Jesteś w: Strona główna » Giełda » Wiadomości giełdowe » Komentarze giełdowe

Komentarz poranny 19 05 2017

19.05.2017 09:57  Komentarze giełdowe
Czwartek na warszawskim parkiecie rozpoczął się kontynuacją spadków. Po południu strona popytowa zaczęła przeważać, a indeksy odrabiać wcześniejsze straty, niestety nie na tyle, aby udało się zakończyć dzień „na plusach”. Sesje na innych europejskich giełdach przebiegały według podobnego scenariusza.

Największa nerwowość panowała wczoraj w Brazylii. Głębokiej deprecjacji doświadczył zarówno brazylijski real, jak i wyceniane w nim aktywa. Awersja inwestorów do tego kraju ma podłoże w rozwoju afery korupcyjnej z udziałem prezydenta Temer’a.

Napięcia natury politycznej w USA i Brazylii spowodowały wzrost globalnej awersji do ryzyka również na rynku walutowym. Złoty tracił na wartości, a sam kurs EURPLN wzrósł w czwartek w pobliże poziomu 4,22. Na wartości traciły także inne waluty krajów zaliczanych do europejskich rynków wschodzących, tj. węgierski forint czy rumuński lej.
 
Najmniejsza zmienność panowała na rynku polskich obligacji skarbowych, aczkolwiek pod koniec dnia rentowności nieznacznie wzrosły (spadły ceny).
 
Najważniejszymi informacjami makroekonomicznymi z naszej gospodarki były wczoraj dane z rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce zwiększyło się o 4.6% r/r w kwietniu wobec wzrostu o 4.5% r/r w marcu. Jednocześnie dynamika wzrostu wynagrodzeń obniżyła się do 4.1% r/r z 5.2% r/r w poprzednim miesiącu.

Niemniej jednak,spodziewamy się stopniowego przyspieszenia dynamiki wynagrodzeń w horyzoncie
najbliższych miesięcy, z uwagi na zgłaszany przez przedsiębiorstwa niedobór siły roboczej oraz wysoką liczbę wakatów.
 
Tradycyjnie w czwartek poznaliśmy liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. Odczyt na poziomie 232 tys. potwierdza bardzo dobrą sytuację na tamtejszym rynku pracy. Na uwagę zasługują też kolejne, dobre dane w Wielkiej Brytanii. Sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 4% r/r, co oznacza, że była dwa razy wyższa niż
przewidywał konsensus.
 
Więcej informacji w załączniku
 
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda