Komentarz poranny 22.02.2019

22.02.2019 09:19  Komentarze giełdowe
Komentarz poranny 22.02.2019 POPRZEDNIA SESJA W SKRÓCIE

Obraz wczorajszej sesji na warszawskim parkiecie został ukształtowany przez silne spadki, które nastąpiły po rozpoczęciu notowań za oceanem. Do godziny 15:00 indeks WIG20 oscylował wokół poziomów poprzedniego zamknięcia, utrzymując wzrosty z środy i korzystając z umiarkowanie pozytywnych nastrojów na parkietach europejskich.

Na krajowe notowania nie wpłynęły tym samym publikowane dane makro z krajowej, jak i europejskiej gospodarki, ale słabszy sentyment na Wall Street. Ponadto WIG20 wykazał także realtywną słabość względem pozostałych indeksów z grona emerging markets.

Zobacz także: Relatywna siła małych i średnich spółek z GPW

W trakcie sesji pozytywnie wyróżniały się jedynie akcje CCC, Orange oraz Tauronu. Względem blue chipów, znacznie mniejsze spadki zanotowały małe spółki. Pozytywnie wyróżnił się natomiast mWIG40, za sprawą silnych wzrostów Play i Dino, czyli walorów, które mają przy kolejnej rewizji wejść do indeksu WIG20.
 
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych rosła w styczniu o 5.2% r/r, natomiast produkcja budowlana była o 3.2% wyższa niż przed rokiem. Obydwa wskaźniki przyniosły lekkie rozczarowanie, potwierdzając stopniowe spowalnianie gospodarki. Komplet danych za styczeń wskazuje na kontynuację spowolnienia krajowej gospodarki.

Wzrosty produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej okazały się wprawdzie wyższe niż w grudniu ub.r., wskazując na przyspieszenie konsumpcji i eksportu, jednak nie zdołały zrekompensować rozczarowania po stronie budownictwa. Dobry wynik zanotowała jednak branża zajmująca się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej, gdzie produkcja rosła o 15.3% r/r.

Zobacz także: Słabość europejskiej gospodarki uderza w WIG20
 
Świadczy to o wciąż dobrej kondycji kategorii zależnych od inwestycji publicznych. Kurs EURUSD testował rejon 1.135. Większe wzrosty głównej pary walutowej nie były jednak możliwe wobec rozczarowujących danych ze strefy euro. Dodatkowo, dolara wspierał indeks PMI dla amerykańskiego sektora usług, który wzrósł do 56.2 pkt, wobec
oczekiwań na poziomie 54.3 pkt. Rozczarował z kolei analogiczny indeks dla przemysłu. Styczniowy wynik na poziomie 53.7 pkt. nie był jednak na tyle niski, aby zatrzeć pozytywny obraz płynący z sektora usług.
 
OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

Uwaga rynku w Europie skupi się dziś na wskaźniku IFO z Niemiec. Oczekujemy wzrostu indeksu z 99.1 pkt. w styczniu do 99.8 pkt. w lutym, a więc powyżej mediany prognoz, wskazującej na 98.9 pkt.
 
NOTOWANIA INDEKSÓW (OSTATNIE 12-MCY) 
 
Bank BGŻ BNP Paribas Spółka Akcyjna


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
Paweł Szczepanik przedstawia: PROSTE NARZĘDZIA W ANALIZIE TECHNICZNEJ | Analiza techniczna   startupy.tv| Lesław Sierocki, Companion Sp. z o.o.
 

Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda