Jesteś w: Strona główna » Giełda » Wiadomości giełdowe » Komentarze giełdowe

Powiew optymizmu na warszawskim parkiecie

13.01.2016 18:26  Komentarze giełdowe
Powiew optymizmu na warszawskim parkiecie Inwestorzy mogą być zadowoleni z tego co działo się dziś w stolicy. Pomimo, iż chińskie giełdy traciły, warszawski parkiet zanotował dziś bardzo udaną sesję, będąc jedną z najmocniej rosnących giełd na kontynencie.

Spadki powróciły na chiński rynek. Nie są one tak dynamiczne jak w poniedziałek, jednak w ciągu 3 sesji tego tygodnia główny indeks w Szanghaju stracił już ponad 7,4%. Niedźwiedziów nie przekonały nawet dzisiejsze pozytywne dane o handlu zagranicznym Państwa Środka. Eksport Chin wzrósł niespodziewanie w grudniu o 2,3% w ujęciu rocznym, po spadku w listopadzie o 3,7%. Rynkowy konsensus wskazywał na spadek eksportu w ostatnim miesiącu ubiegłego roku o 4,1%. Lepszemu od oczekiwań rezultatowi z pewnością sprzyjał słabszy juan. Pekin wierzy, że dalsze osłabianie rodzimej waluty pomoże w pobudzeniu wzrostu w drugiej gospodarce świata.

Sektor wytwórczy eurolandu miał gorszy listopad od oczekiwań analityków. Produkcja przemysłowa strefy euro spadła we wspomnianym miesiącu o 0,7% miesiąc do miesiąca – podał w komunikacie Eurostat. Konsensus rynkowy przewidywał spadek o 0,3%. W ujęciu rocznym mieliśmy do czynienia ze wzrostem o 1,1%, jednak i ten rezultat był gorszy od prognoz (+1,3% r/r).

Po bardzo słabym początku roku, ten tydzień wygląda wręcz rewelacyjnie. Za nami drugi dzień wzrostów na giełdzie przy Książęcej. Dziś, podobnie jak we wtorek, strona popytowa ruszyła na zakupy od samego początku notowań. W efekcie indeks 20 największych spółek warszawskiego parkietu dotarł w środę do poziomu 1772 punktów notując wzrost o 1,26%. Indeks szerokiego rynku WIG zyskiwał w trakcie dzisiejszej sesji 1,12%.

Notowania WIG20, Intraday, źródło: Teletrader.com


Z poprawy nastrojów na polskiej giełdzie najbardziej korzystały dziś spółki energetyczne, z których najlepiej poradziłą sobie Enea, rosnąc o 5,90%. Na solidne wzrosty załapał się także KGHM. Kurs akcji miedziowego potentata rósł dzięki pozytywnym danym z Chin, które z kolei przyczyniły się do zahamowania spadków notowań kontraktów na miedź na londyńskiej giełdzie metali. Za walory KHGM trzeba było zapłacić na zamknięciu 55,90 złotych.
Notowania KGHM, Intraday, źródło: Teletrader.com
Notowania Enea, Intraday, źródło: Teletrader.com


Wzrosty w Warszawie wyraźnie wyróżniają się na europejskich rynkach kapitałowych. Na Starym Kontynencie widać dziś co prawda lekką dominację byków, jednak wzrosty – jeśli są – to niewielkie. Po otwarciu na plusie, Wall Street spadła pod kreskę w pierwszej godzinie handlu za oceanem.

Jutro poznamy decyzję odnośnie stóp procentowych w Polsce. Ekonomiści zgodnie przewidują, że nie dojdzie do zmian i pozostaną one na dotychczasowym, rekordowo niskim poziomie. Warto przypomnieć, że rozpoczęte dziś posiedzenie Rady jest ostatnim w obecnym składzie. W czwartek do decyzji odnośnie stóp procentowych dojdzie także w Wielkiej Brytanii. Warto będzie także zwrócić uwagę na szacunek dynamiki wzrostu PKB Niemiec w ubiegłym roku. Po południu natomiast poznamy tygodniowe dane dotyczące liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych.Paweł Grubiak, Superfund TFI


Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda