Newsletter
JesteÅ› w: Strona główna » GieÅ‚da » WiadomoÅ›ci gieÅ‚dowe » Komentarze gieÅ‚dowe

GPW w przeciwfazie

21.02.2012 08:22  Komentarze gieÅ‚dowe
GPW w przeciwfazie PoniedziaÅ‚ek gieÅ‚dy europejskie rozpoczęły zgodnie z oczekiwaniem - wzrostem indeksów. Czekanie na decyzjÄ™ ministrów finansów strefy euro w sprawie Grecji, na wtorkowÄ… reakcjÄ™ rynków amerykaÅ„skich po udzieleniu tej pomocy (w poniedziaÅ‚ek w USA byÅ‚o Å›wiÄ™to) oraz reakcja na obniżkÄ™ stopy rezerwy obowiÄ…zkowej przez Chiny bardzo bykom pomagaÅ‚y.

Na poczÄ…tku dnia widać byÅ‚o trochÄ™ wahaÅ„ wynikajÄ…cych być może z publikacji Sunday Telegraph, wedÅ‚ug którego minister finansów Niemiec chce bankructwa Grecji. Obawy szybko zniknęły. Wyraźnie rósÅ‚ kurs EUR/USD, spadaÅ‚a rentowność obligacji krajów PIIGS i drożaÅ‚y surowce. Ropie pomagaÅ‚a informacja o naÅ‚ożeniu przez Iran embarga na FrancjÄ™ i WielkÄ… BrytaniÄ™. Cena baryÅ‚ki doszÅ‚a już do linii szyi podwójnego szczytu z 2011 roku. Miedz nadal generuje sygnaÅ‚ sprzedaży, a zÅ‚oto również nadal buduje prowzrostowy proporzec.

PoczÄ…tkowe wÄ…tpliwoÅ›ci szybko zniknęły, bo politycy wypowiadali siÄ™ bardzo optymistycznie na temat decyzji ministrów finansów. Grecki mister finansów powiedziaÅ‚ na przykÅ‚ad, że poniedziaÅ‚ek bÄ™dzie dniem, w którym niepewność rynków siÄ™ skoÅ„czy. Na rynku akcji zwracaÅ‚ szczególnie uwagÄ™ optymizm panujÄ…cy na rynku niemieckim. Taki optymizm trwaÅ‚ do momentu tuż przed rozpoczÄ™ciem szczytu. Indeksy zaczęły siÄ™ osuwać, mimo że nowych informacji nie byÅ‚o. SzkodziÅ‚y wypowiedzi ministra finansów Holandii, który byÅ‚ przeciwny uruchamianiu peÅ‚nej pomocy dla Grecji. Jednak koÅ„cówka byÅ‚a bardzo optymistyczna (nadal szczególnie w Niemczech).

GPW zachowaÅ‚a siÄ™ w poniedziaÅ‚ek zupeÅ‚nie inaczej niż inne gieÅ‚dy europejskie. Jednak nie od rana brak byÅ‚o tego skorelowania. Na poczÄ…tku sesji bykom też pomagaÅ‚o czekanie na decyzjÄ™ w sprawie Grecji i obniżka stopy rezerw obowiÄ…zkowych w Chinach. Rano pomagaÅ‚o bardzo nieznacznie. W okolicach poÅ‚udnia rynek nie wytrzymaÅ‚ nacisku (szczególnie niemieckiego XETRA DAX) i WIG20 wszedÅ‚ na wyższÄ… póÅ‚kÄ™, ale nie byÅ‚o kontynuacji. Znowu rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ marazm połączony z osuwaniem siÄ™ indeksu.

WystarczyÅ‚o nieznaczne pogorszenie nastrojów w Europie przed rozpoczÄ™ciem szczytu, żeby WIG20 zaczÄ…Å‚ siÄ™ znowu osuwać. KoÅ„cówka byÅ‚a bardzo zaskakujÄ…ca. Mimo tego, że na innych gieÅ‚dach nastroje nawet siÄ™ poprawiaÅ‚y, u nas ostatnie póÅ‚ godziny byÅ‚y szarżą niedźwiedzi, dziÄ™ki czemu WIG20 straciÅ‚ 0,46 proc. Tylko sWIG80 znowu robiÅ‚ za gwiazdÄ™ (wzrost o 0,73 proc.). Dlaczego nasz rynek byÅ‚ takie sÅ‚aby? Pewnie dlatego, że gracze obawiajÄ… siÄ™ korekty po decyzji w sprawie Grecji (np. wedÅ‚ug zasady „kupuj pogÅ‚oski sprzedawaj fakty”). SygnaÅ‚ kupna powinien siÄ™ byÅ‚ umocnić, a tymczasem osÅ‚abÅ‚. Jedynie mniejszy obrót negatywny sygnaÅ‚ wynikajÄ…cy z takiego zachowania nieco Å‚agodzi.

W nocy, a w wÅ‚aÅ›ciwie nad ranem we wtorek, po 12 godzinach rozmów (żelazne zdrowie maja ci politycy unijni…) pomoc dla Grecji zostaÅ‚a przyznana w caÅ‚oÅ›ci (130 mld euro). Dogadano siÄ™ też w sprawie strat prywatnych wierzycieli. Strefa euro po prostu nie chciaÅ‚a pozwolić na bankructwo Grecji w tym momencie. Jestem przekonany, że zobaczymy jeszcze wiele perturbacji  przy uruchamianiu kolejnych transz, a Grecja i tak w koÅ„cu upadnie (pewnie gdzieÅ› po wyborach we Francji – czyli w maju-czerwcu). Dla nas najważniejsze sÄ… rynki, a tam w nocy przyjÄ™to porozumienie chÅ‚odno. Z tego wniosek, że dzisiaj bÄ™dziemy czekali na Amerykanów, a ci mogÄ… zareagować optymistycznie na osiÄ…gniÄ™te w nocy porozumienie.

Piotr Kuczyński
GÅ‚ówny Analityk
Xelion. Doradcy Finansowi

mp



Notowania DAX
Notowania sWIG80
Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz

Nowe instrumenty i usługi finansowe
Nowe instrumenty i usługi finansowe Katarzyna Gabryelczyk
Twoja cena: 69 zÅ‚!  Zobacz 

Newsletter dopasowany do Twoich potrzeb!

gielda