Komentarz poranny 18.06.2019

18.06.2019 08:20  Komentarze giełdowe
Komentarz poranny 18.06.2019 POPRZEDNIA SESJA W SKRÓCIE

Początek tygodnia na europejskich rynkach bazowych przebiegał niejako w zawieszeniu w obliczu środowej decyzji Fed. Notowania na europejskich rynkach cechowały się niską zmiennością przy jednocześnie mieszanych nastrojach –
wzrostem zakończył dzień parkiet w Londynie oraz Paryżu, z kolei giełda we Frankfurcie znalazła się blisko 0,10% poniżej piątkowo zamknięcia. Na rynku walutowym kurs EURUSD wzrastał się kształtując się w okolicach poziomu 1.12. Do
osłabienia dolara przyczyniły się słabsze od oczekiwań dane na temat aktywności w rejonie Nowego Jorku.

Indeks PMI obliczany przez oddział Fed z Nowego Jorku wyniósł w czerwcu -8.6 pkt wobec prognoz na poziomie 11 pkt. i 17.8 pkt w maju. Mimo spadku indeksu dolara, który tym samym zneutralizował piątkową zwyżkę, trudno było dostrzec jednoznaczny pozytywnym kierunek w notowaniach na giełdach rynków rozwijających.
 
Zobacz także: Wtorek po serii odczytów
 
WIG20 stracił ponad 0,40%, a spadkom przewodziły walory PGE, Mbank od CD Projekt. Notowania tego ostatniego zniżkowały praktycznie piątą sesję z kolei, i tym samym w całości zniosły zwyżkę kursu wywołaną prezentacja oraz ogłoszeniem daty premiery kluczowej gry Cyberpunk 2077. Najbliższym wyraźnym wsparciem pozostaje poziom 200 PLN. W zachowanie indeksu ble chipów wpisywały się notowania średnich oraz mniejszych spółek, które również zanotowały spadki w okolicach 0,50%.
 
Wczoraj NBP opublikował dane o inflacji bazowej, bez uwzględniania cen żywności i energii, która w maju wyniosła 1.7% i była zgodna z oczekiwaniami rynku.
 
OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI
 
W dzisiejszym kalendarium makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na odczyt majowej inflacji konsumenckiej w strefie euro. Niemniej główna uwaga inwestorów nadal będzie skupiona na środowym posiedzeniu Fedu, na którym zostanie podjęta decyzja odnośnie dalszej polityki monetarnej. Ekonomiści BNP Paribas spodziewająsię, że Fed utrzyma stopy procentowe bez zmian. Zasugeruje jednak możliwość obniżki w kolejnych miesiącach (naszym zdaniem do obniżki dojść może w lipcu).
 
Biorąc pod uwagę powyższe oraz minimalną zmienność podczas wczorajszej sesji za oceanem, trudno spodziewać się wyraźnych ruchów podczas dzisiejszego otwarcia na warszawskiej giełdzie, gdzie również panuje od kilku dni niemal wakacyjna atmosfera.
 
NOTOWANIA INDEKSÓW (OSTATNIE 12-MCY) BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
#BIZNESwDRODZE, odcinek 8, Piotr Babieno, Bloober Team SA   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #39
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda