Komentarz poranny 14.03.2019

14.03.2019 08:35  Komentarze giełdowe
Komentarz poranny 14.03.2019 POPRZEDNIA SESJA W SKRÓCIE

Po wtorkowym odrzuceniu wynegocjowanej przez premier T. May umowy ws. wystąpienia kraju z UE (tzw. miękki brexit), w dniu wczorajszym parlament Wielkiej Bratani w wieczornym głosowaniu sprzeciwił się również bezumownemu wyjściu z UE, co było zgodne z oczekiwaniami zdecydowanej większości rynku.

Na europejskich rynkach bazowych środa przyniosła odreagowanie po wtorkowych spadkach – na symbolicznym
plusie dzień zakończył również parkiet w Londynie, gdzie FTSE100 zyskał ponad 0,10%. Zdecydowanie słabiej zachowywały się rynki rozwijające, które nie reagowały na kontynuowane osłabienie dolara amerykańskiego. Mieszane nastroje panowały również na GPW, gdzie indeks WIG20 przez większą część dnia poruszał się w wąskim kanale 15 pkt.,
aby ostatecznie zakończyć dzień na 0,20% wzroście. Na uwagę zasługują notowania średnich spółek, których indeks wzrósł ponad 1,0%. Największym wsparciem dla podmiotów z mWIG40 okazał się mocny wzrost kursu Kruka, w związku z pozytywnymi rozstrzygnięciami w Rumunii.

Zobacz takżeWIG20 poniżej 2300 pkt.
 
OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

Chociaż w dniu dzisiejszym główna uwaga inwestorów również będzie skupiona wokół Wielkiej Brytanii, na rynek napłynie również wiele danych makroekonomicznych. W programie mamy miedzy innymi finalne odczyty inflacji konsumenckiej za luty (Polska, strefa euro, Włochy), a w dalszej kolejności napłyną dane zza oceanu, gdzie zostanie opublikowana dynamika produkcji przemysłowej za miniony miesiąc oraz bieżące odczyty indeksu Uniwersytetu Michigan, który pozwala na ocenę potencjału nabywczego amerykańskich konsumentów. Istotnym punktem dnia będzie również początek handlu w Europie, który będzie pokrywał się z wystąpieniem szefa Banku Japonii dotyczącym marcowej decyzji wspomnianej instytucji w kontekście poziomu stóp procentowych oraz polityki monetarnej prowadzonej w Kraju Kwitnącej Wiśni.
 
Naszym scenariuszem bazowym w dzisiejszym głosowaniu nadal pozostaje zgoda Izby Gmin na przesunięcie ewentualnego opuszczenia Wielkiej Brytanii ze struktur UE w czasie. W takim przypadku wiele będzie zależeć od decyzji, które zostaną podjęte na unijnym szczycie 21 marca. Możliwych opcji w takim przypadku jest kilka, zaczynając od
przesunięcia terminu wyjścia, i kupując czas, który zostanie wykorzystany na osiągnięcie kompromisu.

Zobacz takżeWIG20 słabszy od otoczenia

W zależności od tego jak potoczą się rozmowy na szczycie UE nie wykluczone są także inne scenariusze, włącznie z rezygnacją May i rozpisaniem nowych wyborów w Wielkiej Brytanii, czy też przeprowadzenie kolejnego referendum, które drugim razem może zakończyć się innym wynikiem niż poprzednie. Powyższe wskazuje na utrzymanie się rynkowej niepewności co najmniej przez najbliższe dni.

NOTOWANIA INDEKSÓW (OSTATNIE 12-MCY)  
 Bank BGŻ BNP Paribas Spółka Akcyjna 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #39   #RekinyBiznesu, 05.04.2018, Warszawa
 

Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda