Europa i USA z niepokojem spoglądają na Chiny

31.10.2017 08:25  Komentarze giełdowe
Europa i USA z niepokojem spoglądają na Chiny
Poniedziałkowa sesja w Europie w dalszym ciągu przebiegała pod dyktando giełdowych byków, które od czwartkowej decyzji Europejskiego Banku Centralnego pozostają w natarciu.

Na plusie zobaczymy niemiecki indeks DAX (+0,1%), włoski FTSE MIB (+0,3%), a także europejski indeks blue chipów Eurostoxx50 (+0,2%). Francja pozostaje w okolicy poziomu zamknięcia z piątku, natomiast w wyniku dalszego rozwoju wydarzeń w Katalonii hiszpański IBEX35 rośnie ponad 2,6%. Po piątkowej deklaracji niepodległości katalońskiego parlamentu, Madryt przejął prawną władzę w zbuntowanym regionie i rozpisał przedterminowe wybory, co w pewnym stopniu załagodziło napięcia.
 
WIG20 dopiero w napiątek dobre podchwycił sygnał wysłany przez EBC. Uspokojenie nastrojów na europejskiej scenie politycznej wraz z lekkim cofnięciem się rentowności amerykańskich obligacji sprzyja odreagowaniu na rynkach wschodzących. Warszawa rośnie dzisiaj +1,2%.
 
Pierwsze niepokojące sygnały dla giełd napływają jednak z Azji. Tam szeroko komentowana jest przecena chińskiego indeksu Shanghai Composite, który w trakcie sesji tracił nawet 1,7%, aby ostatecznie zamknąć się w okolicy -0,8%. Niecały tydzień po zakończeniu XIX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin silnej przecenie podlegają tamtejsze rządowe papiery dłużne, które w przypadku 10-letnich obligacji osiągnęły rentowność blisko 4%, czyli poziomów nie obserwowanych już od 2014 roku.

Niepokoje te na razie pozostają w rejonie Azji powodując także przecenę indeksu Hang Seng (-0,4%), jednak inwestorzy dobrze jeszcze pamiętają (czerwiec 2015 roku), jakie konsekwencje dla stabilności rynków finansowych, a zwłaszcza dla światowych giełd, mogą mieć wydarzenia w Chinach.
 
Wall Street rozpoczyna dzisiaj sesję w słabszych nastrojach. Dow Jones po najlepszej od 20 miesięcy sesji w piątek dzisiaj traci 0,4%. S&P500 cofa się o 0,3%, natomiast Nasdaq jest obecnie 0,1% poniżej kreski. Jeszcze w tym tygodniu inwestorzy wyczekiwać będą na komunikaty z banków centralnych w Japonii (wtorek), USA (środa) oraz Wielkiej Brytanii (czwartek).
 
Daniel Schittek
Analityk Rynków Finansowych XTB
 

Notowania DAX
 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • szczyty nie trwają wiecznie ale i tak sp500 i dax zaskakują

  ~tomyum   (31 października 2017 o 20:15)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • kluczowe info o tym co dzieje się w Chinach. pytanie, czy faktycznie te wydarzenia przełożą się na światowe giełdy

  ~asad   (31 października 2017 o 14:15)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda