. Wobec powyższego niewielkim pocieszeniem jest dolny cień wczorajszej formacji.

Zejście poniżej taktycznych wsparć dodatkowo przypomina o interpretacji zeszłotygodniowych maksimów (wespół z marcowych szczytem) jako formacji podwójnego szczytu, co wskazywałoby, że podaż dysponuje jeszcze potencjałem do osiągnięcia okolic 51 300 pkt. Ewentualne kontrakcje kupujących nabiorą wiarygodnych cech powyżej wczorajszego korpusu; dla mniej cierpliwych sygnałem winna być obrona wczorajszego minimum. RSI podąża ścieżką indeksu. Na średnioterminowym ADX niezmiennie flauta – oscylator penetruje ale już na liniach kierunkowych reversal – pozostaje czekać na dźwignięcie samego ADX. /tc/

PKN ORLEN
Aby zapewnić funkcjonowanie rafinerii w Możejkach w najbliższych miesiącach niezbędne jest natychmiastowe obniżenie jej kosztów. Dlatego Orlen Lietuva walczy o korzystniejsze stawki na przewóz towarów kolejami litewskimi – poinformowało PAP biuro prasowe PKN Orlen.

HANDLOWY
Agencja Fitch potwierdziła rating podmiotu Banku Handlowego na poziomie A-, perspektywa ratingu jest stabilna.

ALIOR
Rebranding Alior Sync na T-Mobile Usługi Bankowe zostanie przeprowadzony w ciągu najbliższych tygodni.

Comarch
Przychody ze sprzedaży usług i licencji własnych, w sektorze usługi Comarchu, powinny wzrosnąć w 2014 r. o około 25% do ponad 180 mln zł. Przemawia za tym m.in. o 25% wyższy r/r backlog, który niebawem może się powiększyć, gdyż spółka finalizuje popisanie umów za około 50 mln zł.

Marvipol
Marvipol pracuje nad 5-letnią strategią i założeniami polityki dywidendowej. Może je przedstawić rynkowi w 2Q - wiceprezes P. Szymański. W ciągu najbliższych 2 lat deweloper planuje sprzedaż 600-650 lokali rocznie, ale w dłuższej perspektywie myśli o poziomach czterocyfrowych. Wiceprezes poinformował, że przy okazji publikacji strategii, spółka będzie chciała przedstawić także założenia polityki dywidendowej. W tym roku rynek nie ma jednak co liczyć na dywidendę.
Marvipol zakłada, że kolejne kwartały 2014 r. nie będą już tak dobre sprzedażowo jak pierwsze trzy miesiące roku. Dlatego podtrzymuje tegoroczny plan sprzedaży na poziomie 600-650 lokali - wiceprezes P. Szymański. Spółka spodziewa się w 2014 r. zdecydowanej poprawy wyników r/r.
Marvipol w tym roku zamierza uzupełnić bank ziemi, kupując w 2, 3Q’14 1-2 działki w Warszawie o powierzchni od 20-30 tys. m kw. za kwotę do 60 mln zł.

KOMPUTRONIK
W roku obrachunkowym 2013/14, kończącym się 31 marca, Komputronik wypracował szacunkowe przychody na poziomie 1,6 mld zł, wobec 1,2 mld zł rok wcześniej. Szacunkowy zysk handlowy w tym okresie wyniósł 117,8 mln zł wobec 99,8 mln zł rok wcześniej.

ATM
Altus TFI ocenia, że cena za akcje ATM-u w wezwaniu ogłoszonym przez Fisterra, podmiot kontrolowany przez Innova Capital, nie odzwierciedla w pełni wartości tej spółki - poinformował PAP Piotr Osiecki, prezes Altus TFI.

POWER MEDIA
Zarząd Power Media rekomenduje, by z zysku za 2013 r. na dywidendę trafiło 311,8 tys. zł, czyli 0,05 zł na akcję – treść uchwał na ZWZ.

... więcej informacji w załączniku

BM BPH

kk

Notowania ALIOR
Notowania ATM
Notowania Comarch
Notowania HANDLOWY
Notowania KOMPUTRON
Notowania Marvipol
Notowania PKNORLEN
Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda