BM BPH: rynek akcji

17.04.2014 09:35  Komentarze giełdowe
Po dwudniowych spadkach wzrosty na indeksach w Warszawie rozpoczęły notowania środowej sesji (WIG wzrósł o 0,35%, a WIG20 poszedł w górę o 0,60% do poziomu 2 421 pkt). Optymizmu wystarczyło jednak tylko na pierwszą godzinę handlu.

Obawy rodzimych graczy o możliwość rozwiązań siłowych na Ukrainie i rozprzestrzenienie się konfliktu skutecznie studziło zapał i chęci do zakupów co ewidentnie było zauważane na przykładzie walorów LPP, które po informacji o zmniejszeniu zaangażowania w Rosji i na Ukrainie taniały o ponad 6%. Przejęcie inicjatywy przez stronę podażową doprowadziło do powolnego opadania indeksów w kierunku wtorkowych poziomów zamknięć. Najnowsze dane o inflacji konsumenckiej w strefie euro nie wywarły dla rynku w Warszawie większego wpływu w odróżnieniu do głównych parkietów europejskich, które wyraźnie zieleniły się.

Analogicznie jak na wtorkowej sesji około południa do głosu zaczęła dochodzić strona popytowa broniąc skutecznie psychologicznego wsparcia na poziomie 2 400 pkt. Jednak podaż na środowej sesji wyraźnie dominowała na rynku i nie pozwalała na mocniejsze odreagowanie. Amerykańskie dane z rynku nieruchomości i dotyczące produkcji przemysłowej zostały przez rodzimych inwestorów niezauważone a końcówka sesji przyniosła pogłębienia spadków. Indeks WIG20 zakończył sesję na poziomie 2 396 pkt (-0,49%). WIG spadł do poziomu 50,914 pkt (-0,68%) przy obrotach na poziomie 699 mln zł.

Po kolejnym dniu spadków można stopniowo oczekiwać przejawów inicjatywy popytu, przy czym niezmiennie obciążeniem dla poważniejszych prób odreagowania (a zachętą do kontynuacji aktualnego kierunku) mogą być kolejne depesze z Ukrainy. W tle ważne dane z rodzimego podwórka (produkcja przemysłowa) i tradycyjnie odczyt initial claims za Oceanem.

Technika

Na wykresie indeksu szerokiego rynku czwarta z rzędu spadkowa sesja i kolejna wysoka czarna świeca. Podaż nie zwalnia tempa; wczoraj niedźwiedzie z marszu rozjechały linie wsparcia wyznaczone przez wzrostową lukę z 26.03 oraz okrągły poziom 51 000 pkt a zwieńczeniem popisów tej strony rynku było drugi dzień z rzędu zamknięcie na sesyjnych minimach.

Aktualnie kolejne linie obrony wyznaczają okolice 50 500 pkt oraz lokalne minima z 20.03 na wysokości 50 188 pkt. Podażowe akcje stawiają wysoko poprzeczkę dla ewentualnych popytowych kontrakcji – po serii czarnych świec naturalne są oczekiwania na pojawienie się na parkiecie kupujących ale wyznacznikiem intencji byków będzie skala ewentualnego odreagowania w ramach wczorajszego czarnego korpusu.

RSI podążając w ślad za rynkiem zszedł w okolice 40 pkt, klasycznie ujmując oscylator ma jeszcze przestrzeń do zniżki – marcowe dołki indeksu wyznaczone były w okolicach 34 pkt. ADX kontynuuje przebudzenie zmierzając w kierunku 20 pkt ale póki co sam układ linii kierunkowych dobitnie podkreśla podażową przewagę. /tc/

KGHM
Koszt produkcji miedzi w kopalni Sierra Gorda będzie o 40% wyższy od zakładanego trzy lata temu. Gotówkowe koszty produkcji miedzi są szacowane na 1,6 USD na funt - powiedział prezes KGHM H. Wirth w wywiadzie dla dziennika chilijskiego "Diario Financiero". Wirth ocenił, że dla przemysłu w Chile rosnące koszty pracy i energii są bardziej dotkliwe niż rozważana podwyżka podatku dochodowego dla przedsiębiorstw do 25% z 20%.
BM BPH Dla porównania - koszt gotówkowy produkcji miedzi w koncentracie przez KGHM S.A. w budżecie na 2014 r. to 1,94 USD/funt./js/

PGNIG
Wolumen sprzedaży gazu ziemnego przez PGNiG poza grupę w I kwartale 2014 roku wyniósł 4,9 mld m sześc., a wolumen sprzedaży ropy naftowej wyniósł 322 tys. ton.

BZWBK
Środowe walne zgromadzenie akcjonariuszy BZ WBK zdecydowało o wypłacie 10,7 zł dywidendy na akcję z zysku za 2013 rok.
BM BPH Stopa dywidendy to 2,8% brutto./js/

NEUCA
Neuca wypłaci akcjonariuszom 17,3 mln zł, czyli 3,8 zł dywidendy na akcję z zysku za 2013 rok.
BM BPH Stopa dywidendy to 1,6% brutto./js/

Rafako
Spółka zależna Rafako zawarła z konsorcjum Siemensa warunkową umowę na wytworzenie, dostawę oraz montaż wyspy turbinowej na potrzeby realizowanego projektu budowy bloku w Elektrowni Jaworzno. Wartość umowy wynosi 208,35 mln euro.

ACTION
Walne zgromadzenie Action, które było kontynuowane po miesięcznej przerwie, uchwaliło emisję w ramach subskrypcji prywatnej do 1,46 mln akcji serii D z wyłączeniem prawa poboru - poinformowała PAP osoba obecna na NWZ.

LPP
LPP dopuszcza korektę planów rozwoju firmy na rynku rosyjskim i ukraińskim. "Istotne osłabienie rosyjskiego rubla i ukraińskiej hrywny nakazuje rozważne podejście do tych rynków" - D. Pachla, wiceprezes LPP./Rzeczpospolita/

BENEFIT
Benefit Systems chce przeznaczyć 19,89 mln zł z zysku za 2013 r. na wypłatę dywidendy, czyli 8 zł na jedną akcję.
BM BPH 8 zł dywidendy na akcję oznaczałoby stopę dywidendy na poziomie 3% brutto./js/

MIRBUD
Wynik netto Mirbudu w 1Q powinien być porównywalny do osiągniętego w analogicznym okresie 2013 r. Znacząco powinny jednak wzrosnąć przychody./Parkiet/

ŚNIEŻKA
Zarząd Śnieżki rekomenduje wypłatę 2,5 zł dywidendy na akcję z zysku za 2013 rok.
BM BPH Rekomendacja dywidendy implikuje yield 6,8% brutto./js/

PANOVA
Walne P.A. Nova uchwaliło przeznaczenie blisko 5 mln zł z zeszłorocznego zysku na wypłatę dywidendy, co daje 0,5 zł na akcję. BM BPH Stopa dywidendy to 3,1% brutto./js/

EKO EXPORT
Zarząd podjął decyzję o przedłożeniu WZ propozycji w sprawie podjęcia uchwały dotyczącej wypłaty dywidendy za rok 2013 w kwocie 0,80 zł na jedną akcję.
BM BPH Propozycja zarządu implikuje yield brutto na poziomie niecałe 2%./js/

EUCO
Zarząd Europejskiego Centrum Odszkodowań (EuCO) rekomenduje, by za 2013 r. do akcjonariuszy trafiło 5,88 mln zł dywidendy, czyli 1,05 zł na akcję. W przyszłości zarząd zamierza rekomendować jako dywidendę nie mniej niż 25% zysku netto grupy.
BM BPH Stopa dywidendy wynikająca z rekomendacji to 5,3% brutto./js/

RANK PROGRESS
Gemar-Umech, spółka zależna Rank Progressu, podpisała z Klio Real z grupy Immofinanz, przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości położonej w Pile za 56 mln zł.

ASTARTA
Ukraińska Astarta planuje wydać w tym roku na inwestycje, głównie odtworzeniowe, ok. 20-30 mln USD.

AssecoSEE
SC Asseco See SRL, spółka z grupy Asseco SEE, pozyskało dwa zlecenia od rumuńskiego odpowiednika Państwowej Komisji Wyborczej, o łącznej wartości 9,3 mln RON netto, czyli około 8,6 mln zł netto.

AMBRA
Ambra, producent i dystrybutor alkoholi, który w I połowie roku obrotowego 2013/14 zanotował blisko 3% spadek przychodów, oczekuje, że w całym roku obrotowym ulegną one niewielkiej poprawie - poinformował PAP prezes R. Ogór. Spółka chce wypłacić za 2013/14 dywidendę nie niższą r/r.

MABION
Unieważnienie przez brytyjski sąd patentów firmy Roche, które miały przedłużyć ochronę patentową leku Herceptin, było oczekiwane i nie zmienia strategii Mabionu wobec MabionHER2, farmaceutyku biopodobnego do Herceptinu - poinformował PAP M. Wieczorek, prezes Mabionu.

PRIME CAR MANAGEMENT
Kurs akcji spółki Prime Car Management, zajmującej się leasingiem i zarządzaniem flotami pojazdów spadł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku głównym GPW o 1,8% do 43,2 zł.
Prime Car Management spodziewa się wzrostu dynamiki przychodów w tym roku, tempo poprawy sprzedaży może sięgnąć kilkunastu proc. Grupa rozmawia o akwizycjach, nie wyklucza zamknięcia transakcji jeszcze w tym roku - poinformował PAP J. Kizielewicz, dyrektor finansowy grupy Prime Car Management.

... więcej informacji w załączniku

BM BPH

kk

Notowania ACTION
Notowania AMBRA
Notowania AssecoSEE
Notowania ASTARTA
Notowania BENEFIT
Notowania BZWBK
Notowania EKOEXPORT
Notowania EUCO
Notowania KGHM
Notowania LPP
Notowania MABION
Notowania MIRBUD
Notowania NEUCA
Notowania PANOVA
Notowania PGNIG
Notowania Rafako
Notowania RANKPROGR
Notowania SNIEZKA
Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda