Komentarz poranny 21.03.2019

21.03.2019 08:50  Komentarze giełdowe
Komentarz poranny 21.03.2019 POPRZEDNIA SESJA W SKRÓCIE

W środę wieczorem Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych jednoznacznie utwierdziła inwestorów w przekonaniu, iż cykl zacieśniania polityki monetarnej w USA został całkowicie wstrzymany. W grudniu mediana prognoz członków Fed wskazywała, iż powinniśmy oczekiwać dwóch podwyżek stóp procentowych w 2019 roku.

Inwestorzy niezgadzali się z takim poglądem i od czasu grudniowego posiedzenia wyceniali zero podwyżek w roku bieżącym. Okazuje się, że między rynkowymi oczekiwaniami a medianą prognoz przedstawicieli Fed doszło do konwergencji. Obecnie Fed nie spodziewa się już podwyżek stóp w roku bieżącym, a w 2020 roku ma dojść jedynie do jednej podwyżki.
 
 
Oznacza to, iż w całym horyzoncie prognozy Fed, stopy procentowe w obecnym cyklu nie zostaną ani razu podniesione powyżej długoterminowej neutralnej stopy procentowej. Co więcej, Fed od maja bieżącego roku zmniejszy skalę redukcji swojego bilansu (odwracania programu luzowania ilościowego – QE), a od września zaprzestanie całkowicie takiej
działalności. Do tego dochodzi bardzo gołębi komunikat wskazujący na spowolnienie wzrostu gospodarczego, słabość konsumpcji, czy inwestycji w sektorze przedsiębiorstw.
 
Prognoza wzrostu PKB na rok bieżący została obniżona z 2,3% do 2,1%, a dla roku przyszłego z 2,0% do 1,9%. Długoterminowy wzrost gospodarczy szacowany jest na 1,9%. Oznacza to, że Fed oczekuje, iż gospodarka będzie rozwijać się powyżej trendu, lecz jednak aby tak się stało, potrzebuje wspierającej polityki monetarnej.
 
Rynek odebrał stanowi Fed w sposób jednoznaczny. Rentowności amerykańskich obligacji wyraźnie spadły, dolar silnie tracił na wartości do wszystkich walut, złoto zyskało, a indeksy giełdowe traciły. Powyższe potwierdza, iż inwestorzy przyjęli decyzję, jako potwierdzenie zakończenia, na ten moment, zacieśniania polityki monetarnej w USA.
 
Niemniej jednak chociaż z punktu widzenia rynku giełdowego luźniejsza polityka monetarna jest korzystna, to decyzja Fed oznacza także iż perspektywy gospodarcze ulegają znacznemu pogorszeniu, co może ciążyć parkietom w najbliższym czasie.
 
OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI
 
Należy mieć na uwadze, iż inwestorzy wyceniali powyżej opisane stanowisko Fed już od początku roku, co stanowiło paliwo dla silnych wzrostów. Obecnie realizacja tych oczekiwań może przełożyć się również na realizację zysków na rynkach bazowych, a co za tym idzie na korektę notowań pomimo wspierającej polityki Fed. Wczorajsza decyzja w  średnim terminie powinna jednak wspierać kraje rozwijające się, gdyż potwierdza żewarunki finansowe w kontekście finansowania dolarowego nie powinny się pogorszyć w średnim horyzoncie czasowym, a ponadto sam spadek notowań USD będzie wspierał sentyment w krótkim terminie, na czym powinien korzystać również warszawski parkiet.
Perspektywa korekty na rynkach bazowych pozostaje jednak znaczącym ryzykiem.
 
NOTOWANIA INDEKSÓW (OSTATNIE 12-MCY) 


 
Bank BGŻ BNP Paribas Spółka Akcyjna


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Wiadomości z Rynku Nieruchomości, odcinek 7: Konrad Okła - REITy   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #40
 

Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda