Komentarz poranny 07 02 2018

07.02.2018 08:38  Komentarze giełdowe
Komentarz poranny 07 02 2018 Po poniedziałkowej sesji na europejskich rynkach bazowych wydawało się że negatywne nastroje inwestorów na rynku akcji zostały opanowane, na co wskazywały odrabianie strat w końcówce dnia. Natomiast zakończenie poniedziałkowego handlu w USA przyniosło zdecydowanie odmienne oczekiwania.

Indeks S&P500 stracił ponad 4,0%, a głównym czynnikiem stojącym za powyższym była obawa o mocniejsze zaostrzenie polityki monetarnej Fed niż wcześniej oczekiwano w kontekście bardzo dobrych danych piątkowych z amerykańskiego rynku pracy oraz rosnących oczekiwań inflacyjnych. W rezultacie blisko 5,0% przeceną zakończył się również handel w Japonii, i tym samym było pewne, że znaczne tąpnięcie notowań nastąpi również w Europie.
 
Zgodnie z oczekiwaniami, ponad 4,0% spadkiem rozpoczął się handel na giełdzie w Paryżu oraz we Frankfurcie. Niemniej powyższą przecenę inwestorzy postrzegali jako okazję do zakupów, tym samym już w pierwszej godzinie handlu została odrobiona połowa strat. Indeksy w Europie Zachodniej w dalszej części dnia pozostały na niezmienionych poziomach,
tym samym spadki kształtowały się ostatecznie w okolicy 2,0%. W powyższe wpisywały się rynki rozwijające.

Wydaje się zatem, że zachowanie rynku akcji w ostatnich dniach należy postrzegać jako korektę w trendzie wzrostowym. Argumentem za tym jest również brak ucieczki kapitału do aktywów postrzeganych jako bezpieczne przystanie, czyli np. dolar amerykański czy złoto.
 
Na tle rynków bazowych relatywnie słabo zachował się krajowy rynek z WIG20 na czele. Indeks blue chips stracił 3,75% a co najistotniejsze, spadki pogłębiały się w ciągu dnia, czyli przeciwnie względem rynków bazowych. Do najsłabszych sektorów należy zaliczyć WIGPaliwa oraz WIG-Banki. Nieco lepiej zachowywał się indeks mWIG40, który zdołał odrobić
część strat w drugiej połowie dnia. Niemniej i w tej grupie próżno było szukać rosnących walorów na koniec sesji.
 
Więcej informacji w załączniku
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda