Komentarz poranny 04.02.2019

04.02.2019 08:43  Komentarze giełdowe
Komentarz poranny 04.02.2019 POPRZEDNIA SESJA W SKRÓCIE

Ostatnia sesja minionego tygodnia przebiegła w neutralnych nastrojach. Co prawda indeks szerokiego rynku zakończył dzień wzrostem, jednak jego skala nie była znacząca (+0,49%).Pozytywnie zaskakiwały tym razem najmniejsze spółki, których indeks wzrósł o prawie 1%. Handelodbywał się ponadto przy małym obrocie na poziomie ok. 536 mln zł. Najwięcej zyskiwały spółki wydobywcze i energetyczne, których indeksy branżowe odnotowały wzrost na poziomie odpowiednio 1,74% i 1,21%.
 
W piątek poznaliśmy styczniowy odczyt indeksu PMI dla polskiego przemysłu. Zgodnie z naszymi przewidywaniami wskaźnik utrzymał się trzeci miesiąc z rzędu poniżej 50 pkt. (48,2 pkt. vs 47,6 pkt. w grudniu) z uwagi min. na obniżenie poziomu zamówień eksportowych związanych ze spadkiem popytu na rynkach europejskich. Pomimo poprawy, odczyt był drugim najniższym wynikiem od pięciu i pół roku.
Mieszane dane napłynęły za to z amerykańskiego rynku pracy. W sektorach pozarolniczych zatrudnienie zwiększyło się w styczniu o 304 tys., przy rynkowym konsensusie na poziomie 165 tys. etatów (najwyższy wzrost od 10 miesięcy). Jednocześnie zrewidowano dane za grudzień: z 312 tys. na 222 tys. etatów. Negatywnie zaskoczył również wzrost bezrobocia do 4%. Powyższe komunikaty nie wpłynęły jednak znacząco na zachowanie miejscowych indeksów akcji. S&P500 zakończył dzień na neutralnym poziomie +0,09%, a technologiczny NASDAQ -0,25%.

W Stanach Zjednoczonych kontynuowane są publikacje wyników finansowych, których sezon na dobre rozpoczął się w drugiej połowie stycznia. Spośród 45% spółek należących do indeksu S&P500, które opublikowały już wyniki za IV kw. 2018 r., 68% przebiło oczekiwania analityków. W ramach podsumowania zeszłotygodniowego spotkania przedstawicieli Chin i USA w Waszyngtonie dotyczącego porozumienia handlowego, przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer
powiedział, że nastąpił „znaczny postęp” w takich kwestiach jak ochrona własności intelektualnej i wymuszony transfer technologii. Prezydent USA Donald Trump uznał datę 1 marca za ostateczny termin zawarcia umowy handlowej a w przypadku niedotrzymania terminu, USA mają podniosą taryfy celne na produkty chińskie.

Zobacz także: Rynek w oczekiwaniu na brytyjski parlament i wyniki spółek w USA
 
OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI
 
Pozytywna sesja w Japonii oraz dodatnie notowania kontraktów terminowych na DAX i S&P500 powinny wspierać otwarcie warszawskiego parkietu. Kalendarz makroekonomiczny nie przewiduje w dniu dzisiejszym publikacji żadnych znaczących danych.
 
NOTOWANIA INDEKSÓW (OSTATNIE 12-MCY) 

Bank BGŻ BNP Paribas Spółka Akcyjna

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
PODSUMOWANIE ROKU 2018 (DEWELOPERZY): Mateusz Mucha, DM Navigator   Wiadomości z Rynku Nieruchomości, odcinek 9: Konrad Okła (18.01.2019)
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


gielda