Zderzenie inwestorów z rzeczywistością

11.03.2019 08:08  Komentarze giełdowe
Zderzenie inwestorów z rzeczywistością
Pierwszy tydzień marca okazał się być terminem, w którym globalne rynki akcji musiały się wreszcie skonfrontować z faktem, że nawet ewentualne amerykańsko-chińskie porozumienie nie zmieni magicznie faktu, iż światowa gospodarka znalazła się w ewidentnym spowolnieniu.

Główna  w tym zasługa Europejskiego Banku Centralnego, którego wczorajsza decyzja stała się katalizatorem spadków cen akcji na świecie i oznacza to, co wydawało się wiadome praktycznie już w grudniu – decyzja o zakończeniu QE nadeszła w bardzo złym momencie. Wprowadzenie kolejnego programu TLTRO trzy miesiące później dość poważnie narusza wiarygodność Rady i zostało przez rynki odebrane jednoznacznie mimo wsparcia, którym powinno być dla europejskiej gospodarki.

Dla rynków azjatyckich liczyły się dziś jednak przede wszystkim dane o chińskiej wymianie handlowej. Spadek eksportu w lutym o -20,7% r/r (vs. konsensus na poziomie -4,5% r/r) trudno wytłumaczyć efektami kalendarzowymi, jest to raczej sygnał, że działania prezydenta Trumpa przynoszą pierwsze namacalne efekty. Ujemna dynamika importu (-5,2% r/r) uderza w pozostałe gospodarki azjatyckie, nie może dziwić więc, że Nikkei straciło dziś -2,0%, Hang Seng -1,9%, a Shanghai Composite -4,4%.
Niemieckie zamówienia przemysłowe spadły w styczniu o -2,6% m/m (konsensus: 0,5% m/m) i nawet bardzo silna rewizja w górę grudniowych danych nie zmienia zdecydowanie gorszego od oczekiwań ich wydźwięku. Giełdy europejskie tracą dziś od -0,6% do -1,4%, a euro odrabia tylko niewielką część strat z wczoraj, oscylując w tej chwili wokół poziomu 1,1230. Gdyby nie bardzo silne reakcje na raport o chińskim handlu, za najważniejszą dzisiejszą publikację należałoby uznać raport z amerykańskiego rynku pracy, ale jest on bardzo niejednoznaczny.

Bardzo optymistycznym sygnałem jest większy od oczekiwań wzrost płac, który osiągnął już poziom 3,4% r/r, zaskoczył też spadek stopy bezrobocia z 4% do 3,8% (oczekiwano 3,9%). Jednocześnie wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 20 tys. osób jest najgorszym wynikiem od października 2017 r., nawet jeśli niebagatelne znaczenie miały dla niego złe warunki pogodowe. Rynek zareagował na publikację negatywnie, sprowadzając notowania kontraktów na amerykańskie indeksy do nowych minimów, ale trudno oceniać, na ile był to po prostu wynik złych nastrojów, w którym wszystko poza ewidentnymi pozytywnymi niespodziankami może być traktowane jako sygnał do sprzedaży akcji. Wysoki wzrost płac sprawia także, że nie można oczekiwać, by raport w jakikolwiek sposób skłonił Fed do jeszcze większego łagodzenia forward guidance. Nasdaq i S&P500 notują w tej chwili około półprocentowe zniżki.

Zobacz także: Na zachodzie bez zmian
 
Na GPW utrzymywały się niskie obroty na WIG20, a indeks zamknął się o -0,4% niżej niż wczoraj (mWIG40 stracił -0,3%, a sWIG80 zyskał +0,5%). Przebicie bariery 2300 pkt. stanowi potwierdzenie sygnałów sprzedaży, a kolejne silniejsze wsparcie znajduje się dopiero w strefie 2250-2260 pkt. Negatywnym bohaterem sesji był Kruk, którego notowania spadły po publikacji wyników o -8,6%.
 
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Paweł Szczepanik przedstawia: CZY KUPOWANIE DOŁKÓW MA SENS | Analiza techniczna   Aforti Holding SA, Paweł Opoka - Wiceprezes Zarządu, #250 PREZENTACJE WYNIKÓW
 

Notowania fw20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda