Jesteś w: Strona główna » Giełda » Wiadomości giełdowe » Komentarze giełdowe

BM przejęte przez Alior Bank z Banku BPH - raport rynek akcji

20.03.2017 09:00  Komentarze giełdowe
Sytuacja rynkowa

W piątek najważniejszym wydarzeniem na GPW było zakończenie marcowej serii kontraktów terminowych. Tzw. Dzień Trzech Wiedźm związany był z wyraźnie podwyższonymi obrotami, ale bez szczególnej intensyfikacji zmienności. WIG ostatecznie zakończył sesję 0,3% nad kreską przy obrocie przekraczającym 2 mld zł. Pierwsze minuty ostatniej godziny sesji liczącej się do rozliczenia kontraktów przyniosły wyraźniejszą zwyżkę, ale potem wzrosty zostały spacyfikowane. 
 
W sferze publikacji makro uwagę przykuwały głównie dane krajowe za luty. Zarówno sprzedaż detaliczna jak i produkcja budowlana i przemysłowa były lekko rozczarowujące, przy czym i tak potwierdziły pozytywny obraz momentum gospodarki. Spośród danych zagranicznych najważniejszy był marcowy indeks Uniwersytetu Michigan i lutowe dane o produkcji przemysłowej – w pierwszym przypadku oczekiwania zostały zrealizowane w drugim można mówić o nieznacznym rozczarowaniu.
 
Na szerokim rynku w piątek wyróżniały się akcje PKP Cargo, które drożały o przeszło 15% po publikacji raportu za 2016 r. Czwarty kwartał spółki zaskoczył in plus zarówno pod kątem przychodowym jak i na niższych poziomach RZiS. Na konferencji wiceprezes G. Fingas podkreślił, iż wyniki 4Q’16 wynikają z hamujących negatywnych czynników na rynku przewozów kolejowych i te tendencje powinny się utrzymać. 
 
Układ techniczny jest pro-wzrostowy, ale sygnały ostrzegawcze są nadal aktualne. Pomiędzy wykresem a RSI występuje spory układ dywergencyjny, którego wymowa powinna hamować zapędy popytu. Kształt piątkowej świecy (górny cień), pomimo sesji wzrostowej, świadczy raczej o niepewności niż o przewadze byków.
 
W poniedziałek przed sesją nastroje na globalnych parkietach są lekko negatywne. Zniżkują kontrakty na DAX i SP500, po niezbyt udanej piątkowej sesji w przypadku Wall Street. Kalendarium makro zarówno na dzień dzisiejszy jak i na jutro jest pustawe, co redukuje możliwość istotniejszych ruchów na GPW. Zasadnicze pytanie na ten tydzień dotyczy możliwości utrzymania pozytywnych nastrojów po zamknięciu marcowej serii na rynku terminowym. Niemniej w grze pozostaje jeszcze rozegranie końcówki kwartału, które powinno sprzyjać bykom. Jeśli zwyżki w tym okresie będą jednak rachityczne ryzyko korekty wzrośnie.

Więcej informacji w załączniku
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda