Jesteś w: Strona główna » Giełda » Wiadomości giełdowe » Komentarze giełdowe

Komentarz Poranny

16.06.2017 09:17  Komentarze giełdowe
Środowy handel minął w oczekiwaniu na decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która zgodnie z oczekiwaniami podwyższyła stopy procentowe o 25 pb do przedziału 1%-1,25%, wskazując dodatkowo, że oczekuje jeszcze jednej podwyżki w tym roku (zgodnie z marcowymi prognozami).

Jednocześnie, zakomunikowano, że Fed planuje rozpocząć redukcję bilansu już w tym roku poprzez ograniczenie środków przeznaczonych do reinwestycji, otrzymywanych m.in z tytułu utrzymywanych obligacji skarbowych. Redukcja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, o ile gospodarka będzie rozwijać się zgodnie z prognozami FOMC.

Jastrzębi wydźwięk komunikatu spowodował umocnienie dolara oraz wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. W piątek o poranku para EURUSD była handlowana na poziomie 1,1146. Ruch na eurodolarze poskutkował wzrostem pary USDPLN do okolic 3,80, która w ostatnim czasie poruszała się w wąskiej konsolidacji przy poziomie 3,7.
 
W trakcie nieobecności krajowych inwestorów (czwartek) na rynek napłynęła seria danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, które okazały się mieszane. Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wyniósł w czerwcu 27,6 pkt., wobec prognozy 24,9 pkt. Nieco słabiej od oczekiwań wypadł natomiast odczyt produkcji przemysłowej
(brak zmian m/m, wobec prognozy +0,2% m/m) oraz wykorzystanie mocy produkcyjnych (76,6% wobec 76,73% oczek.)
 
Czwartkowa sesja na niemieckiej giełdzie, nie należała do udanych. Na zakończenie sesji indeks DAX spadł o przeszło 100 punktów, negując tym samym środowe wybicie historycznych szczytów. 
 
Więcej informacji w załączniku
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.

Notowania DAX
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda