Komentarz poranny 14.05.2019

14.05.2019 08:12  Komentarze giełdowe
Komentarz poranny 14.05.2019 POPRZEDNIA SESJA W SKRÓCIE

Poniedziałkowa sesja na światowych rynkach została po raz kolejny zdominowana przez obawy związane z wojną handlową na linii USA-Chiny. Inwestorzy negatywnie oceniają prawdopodobieństwo szybkiego zakończenia sporu w związku z brakiem przełomu podczas ubiegłotygodniowej wizyty chińskiej delegacji w Waszyngtonie. Słabe nastroje na rynkach podtrzymywane są także poprzez wypowiedzi prezydenta Trumpa, w których podtrzymuje
twarde stanowisko wykluczając praktycznie jakiekolwiek ustępstwa.

I tak napiętą już sytuację podsyciły dodatkowo informacje o ruchach odwetowych ze strony Chin, które nałożyły cła na
około 5000 towarów o wartości 60 mld USD, które zaczną obowiązywać od 1 czerwca. Dodatkowo media obiegła informacja, zgodnie z którą Chiny zrezygnują wkrótce z zakupu amerykańskich obligacji, co niewątpliwie przełożyłoby się na deprecjację dolara. WIG20 w poniedziałek stracił 0,86%, chociaż jeszcze godzinę przed zamknięciem notowań strata ta była ponad dwukrotnie wyższa. Najsłabiej z polskich blue chipów wypadł KGHM, który zamknął się na ponad 3,5% minusie. Na przeciwnym biegunie znalazł się Alior Bank, który w poniedziałek zyskał 0,77%.

Zobacz także: 
Jednodniowy optymizm
 
Zaostrzający się konflikt doprowadził do ponownej intensyfikacji awersji do ryzyka, której towarzyszyły spadki rentowności długoletnich papierów wartościowych na rynkach bazowych. W poniedziałek rentowności niemieckich 10-letnich obligacji oscylowały wokół poziomu - 0,06%. Rentowność amerykańskich 10- letnich obligacji utrzymywała się w granicach 2.40%.
 
OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI
 
W dniu dzisiejszym ważniejszy niż dane makroekonomiczne będzie utrzymujący się sentyment na rynkach. Mimo to warto zwrócić uwagę na kilka pozycji z wtorkowego kalendarza. Za granicą na pierwsze miejsce wysuwają się końcowe odczyty inflacji konsumenckiej w ubiegłym miesiącu w Niemczech oraz odczyt instytutu ZEW obrazujący aktualne nastroje w niemieckiej gospodarce.
 
W Polsce wydarzeniem dnia będzie posiedzenie RPP. Szczególnie warto zwrócić uwagę na komunikat po posiedzeniu Rady, gdyż wobec przyspieszającej inflacji w ostatnich miesiącach mogą pojawić się pierwsze bardziej jastrzębie wypowiedzi.
 
NOTOWANIA INDEKSÓW (OSTATNIE 12-MCY)
 

BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
#BIZNESwDRODZE, odcinek 4, Bartosz Kazimierczuk, Tower Investments SA   Vantage Development SA Okiem ANALITYKA #42, Wojciech Bartosik
 

Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda