Zamknięcie WIG20 na intra-sesyjnym maksimum

22.03.2019 08:12  Komentarze giełdowe
Zamknięcie WIG20 na intra-sesyjnym maksimum
Czwartkowy handel przy ulicy Książęcej w Warszawie zakończył się lekką zwyżką głównych indeksów. WIG20 wzrósł 0,31% (2359 pkt.) kończąc sesję na intra-sesyjnych maksimach. sWIG80 zanotował zwyżkę o 0,28%, a mWIG40 urósł o 0,32%. Obroty na szerokim rynku wyniosły nieco ponad 660 mln.

Dzisiejszy handel możemy zasadniczo podzielić na dwie fazy. Pierwsza wynikała bezpośrednio z wczorajszej reakcji na posiedzenie FED. Wyraźnie gołębi sygnał ze strony FOMC spowodował przecenę sektora finansowego w USA, co sprowadziło indeksy pod kreskę.

Teoretycznie „gołębi FED” wspiera wyceny bardziej ryzykownych aktywów (w tym akcji), w praktyce wydaje się, iż inwestorzy mają świadomość, że zmiana retoryki J. Powella wynika w dużej mierze z pogorszenia się układu makroekonomicznego na świecie. W konsekwencji również obrót w Azji mijał w mieszanych nastrojach, które rzutowały na początek sesji w Europie. Przez większą część obrotu na Starym Kontynencie indeksy (również WIG20) oscylowały nieco poniżej punktu odniesienia.  Sytuacja (dość klasycznie) rozstrzygnięta została dopiero po godz. 14:30 kiedy do „gry” weszli amerykanie. Prawie 1% zwyżka SPX spowodowała poprawę nastrojów w Europie i zamknięcia bliżej maksimów na głównych indeksach. 

Zobacz także: BM Alior Bank - Rynek Akcji
 
Wśród najciekawszych wydarzeń na akcjach spółek warto wspomnieć o blisko 11% zwyżce wyceny walorów PKP Cargo, które zaprezentowało prognozy na 2019r.( EBIT  na poziome1.152, mln) oraz rekomendacje dot. dywidendy (67,2 mln czyli 1,5 PLN na akcję). Innym z liderów wzrostu na szerokim rynku był Patentus, który podał wyniki za 2018r. Wśród negatywnych doniesień warto wspomnieć o spadających akcjach Ursusa (ostatecznie -15,76%), który poinformował o zajęciu przez komornika (egzekucja 10mln) nieruchomości obciążonych zastawami rejestrowymi. 
 
W szerszym kontekście GPW pozostaje pod wpływem rynków zagranicznych, czego najlepszym dowodem jest przebieg dzisiejszej sesji. Do 14:30 WIG20 oscylował blisko punktu odniesienia, a zmienność nie przekraczała 16 pkt. Od początku tygodnia obserwujemy również konsolidację w okolicach 2350 pkt., co wpisuje się również w sytuację na MSCI EM. Inwestorzy czekają na nowe doniesienia z frontu negocjacji handlowych USA-Chiny oraz dalsze kroki ws. Brexit'u.
 
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
IMS SA, Piotr Bielawski - Wiceprezes Zarządu, #252 PREZENTACJE WYNIKÓW   STARFUNDS PRZEŚWIETLA FUNDUSZE: TFI PZU SA
 

Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda