Jesteś w: Strona główna » Giełda » Wiadomości giełdowe » Komentarze giełdowe

Bessa zagościła na rynkach

11.02.2016 17:09  Komentarze giełdowe
Nie ma już najmniejszych wątpliwości, po tym jak wczorajsze wystąpienie Janet Yellen nie przyniosło długo oczekiwanej ulgi, rynki powróciły dziś do spadków pogrążając się dalej w panującej od początku roku bessie.

Dzisiejszy dzień zaczął się od mocnego uderzenia ze strony Chin, gdzie giełda w Hong Kongu rozpoczęła notowania po przerwie spowodowanej obchodami chińskiego nowego roku. Oprócz tego, Riksbank zdecydował dziś o kolejnej obniżce stóp procentowych, do poziomu -0.5%.

Decyzja szwedzkiego banku centralnego jest podyktowana przede wszystkim dalszą walką o powrót inflacji do celu. Oprócz samej decyzji o obniżeniu stóp, Riksbank potwierdził również swoją gotowość do dalszego luzowania swojej polityki w przypadku konieczności podjęcia kolejnych kroków. Nie wykluczono również zwiększenia programu skupu obligacji oraz możliwości interwencji walutowych.

Zapalnikiem dzisiejszych spadków na giełdach okazała się reakcja indeksu Hang Seng na ostatnie spadki w Europie. Startującej po 3 dniach przerwy giełdzie w Hong Kongu krótko zajęło nadrobienie zaległości. Indeks Hang Seng zakończył dzień 3.85% na minusie. Pociągnęło to za sobą ogromne spadki w całej Europie. Indeks DAX po raz kolejny osiągnął dziś swoje wielomiesięczne minima. Nurkują także ceny ropy. Odmiana WTI była handlowana była w rekordowo niskiej cenie 26.25 USD za baryłkę.

Indeksy odrobiły część strat po południu, głównie za sprawą dużego osłabienia japońskiego jena, będącego prawdopodobnie efektem interwencji ze strony BoJ. Para USDJPY w przeciągu 15 minut poszybowała w górę o niemal dwie figury. Mimo to, jen nadal jest rekordowo mocny w stosunku do amerykańskiego dolara.

O godzinie 17:00 indeks DAX traci 2.48%, CAC 40 3.57%, a FTSE 100 1.98%. Nieoczekiwanie, pod koniec sesji straty odrabia indeks WIG20, który zakończył dzień skromnym spadkiem o 0.12%, wobec znacznie większych spadków w trakcie sesji. Negatywnie rozpoczyna się również sesja w USA, gdzie po półtorej godziny handlu S&P500 traci 1.53%.

Michał Papuga, analityk XTB


Notowania DAX
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda