Komentarz poranny 17.05.2018

17.05.2018 08:36  Komentarze giełdowe
Komentarz poranny 17.05.2018 Wczorajsza sesja w skrócie

Sesja na warszawskim parkiecie przebiegała w środę w zmiennych nastrojach. Po spadkach w ciągu dnia, w końcówce sesji indeks WIG20 zbliżył się do poziomu wtorkowego zamknięcia.

Mocno zachowywał się natomiast indeks mWIG40 (inwestorzy docenili wyniki Dino oraz LC Corp). Zgodnie z oczekiwaniami, RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Na konferencji po posiedzeniu Rady Prezes NBP Adam Glapiński potwierdził, że nie widzi powodów do zmian stóp do końca 2019 roku, a może i do 2020 roku.

Dodał on, że jest to pogląd podzielany przez większość RPP, potwierdził go również Kamil Zubelewicz, członek RPP
powszechnie postrzegany jako najbardziej jastrzębi. Prezes NBP powiedział również, że w przypadku silnego niekorzystnego szoku, który miałby odzwierciedlenie w znacznym spadku tempa wzrostu PKB i inflacji, RPP raczej nie obniżałaby dalej stóp procentowych. W NBP trwają natomiast analizy możliwości wykorzystania niestandardowych
instrumentów polityki pieniężnej.
 
W środę euro osłabiało się w stosunku do dolara, do czego naszym zdaniem przyczyniło się między innymi pojawienie się informacji, że partie prowadzące obecnie rozmowy na temat stworzenia rządu we Włoszech dyskutowały możliwość odpisania długu o wartości 250 mld euro, utrzymywanego przez EBC. Ponadto, wsparcie dla dolara stanowiły lepsze od oczekiwań kwietniowe dane o produkcji przemysłowej w USA (wzrost o 0.7% m/m wobec oczekiwanego wzrostu o 0.6% r/r, rewizja marcowych danych z 0.5% do 0.7% m/m), które działały w kierunku wzrostu rentowności 10-letnich amerykański obligacji rządowych w okolice poziomu 3.1%. 
 
Więcej informacji w załączniku
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda