Komentarz poranny 13.05.2019

13.05.2019 08:42  Komentarze giełdowe
Komentarz poranny 13.05.2019 POPRZEDNIA SESJA W SKRÓCIE

Koniec tygodnia stał pod znakiem korekcyjnego odbicia krajowych indeksów akcji. Najmocniej wzrastał, wcześniej najbardziej przeceniony WIG20, a wśród jego komponentów pozytywnie wyróżniały się, do tej pory najmocniej wyprzedawane walory JSW i KGHM. Dobre wyniki kwartalne sprzyjały również notowaniem Dino Polska. Pomimo prób mocniejszego odbicia, WIG20 niestety nie zdołał powrócić ponad okrągły poziom 2 100 pkt. Mimo wszystko warto zwrócić uwagę, iż była to pierwsza wzrostowa sesja po 7 dniach spadków.
 
W centrum uwagi rynków nadal pozostają przede wszystkim kwestie globalnej polityki handlowej. W wyniku braku efektów czwartkowych negocjacji, w piątek zgodnie z zapowiedziami, USA podniosły cła na produkty importowane z Chin z 10% do 25% o wartości 200 mld dolarów. W odpowiedzi Chiny poinformowały o planowanym odwecie, co może przyczynić się do nasilenia konfliktu pomiędzy USA a Chinami. 

Zobacz także: Złoty pozostaje stabilny, pomimo braku porozumienia handlowego na linii USA-Chiny

W efekcie początek sesji za oceanem stał pod znakiem mocnych spadków. Straty zostały jednak odrobione w
skutek informacji o kontynuacji negocjacji pomiędzy oboma krajami. Indeks S&P500 zakończył więc sesję na niewielkim plusie, zatrzymując spadki na pierwszym obecnie wsparciu, jakie stanowi poziomi 2850 pkt. (szczyt z połowy marca br.). Pomimo pozytywnego zakończenia sesji, piątkowy debiut spółki Uber na amerykańskiej giełdzie był
nieudany, a wycena Ubera spadła o ponad 7%.
 
W piątek kurs EURUSD utrzymywał się w ciągu dnia powyżej poziomu 1.12. Po publikacji danych dot. inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych dolar osłabił się względem euro. Według danych inflacja CPI w kwietniu wyniosła 2.0% r/r (wobec 1.9% r/r w marcu) i była nieznacznie niższa niż prognoza rynku 2.1%.
 
OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI
 
Mocne wyprzedanie indeksu WIG20 sygnalizowane przez wskaźnik RSI oraz próby obrony wsparć na amerykańskim parkiecie pod koniec tygodnia mogą stanowić przesłankę do utrzymania pozytywnych nastrojów również na początku bieżącego tygodnia, po zatrzymaniu spadków w piątek.
 
W tym tygodniu warto zwrócić uwagę na środowe posiedzenie RPP i jej decyzje w sprawie stóp procentowych wobec przyspieszającej inflacji w Polsce w ostatnich miesiącach. Według wstępnych danych CPI w Polsce w kwietniu wyniosła 2.2% r/r, najwyżej od listopada.
 
NOTOWANIA INDEKSÓW (OSTATNIE 12-MCY) 
 
 
BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
#BIZNESwDRODZE, odcinek 4, Bartosz Kazimierczuk, Tower Investments SA   BILANS, czyli podsumowanie miesiąca na rynku funduszy inwestycyjnych: III. 2019
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda