Debiuty 2013 roku - kto zyskał, a kto stracił

09.02.2014 20:16  Komentarze giełdowe
Debiuty 2013 roku - kto zyskał, a kto stracił Za nami niezwykle emocjonujący rok - decyzje FEDu, które wywindowały giełdy światowe na najwyższe w historii poziomy, bańka spekulacyjna na Bitcoinie i oczywiście debiuty giełdowe, które od lat przyciągają na parkiet nowych inwestorów. W minionym roku na warszawskiej giełdzie zadebiutowały 22 spółki, w tym trzy spółki Skarbu Państwa.

Wiele osób często zaczyna inwestować w papiery wartościowe  od zakupu akcji oferowanych w ramach  oferty publicznej prywatyzowanych spółek (dla wielu to również ostatnie spotkanie z giełdą).

Pierwszym debiutem ubiegłego roku było przejście na główny parkiet z NewConnect PHZ Baltona. Pomimo tego, iż inwestorzy zarobili ponad 5%, oferta nie wzbudziła wielkiego zainteresowania. Prawdziwa okazja pojawiła się w połowie lutego wraz z IPO spółki Skarbu Państwa – Polskiego Holdingu Nieruchomości. Stopa zwrotu na poziomie ponad 7% była odpowiedzią na pytanie inwestorów, czy warto w tym roku angażować się w IPO.

W kolejnych miesiącach zadebiutowało 12 spółek, z czego jedną trzecią stanowiły przejścia z NewConnect. Najciekawszą ofertą było PDA spółki Tarczyński, cieszące się dużym popytem ze strony inwestorów. Kurs na zamknięciu urósł o prawie 20%, przy redukcji transzy inwestorów indywidualnych na poziomie 70%. Pozostałe debiuty nie wzbudziły takiego zainteresowania. Na warszawskiej giełdzie panował marazm. Jak się okazało, była to cisza przed burzą.

Ostatni kwartał 2013 roku przyniósł więcej emocji niż pozostałe razem wzięte. Zaczęło się egzotycznie, ponieważ na warszawski parkiet przywiało chińską spółkę – Pexin International Group. Hiperoptymistyczne nastroje inwestorów, połączone z wcześniejszym marazmem w segmencie IPO, sprawiły, że zarówno Pexin (27-proc. zysk za zamknięciu ), jak i kolejne cztery debiuty okazały się prostym sposobem na szybki zarobek.

W tym czasie również udanie  zadebiutowała następna spółka Skarbu Państwa – PKP Cargo -  cena na zamknięciu wzrosła prawie o 20%. Co ciekawe, udany debiut nie zawsze oznacza sukces dla prezesów spółek. Przekonał się o tym Łukasz Boroń, były prezes PKP. Przyczyną jego odwołania było niedoszacowanie wartości spółki, a co za tym idzie mniejsze wpływy z prywatyzacji spółki.

Największą ofertą publiczną w 2013 roku była Energa. Po wcześniejszych bardzo udanych debiutach, przyciągnęła wielu nowych inwestorów. Zapowiadany jako najbardziej elektryzujący debiut roku miał przynieść inwestorom szybki zarobek. Stopa zwrotu na poziomie -5% szybko ostudziła emocje i pokazała inwestorom, szczególnie mniej doświadczonym, że debiuty spółek Skarbu Państwa nie zawsze przynoszą zyski.

I po IPO

Rok 2013 dostarczył, pod względem debiutów, sporo emocji. Średnia stopa zwrotu IPO z ubiegłego roku wyniosła 4,32%, zaś mediana 2,18%. Najlepszym debiutem okazała się chińska spółka Pexin –  w dniu debiutu zanotowała wzrost o 27%, zaś najgorszym Platinum Properties Group – zanotował spadek wartości o 30%. Z pewnością największym rozczarowaniem była Energa, która zawiodła cały akcjonariat obywatelski.

Dla pocieszenia należy przypomnieć najgorszy ( i zarazem najdziwniejszy ) debiut w historii GPW – IZNS Iława, której kurs w pierwszym dniu notowań spadł o ponad 74% - z poziomu 2,74 do 0,7 zł. Koszty pozyskania kapitału były prawie 200% większe od pozyskanego kapitału. Pięć lat po debiucie, 22 grudnia 2013 roku, cena akcji Iławy (zmiana nazwy na Henryk Kania S.A.) wyniosła 3,8 zł i była wyższa o prawie 39% od ceny z pierwszego dnia notowań. Może więc warto dalej trzymać akcje spółek, które straciły na wartości w dniu debiutu?

Michał Borek
TREND

kk

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • ja zsykałem jesli chodzi o Kanie

  ~trok   (1 marca 2014 o 19:40)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Ja zyskałem, bo mam Kanie!

  ~arturro   (28 lutego 2014 o 16:23)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda