Komentarz poranny 05.02.2019

05.02.2019 08:43  Komentarze giełdowe
Komentarz poranny 05.02.2019 POPRZEDNIA SESJA W SKRÓCIE

Początek tygodnia nie przyniósł zmian w notowaniach indeksu WIG, chociaż w ciągu dnia obserwowaliśmy znaczne wahania poszczególnych sektorów i segmentów rynku. Dobrystart sesji pozwolił na ponowne przekroczenie przez WIG20 oporu na poziomie 2 400 pkt.
 
Niestety marazm na giełdach europejskich i amerykańskich nie pozwolił blue chipom nautrzymanie opisanej bariery i w efekcie zamknięcie największych spółek wypadło pod kreską, co można rozpatrywać jako umiarkowanie negatywny sygnał z punktu widzenia analizy technicznej. 

Zobacz także: Osłabione momentum rynku byka

Wyróżniającym się sektorem były ponownie spółki energetyczne, a WIG-Energia zyskał ponad 2,5%. Słabiej radziły sobie natomiast spółki paliwowe oraz banki. Początek lutego to natomiast mocny wzrost najmniejszych spółek – sWIG80 już
drugą sesję z rzędu zyskuje ponad 1%, stopniowo odrabiając ubiegłoroczne spadki.
 
Niewielką zmienność i umiarkowane spadki obserwowaliśmy natomiast na głównych indeksach europejskich. Pod kreską były m.in. sektory automotive oraz surowcowy. Na drugi z nich negatywnie wpływały wczoraj ceny ropy, która po bardzo dobrym styczniu (ok. 20% zwyżki), notuje obecnie korektę i realizację zysków. Nieco lepszą sesję notują natomiast akcje za oceanem, pomimo słabszych odczytów makroekonomicznych – zamówienia w przemyśle spadły w listopadzie o 0,6% m/m przy oczekiwaniach na 0,3% m/m wzrost. Inflacja producencka (PPI) w strefie euro w grudniu okazała się być wolniejsza od oczekiwań. W ujęciu rocznym zmiana cen wyniosła 3,0% wobec 3,2% konsensusu i 4,0% oczekiwań.

Zobacz także: Neutralna sesja na GPW
 
OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

Pomimo umiarkowanie pozytywnej sesji na amerykańskich parkietach, rano w Azji obserwujemy niewielkie zmiany notowań. Wpływ na to mają Święta Nowego Roku w Chinach (brak sesji do 10 lutego) oraz opublikowane po sesji na Wall Street kwartalne wyniki Alphabet – chociaż były one powyżej oczekiwań to inwestorzy negatywnie odebrali wyższe od oczekiwań koszty w kluczowych obszarach działalności spółki.
 
Wśród publikacji makroekonomicznych zwracamy uwagę na finalne dane o PMI dla usług dla krajów strefy euro oraz odczyt ISM dla usług w Stanach Zjednoczonych.

 
Bank BGŻ BNP Paribas Spółka Akcyjna 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
#BIZNESwDRODZE, odcinek 5, Michał Sadowski, BRAND24 SA   Albert "Longterm" Rokicki, #110 PYTANIA DO LONGTERMA (25.01.2019)
 

Notowania GPW
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda