BM Alior Bank - Raport Rynkowy

01.07.2019 12:21  Komentarze walutowe
BM Alior Bank - Raport Rynkowy Informacje gospodarcze

W kraju:

Nadwyżka na rachunku bieżącym po I kwartale 2019 r. wyniosła 1.832 mln euro wobec 1.186 mln euro deficytu, po korekcie, w IV kwartale 2018 r. - podał w piątek Narodowy Bank Polski.
 
Międzynarodowa pozycja inwestycyjna Polski netto na koniec I kwartału 2019 r. wyniosła minus 275.475 mln euro wobec minus 276.736 mln euro w IV kwartale po korekcie - podał w piątek Narodowy Bank Polski.
 
Zadłużenie zagraniczne brutto Polski spadło w I kwartale 2019 roku do 309.876 mln euro z 314.538 mln euro w IV kwartale - podał w piątek NBP.
 
W III kw. 2019 na rynku krajowym odbędą się 1-3 przetargi sprzedaży obligacji z łączną podażą 7-13 mld zł, ich struktura uzależniona będzie od sytuacji rynkowej - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.
 
MF zaoferuje 26 lipca obligacje łącznie za 4-7 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Na przetargu MF zaoferuje papiery OK0521, PS1024, WZ0525, WZ1129, DS1029, możliwe też inne obligacje typu WS albo IZ.
W maju 2019 roku zaangażowanie inwestorów zagranicznych w polskie SPW spadło o 0,6 mld zł do 172,9 mld zł - podał resort finansów w komunikacie.
 
Stan środków na rachunkach budżetowych ukształtował się na koniec czerwca na poziomie ok. 64 mld zł - poinformował w komunikacie wiceminister finansów Piotr Nowak.

Ze świata:

Dziś o 15:45 w USA opublikowany zostanie PMI dla przemysłu za czerwiec, fin.
 
Dziś o 16:00 w USA opublikowany zostanie ISM dla przemysłu za czerwiec.
 
Prezydenci USA i Chin, Donald Trump i Xi Jinping, uzgodnili w sobotę na szczycie G20 w Osace dalsze negocjacje w sprawie sporu handlowego, toczonego przez ich kraje od blisko roku. Według chińskiej agencji prasowej Xinhua Waszyngton nie wprowadzi nowych ceł na chiński eksport.

Zobacz także: BM Alior Bank - Raport Rynkowy
 
Komentarz
 
Powrót do negocjacji handlowych wzmaga apetyt na ryzyko
 
Końcówka czerwca przyniosła stabilizację notowań EUR-USD i długu oraz lekkie umocnienie złotego. Stagnacja była wynikiem oczekiwania na decyzje o dalszych losach negocjacji handlowych, jakie miały zapaść na szczycie G20. Do tego czasu jednak, pomimo kilku istotnych publikacji, rynki finansowe nie odważyły się na mocniejszy ruch. Tym samym neutralnie przeszły także lepsze dane o dochodach i wydatkach Amerykanów za maj, przy jednak wyhamowaniu dynamiki PCE. W kraju z kolei nieco wyższa niż się spodziewano inflacja CPI, rzędu 2,6% r/r (nieznacznie powyżej celu RPP), sprzyjała złotemu przy jednocześnie niewielkim wpływie na dług, który bardziej pozostawał wierny nastrojom na rynkach
bazowych.
 
W weekend prezydenci USA i Chin, Donald Trump i Xi Jinping, uzgodnili dalsze negocjacje w sprawie sporu handlowego, toczonego przez kraje od blisko roku. D. Trump zaznaczył, że USA nie wprowadzą na razie nowych ceł na towary z Chin
i będą kontynuować negocjacje tam, gdzie je przerwano, by sprawdzić, czy uda się zawrzeć umowę. Co więcej USA wyraziły zgodę, aby amerykańskie firmy w dalszym ciągu sprzedawały produkty chińskiemu koncernowi Huawei. Strona
chińska w nieco bardziej wstrzemięźliwy sposób również wyraziła zadowolenie ze spotkania, podkreślając jednocześnie, że przywódcy zgodzili się wznowić negocjacje w oparciu o równość i wzajemny szacunek.
 
Powyższe deklaracje, choć bez większego przełomu, stają się argumentem do powrotu globalnego apetytu na ryzyku u progu nowego półrocza. W poniedziałek lekko zyskuje dolar, jednak perspektywa obniżek stóp procentowych w USA w
znacznym stopniu ogranicza jego ruch. EUR-USD ciążyć mogą dodatkowo nieco zrewidowane w dół finalne odczyty PMI dla przemysłu w Europie, jednak z punktu widzenia danych kluczowy okazać się może dopiero popołudniowy odczyt
ISM dla przemysłu w USA. Na tym tle złoty lekko zyskuje do euro i traci do dolara w niewielkim stopniu reagując na nieco niższy od oczekiwań i poprzedniego odczytu krajowy PMI dla przemysłu, utrzymujący się poniżej 50 pkt. W kontekście reszty dnia wydaje się jednak, że powrót do negocjacji handlowych będzie w poniedziałek sprzyjał krajowym aktywom, co powinno utrzymać wysokie wyceny złotego i obligacji długoterminowych. 

 
BM Alior Bank 
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Wiadomości z Rynku Nieruchomości, odcinek 7: Konrad Okła - REITy   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #40
 

Notowania WIG
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty