BM BPH: rynek akcji

23.04.2014 09:08  Komentarze giełdowe
Wielkanocna przerwa świąteczna jak również wzrostowe zamknięcie na Wall Street wpłynęły pozytywnie na warszawskie byki. Co prawda wtorkowe notowania na indeksie blue chips rozpoczęły się od nieznacznej dwupunktowej przeceny (2 431 pkt) jednak strona popytowa w szybkim tempie zyskała przewagę.

Na europejskich parkietach podobnie jak w Polsce stroną dominującą byli kupujący (CAC 0,35%, DAX 0,43%, FTSE 0,29%). Liderem wzrostów na Książęcej były akcje ukraińskiej spółki Kernel, które zyskiwały ponad 4%. Brak ważniejszych danych makroekonomicznych nie zachęcał do bardziej zdecydowanych działań. Na półmetku notowań przy niewielkich obrotach indeks największych spółek oscylował w okolicach 2 450 pkt. W drugiej części sesji obraz się nie zmienił. Strona popytowa powoli acz systematycznie zdobywała warszawski parkiet ustanawiając coraz to nowe szczyty. Jeszcze przed otwarciem za Oceanem bykom udało się wynieść WIG20 do maksimum sesyjnego na pułapie 2 461 pkt.

Paradoksalnie początek na Wall Street choć wzrostowy spowodował lekkie pogorszenie nastrojów i ostatecznie WIG20 wzrósł do poziomu 2 459 pkt, co oznaczało wzrost o 1,04% przy obrotach… ledwie przekraczających 338 milionów złotych. Korzystne rozstrzygnięcia wtorkowych zmagań na Wall Street (SP500: +0,41%) i zwłaszcza we Frankfurcie (DAX: +2,02%) powinny zachęcać kupujących na Książęcej do kontynuacji odbicia ale o sentymencie na parkietach zadecydują poranne odczyty kwietniowych PMI w strefie euro. W tle ponowny wzrost napięcia na Ukrainie – ewentualna eskalacja konfliktu przekreśli nadzieje na znacząco wyższe poziomy na indeksie.

Technika

Na Książęcej kontynuacja odreagowania, na dodatek – jeżeli abstrahować od niewielkiej aktywności -  w całkiem niezłym stylu. Indeks szerokiego rynku zyskał w trakcie wtorkowych zmagań okrągły 1%, co w obrazie graficznym przełożyło się na wykreślenie drugiej z rzędu wysokiej białej świecy. Przy bierności strony podażowej kupujący doprowadzili do pokonania strefy oporu wyznaczonej przez zakres niewielkiej luki spadkowej z 15.04 i w efekcie pokonanie okrągłego poziomu 52 000 pkt było już czystą formalnością.

Aktualnie następną barierę na drodze ku całkowitemu odreagowaniu kwietniowej fali spadkowej wyznacza kolejna luka, z ograniczeniem na pułapie 52 148 pkt. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na RSI, który zbliża się do skośnego oporu – jego przebicie będzie dobrym wyznacznikiem intencji strony popytowej. Pierwsze wsparcie wyznacza połowa wczorajszego korpusu, ewentualne istotniejsze zanegowanie wczorajszych zdobyczy kupujących wydatnie oddali perspektywę zniwelowania kwietniowej przewagi podaży. Średnioterminowy ADX lekko zwyżkuje (poruszając się wciąż w neutralnej strefie). Odbicie indeksu póki co przekłada się natomiast na linie kierunkowe oscylatora. /tc/

PKN ORLEN
PKN Orlen przesuwa termin zakończenia zapisów na 1 mln obligacji detalicznych serii F, o wartości nominalnej do 100 mln zł, z 22 kwietnia na 9 maja.

ALIOR BANK
Carlo Tassara sprzedaje 3,3 mln akcji Alior Banku w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu - poinformował Bloomberg. Carlo Tassara oferuje papiery w przedziale cenowym 78,93-82,32 zł.

BNP PARIBAS
KNF zatwierdziła prospekt emisyjny BNP Paribas Bank Polska w związku z ofertą do 5 026 539 akcji serii O.

ASSECO POLAND
ZUS za świadczenie usług utrzymania Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI) w pierwszym kwartale 2014 r. zapłacił Asseco Poland 30,7 mln zł brutto. W analogicznym okresie 2013 r. wydatki na ten cel wynosiły 35,4 mln zł - poinformował rzecznik ZUS J. Dziekan.

CEZ
CEZ chce wypłacić 40 CZK dywidendy na akcję z zysku za 2013 rok.

NWR
New World Resources porozumiał się z członkami czeskiego rządu w sprawie kopalni Paskov. Z porozumienia wynika, że spółka ma utrzymać kopalnię Paskov do 2017 r., a rząd przeznaczy 600 mln koron czeskich na pokrycie kosztów socjalnych zamknięcia kopalni.

SERINUS ENERGY
Średnia produkcja ekwiwalentu ropy Serinus Energy w I kwartale wynosiła 4.873 boe/d (wartość przypadająca na udziały operacyjne spółki), co oznacza 4 proc. spadek z 5.088 boe/d w IV kwartale 2013 r.

INTERSPORT
Spółka opublikowała szacunkowe wyniki za 1Q.
BM BPH Słaba zima zaważyła na wynikach dystrybutora sprzętu sportowego. O ile jeszcze dzięki rekordowej sprzedaży marcowej (+33,0% r/r) udało się zniwelować styczniowy spadek obrotów (-12,7% r/r) i w skali całego 1Q spółka odnotowała wzrost przychodów o 3,0% r/r (do 59,7 mln zł), to spadek marży spowodował znaczący spadek wyników na niższych pozycjach. W lutym sieć pogłębiła wyprzedaże sprzętu i odzieży narciarsko-snowboardowej, co wpłynęło to na obniżenie marży o 3,7 p.p. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. W efekcie, pomimo ograniczenia kosztów działalności o 0,7% r/r, EBITDA w 1Q wyniosła zaledwie 2,6 mln zł (-33,2% r/r). Zysk brutto wyniósł 0,5 mln zł (-69,6% r/r). Spółka nie podała szacunku zysku netto.  niższy w stosunku do I kwartału 2013 roku (było: 1 713 tys. zł). Intersport opublikuje sprawozdanie za 1Q w dniu 12 maja 2014 roku /tc/

... więcej informacji w załączniku

BM BPH

kk

Notowania ALIOR
Notowania ASSECOPOL
Notowania BNPPL
Notowania CEZ
Notowania PKNORLEN
Notowania SERINUS
Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda