Komentarz poranny 16.07.2019

16.07.2019 08:53  Komentarze giełdowe
Komentarz poranny 16.07.2019 POPRZEDNIA SESJA W SKRÓCIE

Ubogi kalendarz odczytów makroekonomicznych w połączeniu z wakacyjnym sezonem znalazł swoje odbicie w poziomie aktywności inwestorów podczas poniedziałkowej sesji na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Obroty na
szerokim rynku wyniosły ok. 503 mln z czego 487 mln zł przypadło na największe podmioty z indeksu WIG20, który zachowywał się relatywnie najlepiej zyskując podczas wczorajszej sesji 0,38%. Nie zmieniło to jednak dużo w sytuacji technicznej ww. indeksu, który znajduje się nadal zaledwie 24 punkty od ważnego wsparcia na poziomie 2300 punktów. Na drugim biegunie znalazły się najmniejsze spółki, których indeks (sWIG80) odnotował 0,38% dziennej straty przy obrotach w wysokości 9,3 mln zł.
 
W poniedziałek opublikowane zostały ostateczne dane o inflacji CPI, które okazały się zgodne z wstępnym szacunkiem. Według GUS-u, czerwcowa inflacja CPI wzrosła do 2.6% r/r z 2.4% r/r. W dniu wczorajszym opublikowane zostały ponadto dane o PKB Chin, który spowolnił do 6.2% r/r w II kw. z 6.4% r/r w I kw. przy prognozach na poziomie 6.3% r/r. Z kolei tamtejsza produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosły znacznie powyżej oczekiwań rynku. Produkcja przemysłowa wzrosła o 6.3% r/r z 5.0% r/r w maju, natomiast sprzedaż detaliczna wzrosła o 9.8% r/r z 8.6% r/r w maju. Pomimo dobrych danych za czerwiec i względnie dobrego wyniku PKB w II kw., druga połowa roku może być wciąż w dużej mierze uzależniona od postępów w negocjacjach handlowych z Waszyngtonem.
OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

Mieszane zamknięcie indeksów akcji w Azji w połączeniu z neutralnymi kwotowaniami kontraktów terminowych na bazowe rynki Europy zachodniej implikuje wg nas neutralne otwarcie dzisiejszej sesji. We wtorek NBP opublikuje dane o inflacji bazowej bez uwzględniania cen żywności i energii w czerwcu.
 
Spodziewamy się, zgodnie z konsensusem rynku, przyśpieszenia inflacji bazowej w czerwcu do 1.9% r/r z 1.7% r/r w maju. Od początku 2019 r. inflacja bazowa w Polsce stopniowo wzrastała, w główniej mierze, napędzana dynamicznym wzrostem
wynagrodzeń oraz utrzymującą się silną presją popytową. Spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji bazowej w bieżącym roku i w 2020 ze względu na dalszy wzrost ww. czynników. Szczególnym czynnikiem przyspieszającym wzrost inflacji bazowej może być popyt wewnętrzny pobudzany z kolei przez nowe transfery pieniężne wypłacane przez rząd (m. in. zapowiedziane wprowadzenie świadczenia 500+ na pierwsze dziecko).
 
NOTOWANIA INDEKSÓW (OSTATNIE 12-MCY) 
 
Biuro Maklerskie BNP Paribas Bank Polska S.A.
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Nowy kształt rynku finansowego   Wiadomości z Rynku Nieruchomości, odcinek 7: Konrad Okła - REITy
 

Notowania sWIG80
Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda