BM BPH: rynek akcji

26.05.2014 09:10  Komentarze giełdowe
Pozytywne zamknięcie czwartkowej sesji w Stanach Zjednoczonych oraz optymistyczne notowania w Azji pozwoliły warszawskim inwestorom na utrzymanie dobrych nastrojów na parkiecie przy Książęcej. Samo otwarcie indeksu WIG20 wypadło na pięciopunktowym plusie (2 469 pkt) i pomimo oczekiwania na lekką korektę ostatnich wzrostów strona popytowa utrzymywała inicjatywę nie pozwalając niedźwiedziom na harce.

O godzinie 10:00 opublikowano w Niemczech indeks instytutu Ifo, który wypadł trochę gorzej od oczekiwań (110,4 pkt. versus prognozowane 111,2 pkt). Na szczęście nie wsparło to zbytnio strony podażowej i nadal rynek pozostawał w trendzie wzrostowym. Najlepiej radziły sobie wówczas walory LPP, którego ceny akcje rosły powyżej dwóch procent. Po południu pozytywna atmosfera uległa delikatnemu schłodzeniu, co szczególnie widoczne było na akcjach Eurocasha i PGE.

Ostatecznie indeks warszawskich blue chip zakończył dzień na poziomie 2 465 pkt z obrotami przekraczającymi poziom 646 milionów złotych. W trakcie dzisiejszej sesji inwestorzy poznają dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia za kwiecień, które opublikowane zostaną o godz. 10. W USA rynki nie funkcjonują ze względu na święto, (a także z Wielkiej Brytanii), co dla warszawskiego parkietu może oznaczać spokojny handel, z przewagą w kierunku wzrostów.

Technika

W piątek na wykresie indeksu WIG pojawiła się świeca z niewielkim białym korpusem i widocznie długim górnym cieniem, co łącznie może ostrzegać przed możliwością korekty ostatnich wzrostów. Jednak aby taki scenariusz mógł się realizować, podaż powinna najpierw domknąć piątkową lukę cenową (dolny zakres luki to 52 244 pkt). Najbliższy opór dla wzrostu kursu to opadająca linia trendu spadkowego, zapoczątkowanego jesienią ub. roku, która aktualnie znajduje się na poziomie 52 700 pkt.

Drugą, mocniejszą barierą podażową, jest niedomknięta spadkowa luka cenowa z 3 marca, rozpoczynająca się z poziomu 53 026 pkt w dół. Dopiero przełamanie tego oporu da szansę na powrót wzrostów. Oscylator RSI dotarł do górnej bariery, hamującej jego zwyżkę w trakcie korekt wzrostowych, co może dziś przeszkadzać we wzrostom, także z powodu braku handlu w USA. W ciągu dwóch ostatnich sesji ADX wygenerował sygnał kupna, co w połączeniu z bardzo pozytywnym wydźwiękiem sesji czwartkowej – daje większe szanse na dalsze wzrosty w nadchodzącym czasie. /tk/

PKN ORLEN
PKN Orlen wybrał banki BNP Paribas, HSBC, Unicredit i Santander do przeprowadzenia planowanej emisji euroobligacji o wartości do 1 mld euro.

KGHM
Atom to szansa dla KGHM. Chcemy dostarczać fluorowo-uranowy wkład do prętów. Jeżeli w 2016 roku zapadanie decyzja o budowie elektrowni, to już patrzymy na świecie, gdzie nam po drodze z górnictwem uranu - poinformował prezes KGHM./GW/

PKO BP
PKO BP sprzedał w kwietniu kredyty hipoteczne za 1,3 mld zł i miał blisko 40% udział w bieżącej sprzedaży. Bank ocenia, że w całym II kwartale sprzedaż będzie co najmniej na poziomie z I kwartału, kiedy wyniosła 2,8 mld zł - poinformował Wojciech Werochowski, dyrektor w PKO BP.

Ciech
Na piątkowym walnym zgromadzeniu akcjonariusze Ciechu zdecydowali o wypłacie 1,13 zł dywidendy na akcję, czyli łącznie 59,6 mln zł. Propozycję wypłaty dywidendy zgłosił przedstawiciel Skarbu Państwa.
BM BPH Powyższa decyzja implikuje aktualnie stopę dywidendy na poziomie 3,6%. /afr/

Rafako
Rafako podpisało z Zakładami Azotowymi w Kędzierzynie umowę na realizację etapu 1 zadania inwestycyjnego p.n. Nowa elektrociepłownia w Grupie Azoty ZAK. Wartość umowy wynosi 393,6 mln zł brutto. Rafako przygotowuje się do emisji akcji, która mogłaby odbyć się po wakacjach. Przed emisją spółka chce przedstawić nową strategię - poinformował Paweł Mortas, prezes Rafako.

GRUPA AZOTY
Grupa Azoty ZAK planuje w tym roku wydać 180 mln zł na inwestycje i 100 mln zł na remonty - poinformował Adam Leszkiewicz, prezes spółki.

MOL
MOL wypłaci 60 mld HUF dywidendy z zysku za 2013 rok.

Wojas
Zarząd Wojasa proponuje wypłatę 1,9 mln zł dywidendy z zysku za 2013 r., czyli 0,15 zł na akcję. Rekomendacja uzyskała pozytywną opinię Rady Nadzorczej.
BM BPH Pierwsza dywidedna w giełdowej historii spółki nie zwala z nóg. Stopa wypłaty na poziomie 20% zeszłorocznego zysku (9,6 mln zł) implikuje yield na poziomie 2,1% brutto.

Arcus
ZWZ Arcusa zdecyduje o wypłacie 0,05 zł dywidendy na akcję z zysku za 2013 r.
BM BPH Powyższa propozycja implikuje aktualnie stopę dywidendy na poziomie 2,1%. /afr/

PEIXIN
Peixin International po aktualizacji planu inwestycyjnego zmienia politykę dywidendową i planuje, że za lata 2014-2015 przeznaczy na dywidendę 10-30% skonsolidowanego zysku, za 2016 rok 30-50%, a po 2016 roku na dywidendę trafić ma 50-70% zysku.

BAKALLAND
Bakalland przejmie Delectę za 100 mln zł. Giełdową spółkę w transakcji wspomoże Innova. W efekcie zostanie jej znaczącym akcjonariuszem. /Rz/

MEDICALGORITHMICS
Medicalgorithmics liczy na nowe rynki i produkty. Firma sprzedająca systemy do zdalnego monitorowania pracy serca może w tym roku podpisać nawet siedem nowych umów dystrybucyjnych. /Parkiet-

Hygienika
Hygienika uplasowała emisję 10 mln walorów serii I po 3 zł. Objęło ją dwóch inwestorów – ponad 7,5 mln sztuk trafiło do BB Royal Holding, a pozostałe prawie 2,5 mln do firmy T.C. Capital, kontrolowanej przez prezesa i wiodącego akcjonariusza Kamila Kliniewskiego.

NETIA
Nowy szef Netii nie chcę dzielić telekomu na części. Data center, hosting, chmura – to perspektywiczne usługi, które zdaniem nowego prezesa Netii Adama Sawickiego mogą dodatnio wpływać na wyniki operatora. /Parkiet/

... więcej informacji w załączniku

BM BPH

kk

 

Notowania Arcus
Notowania BAKALLAND
Notowania Ciech
Notowania GRUPAAZOTY
Notowania Hygienika
Notowania KGHM
Notowania MEDICALG
Notowania MOL
Notowania NETIA
Notowania PEIXIN
Notowania PKNORLEN
Notowania PKOBP
Notowania Rafako
Notowania WIG20
Notowania Wojas
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda