Komentarz poranny 16.04.2019

16.04.2019 09:57  Komentarze giełdowe
Komentarz poranny 16.04.2019
POPRZEDNIA SESJA W SKRÓCIE

Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie przebiegała bez większej aktywności strony podażowej, jak i popytowej. Brak znaczących wydarzeń w kalendarzu makroekonomicznym przełożyło się na niskie (469 mln zł) obroty na szerokim rynku. Na podwyższoną zmienność nie wpłynęła nawet ogłoszona w ciągu dnia decyzja Premiera RP Mateusza Morawieckiego o przekazaniu 100% środków z OFE (za opłatą przekształceniową w wysokości 15 proc.) na Indywidualne Konta Emerytalne ich uczestników.

Na szerokim rynku mocno traciły min. walory spółki Mercator Medical, która podała w piątek wieczorem, że skonsolidowany zysk EBITDA wyniósł w I kw. 2019 roku 2 mln zł i był niższy r/r o 75 proc. WIG20 zanotował 0,36 proc. straty, kończąc notowania na poziomie 2358 punktów, tj. ponad 8 punktów powyżej ostatniego wsparcia przed rocznymi szczytami w
strefie 2400 punktów.

W kontekście ewentualnych, dalszych wzrostów na polskim rynku akcji warto spojrzeć na notowania indeksu MSCI Emerging Markets, który w tym miesiącu wzrósł już o prawie 3 proc., co sugeruje powrót kapitału do bardziej ryzykownych aktywów tj. min. do akcji podmiotów należących do grupy państw rynków rozwijających się.
Powyższe znajduje potwierdzenie min. na rynku długu – rentowności 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych wzrosły w tym miesiącu o ponad 6 proc, a niemieckich Bund-ów powróciły ponad poziom 0 proc. Sesja giełdowa w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się od spadków głównego indeksu S&P500, co było pokłosiem min. słabych
wyników w linii przychodowej banków Goldman Sachs (- 3,82 proc.) i Citigroup (- 0,06 proc.). Komentatorzy tamtejszego rynku podkreślają, że o ile analitycy spodziewają się spadku dynamiki wzrostu zysków r/r w bieżących kwartale, o tyle zakładają wzrosty przychodów przedsiębiorstw. Ostatecznie, indeks 500 największych przedsiębiorstw notowanych na tamtejszej giełdzie papierów wartościowych odrobił początkowe straty kończąc dzień na neutralnych pozioma (-0,06 proc.)
 
OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

W otoczeniu porannych wzrostów na azjatyckich rynkach i dodatnich kwotowań kontraktów terminowych na najważniejsze indeksy akcji spodziewamy się pozytywnego otwarcia na warszawskiej giełdzie. Spośród publikowanych dziś danych makroekonomicznych, warto zwrócić uwagę na przekazywane po godzinie 15:00 odczyty dynamiki produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych za marzec, które mogą rzucić szersze światło na stan tamtejszej gospodarki. Konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 0,3% m/m vs. 0,0% m/m w lutym.

NOTOWANIA INDEKSÓW (OSTATNIE 12-MCY) 
 BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Paweł Szczepanik przedstawia: FALE ELLIOTTA FAKTY I MITY | Analiza techniczna   Jak inwestować w condohotele
 

Notowania GPW
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda