Komentarz poranny 25.03.2019

25.03.2019 08:32  Komentarze giełdowe
Komentarz poranny 25.03.2019 POPRZEDNIA SESJA W SKRÓCIE

W ciągu pierwszych czterech dni zeszłego tygodnia WIG20 poruszał się w ruchu bocznym ograniczonym zakresami 2345 – 2365 punktów. Przełom nastąpił w piątek, kiedy to indeks polskich blue-chipów zanotował prawie 1,7% straty, kończąc tydzień na poziomie ok. 2320 punktów. Po informacji o tym, że Prezes URE zatwierdził w piątek taryfy dystrybucyjne
pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej, zakładając spadek średniej stawki za dystrybucję dla wszystkich grup taryfowych na poziomie 4% mocno traciły przede wszystkim spółki energetyczne (indeks WIG-energia odnotował ponad 2% dziennej straty).
 
Na szerokim rynku mocne spadki cen akcji (prawie 7%) zanotował min. British Automotive Holding, który podał w czwartek po sesji, że szacunkowy skonsolidowany zysk netto w 2018 r. wyniósł ok. 18 mln zł vs 48 mln zł rok wcześniej.
 
Pesymistyczne nastroje utrzymywały się również na rynkach bazowych Europy zachodniej, które traciły na wartości po słabych odczytach indeksów PMI we Francji i Niemczech. W przypadku Francji odczyty wskaźnika w przemyśle i usługach za marzec miały wartości poniżej 50 pkt, co sugeruje spadek aktywności gospodarczej. Indeks PMI w Niemczech w
przemyśle wyniósł jedynie 44,7 pkt (przy prognozach na poziomie 48 pkt), co jest najniższym poziomem od 2012 r. Rentowności 10 letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych spadły w piątek o ponad 4% do poziomów notowanych ostatnio na koniec 2017 r. Krzywa rentowności 3-miesięcznych i 10-papierów dłużnych USA uległa inwersji po raz pierwszy od 2007 r., co analitycy rynkowi poczytują za sygnał nadchodzącej recesji.
 
Warto również odnotować, że dochodowość 10-letnich Niemieckich BUND-ów spadła w piątek do ujemnych wartości (-0,01%). Wydaje się, że powyższe spadki są pokłosiem ostatnich decyzji FED i EBC zakładających wstrzymanie w 2019 r. podwyżek stóp procentowych.
 
OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI
 
Ujemne zamknięcie sesji na Chińskim i Japońskim parkiecie w połączeniu ze spadkami kontraktów terminowych na indeks S&P500 oraz DAX sugeruje negatywne otwarcie krajowego rynku akcji. WIG20 będzie się od rana mierzył z utrzymaniem notowań ponad poziomem 2300 punktów. W przypadku kontynuacji ruchu w dół, trwałe przebicie ww. wsparcia powinno wspierać kontynuację ruchu spadkowego w okolice 2250 punktów. W nadchodzącym tygodniu uwaga inwestorów będzie zwrócona min. w kierunku Wielkiej Brytanii. Przywódcy państw wspólnoty Europejskiej uzgodnili pod koniec zeszłego tygodnia dwa scenariusze przedłużenia brexitu. W pierwszym, jeśli Izba Gmin zaakceptuje porozumienie wynegocjowane przez w tym tygodniu, przedłużenie nastąpi do 22 maja. W przypadku braku jego akceptacji do 12 kwietnia.
 
NOTOWANIA INDEKSÓW (OSTATNIE 12-MCY)  
 
Bank BGŻ BNP Paribas Spółka Akcyjna 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
MEANDRY BIZNESU: Tomasz Czechowicz   Wiadomości z Rynku Nieruchomości, odcinek 10: Konrad Okła (15.03.2019)
 

Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda