Jeśli Turcja się uspokoi, GPW ma szansę na powrót do wzrostów

20.08.2018 10:00  Komentarze giełdowe
Jeśli Turcja się uspokoi, GPW ma szansę na powrót do wzrostów Problemy Turcji dały się we znaki również warszawskiej GPW. Znaczący spadek wartości liry spłoszył inwestorów z rynków wschodzących. Nasz rynek, leżący gdzieś pomiędzy emerging markets a rynkami dojrzałymi, częściowo skorygował w ostatnich dniach lipcową falę wzrostową.



Czy sytuacja w Turcji się uspokoi? W krótkim okresie wydaje się, że jest na to spora szansa. Po ruchu z 5 do 7 lir za dolara Turkom należy się chwila oddechu.




A ponieważ wyceny polskich spółek znowu znalazły się na ciekawych poziomach, jest zatem szansa na lepszą końcówkę sierpnia. Dodatkowo naszemu rynkowi powinny sprzyjać transakcje M&A. Nie doszło do połączenia Pekao S.A. i Aliora. W przypadku Vistuli i Bytomia inwestorzy wreszcie doczekali się zgody UOKiK. Tak więc w obu przypadkach historia potoczyła się pomyślnie.

Potencjalnym nowym frontem walki na rynku M&A jest z kolei Polnord. Pojawienie się nowego inwestora i niespodziewane odwołanie prezesa w piątek pachną jakąś potencjalną walką akcjonariuszy o wpływy. A stąd już niedaleka droga do większego zainteresowania innymi deweloperami, których wyceny cały czas wydają się niskie.

Reasumując, turecka lira załamała się tydzień temu. Warszawska GPW odczuła to w kolejnych dniach. Teraz widzimy szansę na chwilę oddechu w Turcji, co powinno sprzyjać notowaniom polskich akcji w ostatniej dekadzie sierpnia.



Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.


Notowania GPW

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Jeszcze niespokojna 20 września. Spieszmy się kochać polskie akcje

    ~deli deli   (14 września 2018 o 10:12)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda