Jesteś w: Strona główna » Giełda » Wiadomości giełdowe » Komentarze giełdowe

Solidne wzrosty w Warszawie

20.03.2017 08:23  Komentarze giełdowe
Solidne wzrosty w Warszawie Warszawskie indeksy udanie kończą wzrostowy tydzień. Indeks blue chipów zakończył sesję nieznacznie poniżej poziomu 2300 pkt, który po raz ostatni widziany był przy Książęcej w połowie 2015 roku. Również na innych giełdach Starego Kontynentu, podobnie jak w Azji, dominowały dziś wzrosty.
 
Produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 1,2% w ujęciu rocznym oraz 0,9% w miesięcznym – wynika z danych opublikowanych przez GUS. To wynik znacznie niższy od prognoz ekonomistów (2,9%) oraz od rezultatu ze stycznia, który wynosił +9% rok do roku. Minimalnie zawiodła także sprzedaż detaliczna nad Wisłą. Co prawda rosła o 7,3% w ujęciu rocznym, jednak konsensus przewidywał wzrost na poziomie 8,7%, po wzroście o 11,4% w styczniu.
 
Po dość niemrawym początku handlu przy Książęcej, WIG20 podskoczył nieśmiało w okolice 2295 pkt. Następnie oscylował wokół tego poziomu do godz. 15, by następnie lekko spaść i w końcu zdecydowanym ruchem wyjść ponad 2300 pkt. Nie udało się tam jednak pozostać do końca handlu. Indeks 20 największych spółek zakończył notowania 0,58% nad kreską, na poziomie 2297 pkt. W całym tygodniu rósł aż o 4,41%. Szeroki WIG zyskiwał w piątek 0,32%, a w całym tygodniu 3,64%.
 
Notowania WIG20, Intraday, źródło: Teletrader.com
 
Kolejny rok strat polskiego potentata miedziowego.
 
Po zamknięciu wczorajszej sesji swoje wyniki opublikował KGHM - skonsolidowana strata netto spółki w IV kwartale 2016 roku wyniosła niemalże równe 5 mld zł wobec 6,24 mld zł straty rok wcześniej. W całym roku strata wyniosła 4,37 mld zł. Na wyniki szczególnie wpłynęły odpisy wynikające z utraty wartości zagranicznych aktywów górniczych grupy. Pomimo, że przez większość sesji KGHM należał do rosnącej grupy blue chipów, ostatecznie zakończył ją poniżej poziomu czwartkowego zamknięcia, 0,70% pod kreską. Warto jednak zaznaczyć, iż od początku roku spółka rośnie już o ponad 37%.
 
Notowania KGHM, Intraday, źródło: Teletrader.com
 
Poniedziałkowe kalendarium makroekonomiczne jest niemalże puste. Uwagę warto zwrócić jedynie na niemiecką inflację producencką. Ważna będzie natomiast ewentualna reakcja rynków na doniesienia płynące z weekendowego spotkania ministrów finansów i przedstawicieli banków centralnych państw G20.

We wtorek, tuż po północy czasu polskiego będzie miało miejsce przemówienie Donalda Trumpa. Każda wzmianka dotycząca reform gospodarczych może wpłynąć na zachowanie inwestorów na światowych rynkach. Przed południem pojawią się z kolei dane o brytyjskiej inflacji konsumenckiej i producenckiej. Środę rozpoczniemy od doniesień z Japonii w postaci danych o handlu zagranicznym. Tego dnia GUS przedstawi raport o koniunkturze w polskiej gospodarce. Dzień później Główny Urząd Statystyczny udostępni kolejne dane – mowa o lutowej stopie bezrobocia. Wcześniejsze wyliczenia MRPiPS wskazywały na jej spadek do 8,5%. W tle będziemy spoglądać na wydarzenia związane z bankami centralnymi – EBC opublikuje swój biuletyn, przewodnicząca Rezerwy Federalnej Janet Yellen wygłosi przemówienie, a w Polsce dojdzie do publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia RPP.

W piątek dojdzie do publikacji wstępnych odczytów indeksu PMI dla sektorów przemysłu i usług czołowych światowych gospodarek. Tydzień zamkną dane o amerykańskich zamówieniach na dobra trwałe.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI
 

Notowania GPW
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda