Komentarz Poranny 01 12 2017

01.12.2017 09:04  Komentarze giełdowe
Komentarz Poranny 01 12 2017 Ostatnia sesja w listopadzie na warszawskim parkiecie, wypadła relatywnie słabo na tle rynków bazowych, w szczególności względem amerykańskiego. Handlowi na GPW nie pomogła nawet pozytywna rewizja dynamiki krajowego PKB za 3Q1, która wraz z zaskakująco wysokim wstępnym odczytem inflacji za listopad (+2,5% vs oczekiwania +2,3% r/r) wzbudza niepewność odnośnie ewentualnego szybszego zacieśnienia polityki monetarnej przez RPP. Ostatecznie, indeks bluechips zanotował mocną stratę na poziomie 1,13%. Nieco lepiej zachowywały się walory w drugiej (mWIG40 -0,21%) oraz trzeciej linii (sWIG80 -0,52%).

W kontekście zachowania warszawskiego rynku, kolejny raz zwracamy uwagę na najnowszy odczyt Indeksu Nastrojów Inwestorów publikowanego prez. W najświeższej publikacji, udział „byków” spadł z 27,5% do 25,7%, a niedźwiedzi wzrósł z 58,6% do 63%. Są to skrajnie rekordowe poziomy – w przeszłości podobne odchylenia sugerowały okres przesilenia na rynku.
 
Zgodnie z finalnymi danymi GUS, dynamika wzrostu PKB w Polsce przyspieszyła do 4.9% r/r w III kwartale z 4.0% r/r w II kwartale, co oznacza pozytywną rewizję o 0.2pp w stosunku do wstępnego szacunku. Rozbicie dynamiki PKB na jej poszczególne składowe pokazało, że głównym motorem wzrostu gospodarczego w Polsce pozostała w III kwartale konsumpcja prywatna (wzrost o 4.8% r/r wobec 4.9% r/r poprzednio), w dalszym ciągu wspierana przez postępującą poprawę sytuacji na krajowym rynku pracy (wyższe wynagrodzenia i zatrudnienie).

Dynamika nakładów inwestycyjnych przyspieszyła natomiast do 3.3% r/r z 0.9% r/r w poprzednim kwartale, głównie
na skutek mocniejszych inwestycji sektora publicznego wynikających pośrednio ze zwiększonego napływu funduszy strukturalnych UE. W momencie, gdy absorbcja środków z UE powinna dalej przyspieszać w horyzoncie nadchodzących miesięcy, sugeruje to dalszy wzrost inwestycji w najbliższym czasie
 
Więcej informacji w załączniku
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda