4,6% wzrostu PKB w Polsce. Stopy wciąż w miejscu

30.01.2018 12:57  Komentarze walutowe
 4,6% wzrostu PKB w Polsce. Stopy wciąż w miejscu
GUS opublikował szacunkowe dane o PKB w Polsce. Prezes NBP potwierdza przypuszczenia analityków o nudzie na kolejnych posiedzeniach RPP. Wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej również wysoki.

Szacunkowy wzrost PKB w Polsce
 
GUS podał pierwsze wyliczenia na temat wzrostu PKB w Polsce. Są to na razie szacunki, więc na finalny rezultat przyjdzie nam jeszcze poczekać. Wynik 4,6% musi jednak cieszyć. To w końcu najlepszy wynik jaki Polska zanotowała od 2011, kiedy to gospodarka wzrosła o 5%. Analitycy co prawda spodziewali się zbliżonego rezultatu w postaci 4,5%. W wyniku tych danych inwestorzy przychylniej spojrzeli na złotego, który w ciagu godziny umocnił się o około grosz do głównych walut.

Adam Glapiński o stopach procentowych
 
Prezes Narodowego Banku Polskiego w wywiadzie dla “Dziennik Gazeta Prawna” potwierdził to co dotychczas już wielu analityków przewidywało. Nie należy spodziewać się zmian stóp procentowych w Polsce w 2018 roku. Mowa oczywiście o scenariuszu gdzie w gospodarce nie dzieje się nic nadzwyczajnego. Tutaj wskazano np. na podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Taki ruch najprawdopodobniej spowodowałoby wzrosty również w Polsce. Prezes pozwolił sobie również na spekulację na temat 2019 roku.

Przewiduje on, że raczej pierwsza połowa powinna upłynąć również bez zmian stóp procentowych. Jako znacznie bardziej prawdopodobne przewiduje on podnoszenie stóp procentowych niż ich obniżanie. Jaki wpływ ma to na kurs złotego? Rosnące stopy procentowe podnoszą atrakcyjność bezpiecznych form lokowania kapitału. W rezultacie rośnie popyt na walutę. Wzrost stóp zatem powinien umocnić złotego względem walut, które stóp procentowych podnosić nie będą.
 
Wzrost gospodarczy w Europie
 
Oprócz dobrych danych z Polski zobaczyliśmy dzisiaj również dobre dane z Europy. Wzrost gospodarczy dla strefy euro był najwyższy od początku kryzysu. Wyniósł 2,5%. Tyle samo osiągnął indeks dla całej Unii Europejskiej. Ten również osiągnął swoje 10 letnie maksimum. Pełne dane dla krajów członkowskich z raportu eurostatu poznamy dopiero w lutym.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:00 - Węgry - decyzja w sprawie stóp procentowych,
16:00 - USA - indeks zaufania konsumentów.
 
Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty