Najgorszy tydzień roku

04.12.2017 08:14  Komentarze giełdowe
Najgorszy tydzień roku
Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbyły się wedle znanego z ostatnich dni scenariusza. Na starcie rynek próbował łapać dołek i po pierwszych wymianach zwyżka WIG20 było zbliżona do 0,9 procent, by w finale oddać 0,8 procent. O poranku bykom pomagała dobra atmosfera na rynkach bazowych, która po kilku minutach zmieniła się w presję spadkową.

Rynek odpowiedział cofnięciem, ale kupujący próbowali grać na wsparciu w rejonie 2409-2408 pkt. potwierdzając apetyty byków na zakończenie korekty. Siła korelacji z rynkami bazowymi okazała się jednak silniejsza od wczorajszego minimum i szybko popyt musiał stanąć do walki o psychologiczną barierę 2400 pkt. Krótki postój w rejonie 2400 pkt. został zakończony kolejną odpowiedzią rynku na spadek niemieckiego DAX-a i szybko przesunął WIG20 w rejon 2376 pkt., gdzie podaż złapała zadyszkę, a GPW pomoc z rynku niemieckiego.

W drugiej połowie dnia kupujący próbowali sztuki skorygowania przeceny, a dwa podejścia do 2400 pkt. skończyły się potwierdzeniem przełamania psychologicznej bariery i WIG20 skończył dzień w pobliżu 2390 pkt. Spadek na dzisiejszej sesji przełożył się na tygodniową stratę indeksu o 3,6 procent, co daje najgorszą sesję roku w ostatnich dwunastu miesiącach. Konsekwencją techniczną jest otworzenie drogi do cofnięcia w rejon 2300 pkt. Argumentem byków jest skala cofnięcia WIG20 liczona od szczytu w rejonie 2566 pkt., która na dzisiejszym minimum była zbliżona do 7,5 procent. Kolejne kroki na południe będą zbliżały rynek największych spółek do spadku o 10 procent, a więc punktu, który część graczy zwykle uznaje za wystarczająco głębokie cofnięcie, by szukać swojej szansy na akcjach spółek oddawanych przez słabsze ręce zniechęcone skalą przeceny. 
 
Adam Stańczak
Analityk DM BOŚ SA
 

Notowania DAX
Notowania sWIG80
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda